NBA Günlükleri

En Çok Gelişim Gösteren Oyuncu Ödülü İçin 3 Aday

Hepimizin bildiği gibi NBA’de takım tutan insanların her zaman umut beslerler bir şeyler için. Kimi zaman bu takımlarının yenilmeleri olur takımları yapılanabilsin diye, kimi zaman da bu kazanmak olur. (Tabi ki bu normal olanı.) Bir diğer umut besledikleri konu ise takımlarında patlamayı bekleyen oyuncular, her takımda en az patlaması beklenen bir oyuncu var. Bu oyuncuların kendilerini bir sonraki seviyeye taşıması hem onlar için hem de NBA’de ki rekabet için iyi oluyor. Biz de bu yazıda gelin bu sene patlamayı gösterip, “En Çok Gelişim Gösteren Oyuncu” ödülüne aday muhtemel üç kişiyi inceleyelim.

Andre Drummond
İlk olarak benim de bu ödülü eğer bir sakatlık olmazsa çoktan kazandığını düşündüğüm Andre Drummond ile başlayalım. Yıllardır Josh Smith ve Greg Monroe arasında sıkışarak kendini gösteremeyen fakat fazlalıklardan kurtulduktan sonra bir elmas gibi parladı bu sezon. Yanında oyun zekası daha yüksek, kaliteli oyuncularla oynuyor. Bu kadar gelişme göstermesinin bir diğer sebebi de Sten Van Gundy gibi pivotları işleme ustasıyla çalışması. Van Gundy hocamızın, 1 içeride 4 dışarıda sistemi ile oyun daha çok onun üstüne oynanıyor, o da kalitesiyle cevabı çok net veriyor. Dışarıdaki dört oyuncu da, Drummond’u hem sayı attırma hem de sayı atma aracı olarak kullanıyor. Biraz da istatistiklerine göz atalım:
“13.8 sayı – 13.5 ribaund – 0.7 asist – 0.9 top çalma – 2 blok – 1.5 top kaybı” bunlar Drummond’un geçen sene ki istatistikleri ve her ne kadar istatistikler her şeyi göstermez dediğinizi duyuyor gibi olsam da hepimizin kabul ettiği gibi elit oyuncu istatistiğini baktığınızda otomatik anlayabiliyoruz ve bu da o istatistiklerden biri değil.
Bu sene ise durum “18.4 sayı – 17.8 ribaund – 0.9 asist – 1.8 top çalma – 1.5 blok – 2.7 top kaybı” ribaund, sayı ve top kaybı istatistikleri üzerinde durmak istiyorum az. Bir pivot için sayı, ribaund ve top kaybı istatistiğinin artmasının tek bir sebebi olabilir o da daha fazla topla buluşması, işte bu sene Drummond’u bu kadar ön plana çıkaran sebep de bu.

CJ McCollum
Bir diğer adayımız CJ McCollum. Bu sene LaMarcus Aldridge’nin gidişiyle bambaşka bir takım görüntüsüne bürünen Portland için, soğuk bir kış gününde umutların bittiği anda aldığı güzel bir haber gibi CJ McCollum. Geçen sene altıncı adam görevinde yeteneğini pek gönderemese de bu sene daha çok dışarıdan oynayan Portland’da, ikinci adam görevini oldukça iyi sürdürüyor.
LaMarcus gibi bir oyuncunun gitmesiyle takımınızdan çok şey değişmesi normal, Portland’da en doğrusunu yaparak, aceleci davranıp pota altı oyuncularına dadanıp onlara fahiş kontrat vermedi. Onlarda bir splash-brother hanedanlığı kurmak istiyorlar gibi geliyor bana. Neyse, CJ McCollum’un istatistiklerine bakalım şimdi. CJ McCollum ilk olarak dakikasını baya bir arttırdı, Wesley Matthews’in de gidişinden sonra. Geçen sene 15.7 dakika oynayan bu adamcağız, bu sene 34 dakika oynuyor maç başına.
Burada diğer istatistiklerini görebilirsiniz:
Geçen sene:6.8 sayı – 1.6 ribaund – 1 asist – 0.8 top kaybı
Bu sene:20.8 sayı – 3.8 ribaund – 3 asist – 2.3 top kaybı
Günümüz basketbolunun artık ne kadar üçlüğe dayalı olduğunu ve kısa oyuncularının işlevlerinin ne kadar arttığını görüyoruz. (Stephen Curry&Klay Thompson) Portland’ın doğru yolda olduğunu söylemek yanlış olmaz. İki oyuncu da genç ve ikisi de öğrenmeye devam ediyor. Bir kaç sene sonra dönüşecekleri oyuncuyu merakla bekliyor ve CJ McCollum bu ödülü alırsa şaşırmayacağımı belirtiyorum.

Brandon Knight
Sıradaki aday ise çok sevip evladım gibi gördüğüm Brandon Knight. Son iki senedir basketbolunda gözle görülür bir ilerleme var. Bu ilerleme Detroit Pistons’tan ayrılmak ile başladı, Milwaukee’de kendini gösterdi ve meyvelerini Phoenix Suns’a toplatıyor. Her ne kadar Brandon Knight denilince akıllara hoş şeyler gelmese de, (DeAndre Jordan posteri ve Kyrie Irving’in ankle breakeri) Brandon Knight basketbol çevresinin saygısını kazanmaya devam ediyor Phoenix’te. Neden Phoenix’te kendini gösterdiğine gelince, ilk olarak orada baya bir guard fazlalığı vardı, o temizlendi. Dragic Heat’a, Thomas Celtics’e yollandı ve Knight’a duyulan güven ortaya konuldu. Bir diğer etmen ise Phoenix’in bu basketbol oyunu göze hoş gelerek oynaması yani koşarak. Brandon Knight’a aslan mı aslan atletik bir delikanlı olunca ekmeğine yağ sürülüyor tabi ki. Gelin istatistiklerine bir göz atalım.
Geçen sene : 13.4 sayı – 4.5 asist – 2 ribaund – 2.1 top kaybı
Bu sene : 22 sayı – 5 asist – 5 ribaund – 3.3 top kaybı
İstatistik olarak da üstüne baya koyan oyunculardan biri, Phoenix’in 12 maç sonrasında konferansında 4.sırada yer alması son yıllarda pek alışıldık bir şey değildi. Gelişmeye devam et evladım!
Tabi bu isimlere ek olarak yazılabilecek Bradley Beal, Evan Fournier, Giannis Antetokounmpo gibi isimler de var fakat yazarken en istikrarlı oyuncuları seçme niyetindeydim ve bu üç oyuncunun dışında bir dördüncüsünün olmadığını düşünüyorum, zira bir ödül kazanılacaksa en önemli şey istikrar bu çok açık.

Cem MELEK

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir