NBA Günlükleri

Euroleague’de Yeni Formatla Büyük Değişim

Avrupa basketbolunun en önemli organizasyonu olan THY Euroleague’de yeni sezondan itibaren artık yeni bir format devreye giriyor. İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleştirilen toplantıda yeni formatın uygulanmasına karar verildi. Kulüplerle anlaşma sağlayan IMG ile Euroleague yönetimi iş birliğinde yürütülecek yine sistem için 10+10 yıllık sözleşme imzalandı. Yeni formatla birlikte artık 24 yerine sadece 16 takım bu organizasyonda boy gösterecek. 16 takımlı lig usulü ile oynanacak turnuvada her takım birbiriyle 2’şer maç oynayacak. İlk 8 sırayı alan takımlar playoff oynayamaya hak kazanacak. 5 maç üzerinden oynanacak olan playoffların ardından her zaman ki gibi Final Four yani Final dörtlüsüne geçiş yapılacak.

Önümüzde ki sezon 11 takım bu turnuvaya direk katılacak A lisansına sahip takımlar şu şekilde:

TÜRKİYE: Anadolu Efes, Fenerbahçe

İspanya: Real Madrid, Barcelona, Laboral Kutxa

Yunanistan: Olympiakos, Panathinaikos

İtalya: EA7 Milano

Rusya: CSKA Moscow

Litvanya: Zalgiris Kaunas

İsrail: Maccabi Fox

ULEB Cup şampiyonu ve 3 yerel lig şampiyonu ile birlikte elemelerden gelecek bir diğer takım bu organizasyonda yer alacak. ULEB Cup’ta da bir format değişikliğine gidildi. 36 takımla oynanan turnuva 24 takıma düşürüldü. İlk tur ve Top 16 gruplarının ardından iki ayaklı çeyrek final ve yarı finalin ardından final müsabakası oynanacak.

Bu 3 lig kesin olarak şu an bilinmiyor ama Sırbistan, Fransa yerel ligleri bence olabilir. Ayrıca geçen sezon ligimizde A lisansına sahip olmayan bir ekip şampiyon olmuştu ve bu başarısı sonrası yapılan müzakereler ile birlikte Euroleague’de yer almıştı Karşıyaka, yine bu gibi olağan durumlarda bu 3 yerel lig şampiyonluğunda bu tarz durumlarda ön plana çıkabilir.

Bu formatla birlikte rekabet kesinlikle artacak ve A lisansına sahip takımlarda Euroleague’de oynamak isteyen yıldız oyuncular konusunda ellerini böylelikle güçlendirmiş olacak.

ULEB kupasında mücadele eden temsilcilerimizden inşallah biri turnuvayı şampiyon olarak tamamlar ve önümüzde ki sezon 3 takımımızı bu turnuvada görebiliriz. Elemelerde büyük bir çekişmeye sahip olarak farklı ve ayrı bir heyecan orada da tatmış olacağız.

Berkant Güney

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir