NBA Günlükleri

Karakterini Adından Alan Takım: Golden State Warriors!

Evet, hepimizin bildiği ve hayranlıkla takip ettiği üzere çok ilginç bir takımın tüm ligin altını üstüne getirmesine şahitlik ediyoruz. Şanslıyız, çünkü bu takım NBA tarihinde kolay kolay görülmemiş işleri beceriyor hem takımsal hem de bireysel anlamda. Geçtiğimiz sezon şampiyon olmalarına karşın, kağıt üzerine bakıldığında sene başında “yine” favori gözükmüyorlardı belki de çoğu kesime göre. Ama onlar herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Belki NBA’in en iyi 5’ine ya da en iyi rotasyonuna sahip olan takım değiller fakat birbirleriyle olan uyumları NBA tarihine geçecek derecede muazzam. Adı üstünde “savaşçı” ruhları, disiplinleri, takım olgusu ve tabii ki yetenekleri had safhada olan muhteşem bir takım oldu Golden State Warriors, gelişmeye de devam ediyorlar. Sezona 16-0 ile başladılar ve yine kırılması çok güç bir rekora imza attılar. Normal sezona yapılan en iyi başlangıç: 16-0. Evet, mağlubiyet almadan üst üste tam 16 galibiyet, inanılmaz.
Bu seriyi kim bozar bilemem ama, bu koşunun engellenebileceğini pek sanmıyorum. Her ne kadar, Batı Konferansı takımları oldukça güçlü takımlardan oluşsa da bu “savaşçı” arkadaşlar bizi bu algıdan uzaklaştırmayı başardılar. Geçtiğimiz sezona da bu performansa yakın bir performans sergilediler ama herkesin aklında aynı fikir vardı: “Abi Playoff’larda patlarlar yeaa!” bunu final serisine kadar dilinden düşürmedi kimse. Ta ki Cavs de direnemeyecek seviyeye gelince, “Abi adamlar oynuyor yeaa!” ya dönüş yapıldı.

gsw

Sizleri okurken istatistiğe bozmak istemem ama, bu takımda Stephen Curry diye bir adam var. Pek tabii ki bilmeyen yok artık, günümüzün fenomeni. İşte bu adam, kafayı yemiş durumda. Geride bıraktığımız sezonun MVP’si, NBA All Star’ın Üç Sayı Şampiyonu, Steph Curry. Bu sezona da bıraktığı yerden başladı ama bu sefer daha hızlı. İlk 3 maçta 39 sayı ortalaması yakalayan bir canavar. 15 maç sonunda 32 sayı ortalamaya sahip ve yaptığı şeyler gerçekten akıl almaz derecede acayip. Tabii bir de onun yanına yardımcı keskin şutör Klay Thompson’ı eklemişler. Bu takımda deli de çok aslında. SF ve PF pozisyonlarında Iguodala ve Draymond Green ikilisi hırslarıyla takımın ateşini körükleyen ikili diyebiliriz.

curry
Tabii daha bunun Bogut’u, Barnes’ı da var, var oğlu var. Hani böyle çok marka olmayan, belki de çoğu tek başına bir işe yaramayacak olan kıyafetler alırsın da onlar bir araya gelince çok güzel bir kombin oluşturur ya işte öyle bir takım Golden State’in savaşçıları. Yanlış anlaşılmasın, kadrodaki hiçbir oyuncuya kötü laf etmedim. Sadece bahsetmek istediğim; şu kağıt üstündeki şampiyonlar var ya, rakipleri darma duman oyuncular falan. Warriors ilk 5’inden Curry hariç birini versek çoğu diğer takımlarda ilk 5’e yazmaz. Futbolda da vardır bu, herkes bireyselliğe bakar. Ama aslolan takımdır, uyumdur. İşte bu bağlamda Warriors NBA tarihinin en iyi “takım”larından biri kuşkusuz. İstediğiniz kadar yıldız oyuncuyu takımınıza doldurun; o çok pahalı şatafatlı kıyafetleri giydiğinde üstünde sırıtırsa, verdiğin paranın şovdan başka değeri yoktur. Bunun örneklerini gerek futbolda gerekse basketbolda çok yaşadık. Ama Warriors gibi örnekleri de görünce, insan mutlu olmuyor değil.

gsw

Sözlerimin sonuna gelirken, Golden State Warriors’un bitmeyen özelliklerininn en güzelinden bahsetmek istiyorum: Mütevazilik. Bu sebeptendir ki Warriors’a nefreti olan herhangi birine rastlamadım ben. Herkesin bir sempatisi var onlara karşı. Bunu başarmak da kolay değil böyle bir ortamda. MVP olan Üç Sayı Şampiyonluğu’nu almış Curry olsun Finaller MVP’si Andre Iguodala olsun fazladan “gram” egoları yok. Çünkü dünya üzerindeki her canlının egosu vardır, önemli olan egonun sınırını aşmamaktır. Özellikle sporcuysanız hatta başarılı bir sporcuysanız, o egoyu sabit tutmak gerçekten hiç de izlendiği kadar, göründüğü kadar kolay değil. İşte bu takımı bu kadar sevilen yapan da bu. Koçundan oyuncularına; hatta bizde denir ya, malzemecisine kadar helal olsun. Bu tür takımların sayısının artması dileğiyle…

Yazan: Taylan KILIÇ

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir