NBA Günlükleri

Jimmy Butler takımını eleştirdi

Chicago Bulls, salı günü Charlotte Hornets’e 130-105 yenildi.Anlaşılacağı üzere Chicago takımının yıldızı Jimmy Butler bu konuda oldukçe üzgündü. Maçtan sonra, takımını yaptıkları daha doğrusu yapamadıkları savunmadan dolayı eleştirdi.

ESPN’DEN NICK FRIEDELL: Jimmy Butler maçtan sonra kızgın bir şekilde savunma yapamadıklarını söyledi. “Dürüst olmak gerekirse rakibi durdurmak için hiçbir şey yapmıyoruz, onlar şut kaçırırsa ancak savunma yapmış oluyoruz, rakibin işini hiç zorlaştırmıyoruz. Hücumda ise yeteri kadar sayı buluyoruz, bu konuda hiçbir problemimiz yok ama kimseyi durdurmadığınız zaman rakip takım bir şekilde potanıza 130 sayıyı gönderiyor veya her neyse. Bunu düzeltmemiz gerek çünkü bu tarz oyun basketbolda kimseye bir şey kazandırmadı, bize de hiçbir şey kazandırmaz ve hiçbir şey kazandırmayacak da. Biz her zaman kendimizi savunmada mücadele eden rakibe kolay sayı şansı vermeyen bir takım olarak onurlandırdık. Bu akşam ise çok yumuşaktık ve rakibe teslim olduk.”

Butler anahtar kelimenin “efor” olduğunu söyledi. “Efor göstermek savunmadaki tüm problemlerimizi düzeltecek. Dürüst olmak gerekirse her şey size bağlı isterseniz gösterirsiniz istemezseniz göstermezsiniz. Biz takım olarak iyi savunma yapabilecek kimyaya sahibiz fakat hücuma daha fazla odaklanıyoruz ve sahanın diğer yanında yapmamız gerekenleri unutuyoruz.Kendi adıma ve takım arkadaşlarım adına söylüyorum, savunma yapmak zorundayız çünkü her şey savunmayla başlar. Her zaman olduğumuz gibi, insanların bizi yıllardır bildiği gibi h ırçın olmalıyız.”

Takımın bu durumundan tek şikayetçi olan Butler değildi aynı zaman da Noah’da şikayetçiydi ve takımı defansif anlamda ayakta tutan, takıma enerji katan oyuncu olarak Chicago’nun çaylağı Bobby Portis’i adres gösterdi. Maçı Chicago’ya kaybettiren istatistikler: Charlotte maç boyunca 47/91 ile şut attı(%51.6).Bunların dışında 14/23 üçlük atışı (%60.9) ve 22/23 serbest atış (%95.8) isabeti gösterdi. Chicago aynı zamanda ribaundlarda da zorlandı.(Charlotte 52-33 Chicago) Aslında Chicago’nun defansif istatistikleri Salı günkü Charlotte maçına kadar gayet iyiydi ama Butler bu tarz bi savunma faciasının eninde sonunda gerçekleşeceğini bildiğini söyledi. Bu hücumu düşünen oyun tarzının değişmek zorunda olduğunu da ekledi.

Eğer böyle devam ederse, sorulacak soru basit olacak: Tom Thibodeausuz, Chicago elit bir defans takaımı olabilecek mi? Yeni koç Fred Hoiberg takımın hücum düzenini tamamen değiştirdi tıpkı Steve Kerr’in geçen sene Golden State Warriors’ta yaptığı gibi.

Belki de Chicago’nun önümüzdeki maçının Oklahoma City maçı olması onlar için daha iyi olur bu sefer kesinlikle eğer savunmada efor sarfetmezlerse başına gelecekleri biliyor olmalılar

Kaynak: cbssports.com

Çeviri: Cem Melek

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir