NBA Günlükleri

Kawhi Leonard’ın önlenemez yükselişi

Kawhi Leonard gün geçtikçe oyununu geliştiriyor ki bu basketbol severler için harika haber. Bir gün eğer San Antonio Spurs’un başka bir şampiyonluğundan bahsedersek yanında bu adamdan da bahsedeceğiz gibi gözüküyor.

Asıl şaşırtıcı olan Kawhi henüz 24 yaşında ve Spurs’ün en güvendiği oyuncusu. Daha da gelişim göstermesi Spurs camiası için büyük bir lüks gibi duruyor.

Ki hala Spurs ; 40 yaşında yaklaşmasına rağmen istatistiklere göre (http://espn.go.com/nba/statistics/rpm/_/sort/DRPM) ligin en değerli defansçısına , The ‘Fundamantel’ Tim Duncan’a sahip. Bunun da üstüne ; yaş handikaplarına rağmen 2 muhteşem yetenek ve tecrübe abidesine sahipler.

Gregg Popovich’in doğru kararlarını ve eşsiz basketbol kültürlerini de unutmayalım.

Bu da yetmedi. Üstüne LaMarcus Aldridge (30 yaş) ‘e sahipler ki ligin önemli oyuncularından biri olduğu şüphesiz. Kawhi’dan 6 yaş büyük ve takımın bu geçiş döneminde bir köprü görevi göreceğe benziyor.

Leonard’ın bu sezonki istatistiklerine bakıldığında tartışmasız ligin en iyi 10 oyuncusundan biri olduğunu görebiliriz. Ve bu ilk 10’da gittikçe sıraları hiç durmadan tırmanıyor.

Şimdi Nasıl Geliştiğine Göz Atalım :

Basitçe anlatmak gerekirse ; Leonard kolej ve sonrasında %25’le şut atan , 3 sayı çizgisini bırakın potaya uzak herhangi mesafeden şut atmaya çekinen yani ofansif yönü çok sınırlı bir oyuncuydu. Şimdi ise çok yönlü bir hücum makinesine dönüştü ve Spurs’ün pas mekanizmasının merkezini oluşturuyor.

Leonard’ın ofansif gelişimde asıl garip olan ise bu gelişimi gösteren istatistiklerin arkasında , göründüğünden çok daha fazla şeyin gizli olması. Mesela şut performansına bir göz atalım. Leonard’ın denediği şutlar çoğu skorer oyuncunun denediği bölgelerden daha farklı.

  3-5 metre 5-7 metre
2011-12 9.2 9.4
2012-13 9.3 12.5
2013-14 11.9 14.7
2014-15 18.7 18.7
2015-16 19.0 19.0
Leonard’s Percentage of FGA by Distance

Basketball-Reference.com

Çaylak sezonundaki üçlük ve orta mesafe şut rakamlarını şimdiden 2’ye katlamış bir adamdan bahsediyoruz. Yukarıdaki tablodaki veriler ulaştığı en iyi veriler ki geçen sene kariyerinin en iyi rakamlarına ulaşmıştı hatırlatalım.

Çok garip,değil mi ?? Hala tonlarca kez çembere gidiyor ve toplam şutlarının çeyreğini çembere yakın kullanıyor. Çok ilginç.

Bu gelişiminin tartışılmaz en büyük nedeni durmadan , hiç durmadan hasta gibi çalışması.İki bölge arasında rahatça şut kullanabilmesinin nedeni özellikle hücum oyununu çok geliştirmiş olması. Şu anda her yerden şut kullanabiliyor.

San Antonio Express-News’den Jeff McDonald anlatıyor :
Spurs spor salonuna uğrayanlar , yıllardır Leonard’ı Allahın her günü gece geç saatlere kadar yardımcı koçlarıyla birlikte çalışırken görebilir. Her türlü ofansif pozisyona deli gibi çalıştı,çalışıyor.NBA’de her maçta da bütün cephanelerini kullandığını görebiliyoruz.
Bütün bu oyununa eklediği özelliklere bir şeyler daha ilave etmek gerekirse, Leonard , uzak mesafe şutunu inanılmaz geliştirmiş durumda.
Üç sayı yüzde gelişimini şu linkten görebilirsiniz — http://infogr.am/kawhis_spiking_efficiency.—
Bu grafik de yukarıdaki anlattığımız gelişimi kanıtlıyor. Bu da onu çok önemli bir hücum silahına dönüştürmüş durumda.
NBA’de Yüzde 25 üzerinde kullanım ve yüzde 57 üzerinde başarı sağlayanlar hangi üç oyuncu dersiniz?? Stephen Curry,Kevin Durant ve Kawhi..
Peki bu üçlü içinde kaç tanesi Yılın en iyi defansif oyuncusu ödülünü kazandı.? Evet biri : Kawhi Leonard.
Peki buradan nereye varabiliriz ?
Popovich,Leonard’ın bu gelişiminden tahmin edileceği gibi çok memnun.Tekrar Jeff McDonald’a döncek olursak:
‘’Bu , ne kadar iyi bir oyuncu olmak istediğiniz ile alakalı.Michael Jordan’ın iki yöndede oynadığı oyuna sahip.Michael Jordan’a dönüştü falan demiyorum,ama Jordan da oyunun iki tarafını da oynayabiliyordu.Kobe’nin de en iyi zamanlarında bunu en iyi şekilde yaptığını biliyoruz.Şu anda ligdeki en iyi oyuncuları düşündüğünüzde oyunun iki tarafını da iyi oynayabilen oyuncular yok.O bunu başarmak istiyor ve bunun için uğraşıyor’’
Tabi ki Pop , Kawhi’ın Michael Jordan’a evrildiğini söylemekten kaçınıyor ama oyunun ona genel olarak benzeyebileceğini kabul ediyor.
Trevor Ariza’yı bu karşılaştırma için kaynak görmüyor.Ligin bütününde var olan (Arron Afflalo gibi) ligin iki yönlü oyuncularından da ayrı tuttuğunu söylemek gerekiyor.
Leonard’ın gelişimi hakkında Pop da Jordan’ı aklına getiriyor.Pop söylediyse – ki ne söylediğine dikkat eden hocalardan biridir—bunda bir gerçeklik payı var demektir.
Leonard’ın Jordan olacağını değil kendini daha çok geliştirerek iyi bir oyuncu olacağını düşünüyor.Neden olmasın? 5 yıldır gösterdiği gelişim açık.
Doğru zaman Doğru oyuncu
Bireysel becerisi ve gelişimi onun NBA’in tabularından yararlanmasına olanak sağlıyor.Bir kaç pozisyonu savunabilen oyuncu olması onu ideal bir silah yapıyor.
Leonard belki de ligin en iyi bire bir savunmacısı. 1-2-3 hatta 4 numaraları bile savunabilecek kapasiteye sahip. Gittikçe çoğalan uzun 4 numaralara mengene gibi elleriyle korku salıyor.
Leonard’ın bu gezegende savunamayacağı veya hücumda yıpratamayacağı uzun 4 numara yok.Bu özelliği ile ligi domine edebilir.
Onun için asıl sınav Parker-Duncan-Ginobili olmadığı zaman başlayacak.Henüz bunu deneyecek vakit bulamadı ve önümüzdeki sezon sonuna kadar bulamayacak gibi duruyor.Ama yine de ağabeylerinin yanında 2 sezon önce finaller MVP’si olduğunu biliyoruz.
Takım ; Leonard liderliğinde oynadığında ne kadar rahat ve düzenli olduğunu görebiliyoruz. Bu Spurs önündeki hanedanlık için çok heyecan verici ve rahatlatıcı olmalı.
Eğer bunu kabul etmiyorsanız ya bir göz doktoruna görünün ya da Spurs organizasyonunun geçen 2 yılda bir tane bile yanlış kararının olmadığını görebilir. Önümüzdeki yıllarda Leonard ve Spurs’ün başarılarına hazır olalım.

Grant Hughes , NBA Ulusal Köşe Yazarı

Çeviri : Fatih ÜNAL

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir