NBA Günlükleri

Kevin Garnett’den Kristaps Porzingis’e tavsiyeler

Bilin bakalım 2.21’lik Litvanyalı çaylak Kristaps Porzingis 4. sıradan seçildiği 2015 draftı sonrası yuhalandıktan sonra kiminle önemli bir konuşma yaptı? KG—namı değer Kevin Garnett..

Las Vegas yaz ligi devam ederken,Knick sabah gerçekleştireceği şut idmanına hazırlanıyordu ki Timberwolves o sırada sahadan ayrılıyordu.Garnett takımındaki oyunculara uyarılarda bulunurken bir anda uzun ve ince adamımıza rastladı.

Garnett’in rakiplerine karşı kışkırtıcı konuşmayı sevdiğini biliyoruz fakat Porzingis’i farklı bir amaç için durdurdu.

Amway Center’da Knicks’in Magic’e 100-91 kaybettiği maçta 8 sayı 8 rebound ve 6 blok yapmadan önceki bu şut idmanında söylediklerini Porzingis şöyle açıkladı.’Yuhalamaları duydunuz. Bana bununla ilgili birkaç tavsiye verdi.Yaz ligindeyken bana geldi ve ‘Bu yuhalamaları motivasyon olarak kullan. Her parkeye çıktığında olanları hatırla ve seni daha çok itmesini sağla.’Ben de bunu yapmaya çalışıyorum.Üstünde çok fazla düşünmüyorum.Beni tahrik eden bir şey değil fakat hala içimde bir yerde duruyor. Sadece o taraftarları haklı çıkartmamak ve iyi bir oyuncu olabileceğimi göstermek istiyorum.’

Hornets asistan koçu Patrick Ewing,sezon öncesi, Porzingis’i Garnett ile kıyaslamış ve bütün bu tantananın abartıldığını düşündüğünü söylemişti.’The Big Fella’ Garnett’in de zayıf ve uzun bir adam olarak müthiş bir kariyer geçirdiğini hatırlatmıştı.

Bu arada Carmelo Anthony takım arkadaşı hakkında konuştu. Bu haftadan önce eski takım arkadaşı Amar’e Stoudemire’ın beraber neden daha etkili olamadıkları konusunda yaptığı açıklamada ; o zamanki hocalarının ikisinin beraber iyi bir pick-and-roll ikilisi olabileceğini düşünmediklerini söyledi.

Anthony de biliyor ki şu anda Porzingis ile gayet uyumlu ilerliyorlar. Porzingis’in 4 numarada Stoudemire’den daha iyi katkı verdiği kesin. Knicks zamanında Stoudemire’in alçak postta oynamaya çalıştığını da hatırlatalım.

Hiçbirimiz ikimizin arasındaki uyumun bu kadar hızlı oluşacağını bilmiyordu’diyor Anthony ve devam ediyor ‘Hepimiz bunun biraz zaman alacağını düşünmüştük.Hiç böyle bir 4 numarayla oynamamıştım. Bu durum benim işimizi daha da kolaylaştırıyor. Anlaşılması gayet basit. Eğer kanatlara açılabilen,oyunu okuyabilen ve nerede ne yapacağını bilen bir 4 numaranız varsa oyununuz kolaylaşır ve takım içindeki uyum hızlanır.’

Anthony’nin asıl pozisyonu kısa forvet ve ön tarafta Robin Lopez,Porzingis ve Anthony iyi iş çıkarıyor gibi gözüküyor.Bu uyum gittikçe daha da artacaktır. Lopez,koç Derek Fisher’ın planlarına göre,Porzingis’e içeride daha çok pozisyon yaratmasını istiyor ki eski Blazers’lı oyuncu kendi adamına karşı çok iyi box-out yapabildiğini biliyoruz.

Anthony ve Porzingis’in birlikte aynı zamanda büyük bir ofansif potansiyelleri var.Porzingis –maç başı 36 dakika—18.3 sayı ve 12.2 ribaund ortalamasıyla oynuyor.

‘Sahada öncelikle pozisyonları değişerek oynuyoruz’ diyor Porzingis. Anthony hakkında ‘Herkesin herkesin oyununu oynayabileceğini hissediyoruz.O her zaman en kolayını uygulayabiliyor.Sahada tam bir lider rolünde ve herkesin düzene sokuyor.Onunla oynamak gerçekten kolaylaşıyor çünkü diğerleri için pozisyon yaratabiliyor.’

Anthony Stoudemire’nin fikrine katılmıyor çünkü eski All-Star ikilisinin başarılı olamamalarının birçok sebebi var. Beraber geçirdikleri 5 sezonda 3 kez üst üste play-off yapmayı başardılar fakat hiçbirinde 2. tur göremediler.

İkisinin neden daha fazla pick-and-roll yapmadıkları konusunda hiç konuşmadıklarını söylüyor.

‘Oyun daha farklıydı,sistem daha farklıydı. O zamandan  bu zamana çok şey değişti.Şimdi KP için pozisyon hazırlıyorum.Daha önce Amar’e boyalı alandaydı ve topu ona indiriyordum. O da pota altı oyununda çok efektifti.Aramızda pek fazla pick-and-roll oynamıyorduk.Bunun birçok nedeni vardı(sakatlıklar).Bazen o sakattı bazense ben.

Bütün sezonların tamamına bakıldığında bunu geliştirmeye çalıştığımızda çoğunlukla beraber parkede değildik.

Stoudemire Miami’deki maçı kaçıracak fakat Cuma günkü tekrar maçında Madison Square Garden’da sahada olacak.

 

KAYNAK: MARC BERMAN,NEW YORK POST

ÇEVİRİ:FATİH ÜNAL

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir