NBA Günlükleri

Prangalar ve Değişen Oyun

Herkes tarafından kabul edilmesi gereken bir gerçek var ki o da hiç bir şeyin aynı kalmadığı. özellikle  NBA bu açıdan sezon başı ve sonu arasında bile tahminlerin uyuşmadığı, sürpriz şampiyon adaylarının çıktığı veya Playoff’ta olmasına kesin gözle bakılan takımların dipte yer alabildiği bir kaos ve düzen meselesi . Takımlar ve oyuncuların yıl içindeki değişimlerinden çok yüzleşilmesi gereken gerçek ise basketbolun, hiç değilse Amerika’da oynanan şeklinin değiştiği.

Gelişen istatistik bilimi ve verilerin hayatın olağan akışı içinde yer aldığı günümüzde maç başına hücum sayısı, 24 saniyelik sürenin belirli dilimlerinde yapılan hücumların etkinliği veya etkinsizliği oyuncuların efektiflik katsayıları takıma getirdiği yararlar ve takımdan götürüleri gibi oyunun izleyenleri için yalnızca biraz matematik olan ama oyunun içindekiler için hayati öneme sahip veriler oldular. İstatistik bilimini belki de en efektif şekilde oyununa yansıtan Brad Stevens’a genç yaşında verilen Boston Celtics koçluğu görevi ve Boston’daki gözle görülür değişim ve gelişim de bunu kanıtlar nitelikte.

Tabii ki sadece istatistiki veriler ve bunu kullanabilme becerisi başarıyı getirmiyor buraya küçük bir anekdot konuyla ilgili film tavsiyesini ekleyelim (Moneyball). Bir Lideriniz, uyumlu ve çalışma ahlakı olan oyuncularınız ve zamana uygun bir basketbol mentaliteniz olması gerekli. Bunun için ise çok uzağa bakmamıza gerek yok geçen senenin şampiyonu GSW bütün bunları olabilecek en güzel şekilde harmanlayarak şampiyonluğu elde ettiler. Takım lideri MVP, takımın 6. adamı finaller MVP’si oldu. GSW için herşey planlanandan daha düzgün gitmiş gibi görünüyor. Onların yakalamış olduğu ivme tabii ki takipçilerini de beraberinde getirecekti.

Yeni sezon inanılmaz bir tempoyla başladı 120-130’lu skorlar olağan bir şekilde akmaya başladı ama ilginç olan bunun savunmayı elden bırakmakla hiç bir ilgisinin olmaması. Hücumda olduğu kadar savunmada da tempo yapan her olasılıkta hızlı hücuma kalkan takımlarla dolu artık NBA. Eskiden nerdeyse 1,5  2 maçta izlediğimiz hücum sayısı ve çeşitliliğini tek maça indiren takımlar kendi soluklarını kestikleri gibi izleyenleri de nefessiz bırakıyorlar. Artık oyun kurucunun elini kaldırıp oyunu yavaşlatıp şöyle bir ortalığı kolaçan edip oyunu gerçekten kurduğu pozisyonlar tek elle sayılabilecek kadar azaldılar.

2006’da Steve Nash, Amare Stoudemire ve Shawn Marion ile başlarında Mike D’antoni ile Phoenix Suns’ın adeta NBA’in bug’ını bulup ortalığı birbirine kattıkları hızlı oyun, p&r basketboluna dayanan takıma ve oyuncularına altın çağlarını yansıtan basketbol kimi zaman sakatlıklar kimi zaman kavga ve cezalar her zaman da San Antonio Spurs’e çarptıkları oyun savunmayı da içine alan şekli ile NBA’İ kapsama alanına tamamen aldı. San Antonio’nun bile makine düzeninin dişlilerini değiştirmeden oyuncularının artan yaşına rağmen oyunlarını hızlandırdığı, takipçisi Atlanta’nın hımbıl ve hantal oyununu tamamen değiştirip (San Antonio’nun yardımcı koçunu göreve getirip) geçen sene doğuyu zirvede tamamladığı, Portland’ın takım sahibi ve koçu aynı kalmasına rağmen Dame Lillard hariç ilk beşi (bu durumda dördü) komple değiştirdiğini, Draftlardan artık ayakları yavaş basketbolcuların olanca yeteneklerine rağmen 2. turlara kaldığını (Jordan’ın seçtiği Frank Kaminsky hariç ki Jordan’ın draft seçimlerinin ‘parlaklığı’ bilinir), Elindeki malzeme (Wall, Beal)  uçanı kaçanı kovalamaya yetecek atletiklikte olan Washington’un Nene’yi kenara atma pahasına oyunu hızlandırmaya çalışmasına ve yine ellerindeki malzeme Gasol, Randolph, Tony Allen, Matt Barnes, bu yaşında Vince Carter gibi kamyon ve tırlarla dolu Memphis var. Onlar zaten küçük şehirlerinin takımlarıyla yavaş ve post’a dayalı oyunlarıyla kendi maksimumlarını gerçekleştirip(konferans yarı finali) miadlarını doldurdular ve daha 4 gün önce GSW’den 50 sayı fark yiyerek bunu ve basketbolun değişen dinamiklerini çok güzel özetlediler. Charlotte’da Al jefferson 20 ye yakın Toronto’da Kyle Lowry  15e yakın kiloyu bu basketbola uyum sağlamak için verdiler. Chicago’da koç değişikliğinin temelinde bu olmasa da sebeplerinden biri de değişen oyun. Clippers’ın Lance Stephenson kumarı oynamasının temel sebebi değişen oyun. Pelicans’ın GSW yardımcı koçu ve Phoenix eski koçu Alvin Gentry’i takımın başına getirmelerinin sebebi bu takımlara oynattığı hızlı oyun. NOP şu anda (0-6) ve tahmin edilen şekilde değişen oyunu değil post up’a dayanan ağır ve verimsiz bir basketbol oyanayarak Anthony Davis’e yazık ediyorlar.

Sözün özü, yeni sezon bir çok soru işareti bolca tempo ve biz izleyenlere her maçı izlemek istetecek kadar sürprize müsait takımlar ve heyecan getirdi. Eskiyi unutamayan ve zamana uyum gösteremeyen takımlara ise prangalarından kurtulmalarını ve zamanı yakalamalarını söyleyip sözü bitiriyoruz.

Anıl Çetinkol

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir