NBA Günlükleri

Sorun İki Büyük Erkekte

Chicago Bulls bu sezon NBA macerasına fena başlamadı. Derrick Rose artık belli bir çizgide iyi yada kötü oynuyor fazla maç kaçırmıyor, o müthiş sakatlanma merasimini geride bıraktı diyebiliriz. Sorun takımın yeni koçu, Gasol ve Noah üçgeninde başlıyor. Gasol, Chicago şehrine geçen sezon katıldı ve son takımı olarak görüldü. Tartışmasız o bölgenin hala en iyi oyuncularından bir tanesi. Sadece alçak post oyunlarında değil, oyunun her alanında basketbol IQ’su her zaman var olan bir insan kendileri, İspanya-Fransa maçında onun ne kadar üst düzey bir oyuncu olduğunu bir kez daha görmüş olduk. 4 ve 5 numaralarda Noah ve Gasol dışında iki isim daha var, onlardan bir tanesi ise Avrupa’da çok iyi yerlere gelip, daha sonra kendini Amerika’da deneyip başarılı olan Nikola Mirotic, iyi oyunuyla şuana kadar Bulls ailesinin yeni ferdi olduğunu herkese kabul ettirdi.

noah-rose

Bulls yeni koçuyla beraber yeni bir oluşuma giderken, diğer yandan uyumsuzluklar peşini bırakmıyor. Noah ve koçun uyumu söz konusu, koçun geçen sezon ki koça oranla daha fazla hücumu düşünmesi, Noah’ın savunma ağırlıklı bir oyuncu olduğunu göze alırsak koç bu oyun sisteminde ona yer vermemesi doğal karşılanabilir. Ancak Noah için aynı durum söz konusu değil. Noah kariyerinin en düşük süre ortalaması ile oynuyor, 20.5 dakika parkede sadece  kendine yer bulabiliyor. Noah hocasını anlamaya çalışıyor, sistemde yer bulamayışı onu hayal kırıklığına uğrattığı kesin.  Gasol için durum pek farklı değil. Kendisinin hangi pozisyonlarda durmasını gerektiğini sistemde oyunun hangi kısmında duracağı henüz belirlenmemiş. İlerleyen günlerde koçun ne yapacağı merak konusu.

Noah’ın 13,4$ milyon bir kontratı bulunduğunu hatırlatalım. Gasol’ün takımda kalacağına kesin gözüyle bakılırken, huzursuzluk çıkarma konusunda daha istekli olan ve eski formunu bir türlü yakalayamamış olması Noah’ın takas yoluna gideceğinin göstergesi olabilir. Sezon ilerledikçe Gasol ve Noah’ın Bulls sisteminde ki yerini hep beraber göreceğiz.

Sizlere Chicago Bulls cephesinde olan sorunu anlatmaya çalıştım. Hoşçakalın!

Alican BULUT

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir