NBA Günlükleri

En iyi olanı nasıl geçersin ?

Yazımın başlığı olarak şu altın soruyu seçtim: “En iyi olanı nasıl geçersin ?” kendime göre bu sorunun tek bir yanıtı var : ” takip ederek…”

Son zamanlarda kim olursa olsun NBA’in en iyi takımını sorduğumda kuşkusuz Golden State Warriors cevabını alıyorum. Bugün en iyiyi geçeceklerine inandığım bir takımı anlatacağım : “San Antonio Spurs”

Ligde maç başına assist ortalamasında 1. olan Golden State Wariors’u hemen ardından takip eden ekip kim, San Antonio Spurs. %48.7 ile şut atarak bu alanda ligin zirvesinde yer alan Golden State Wariors’u tahmin edin yine ikinci sıradan kim takip ediyor, evet San Antonio Spurs, ayrıca maç başına ribaund sıralamasında 4. sırada olan Golden State’i hemen ardından  yine Spurs takip ediyor. Golden State’in inanılmaz gidişi dolayısıyla kimse dikkat etmese de Batıda inanılmaz bir seviyede yoluna devam eden bir başka güç daha var, San Antonio Spurs ! Şuan ligde savunma verimliliğinde 1. sırada olan Spurs savunma anlayışına yeni bir boyut kazandırdı. 2 sene önceki şampiyonluğundan sonra çoğu insan tarafından “Show Time Lakers’dan bu yana gelmiş geçmiş en iyi hücum takımı” olarak nitelendirilen Spurs 2 sene içinde o mükemmel hücum takımından inanılmaz bir savunma takımına evrildi. Belki hücumları eskiye oranla daha vasat ancak o kadar öldürücü savunma yapıyorlar ki, genelde hücumda inanılmaz işler yapmayarak da sadece basketbolun doğrularıyla rahat rahat maç kazanıyorlar. Bu sezon şimdiye kadar oynadıkları 25 maçın 6’sında rakipleri 80 sayının üzerine çıkamadı. Peki bu sürekli takip eden takım, nasıl olacakta Golden State’in önüne geçip şampiyon olacak ?

              Koç Gregg Popovich her zaman olduğu gibi yine bu sene de takımdan normal sezonda maximum efor beklemiyor, her yıl olduğu gibi yine normal sezonu Duncan, Parker, Ginobili gibi veteran isimlerini sakatlamadan ve çok yormadan geçirmenin derdinde, ancak playofflar geldiğinde tüm takım elindekinin en iyisini ortaya koymak için elinden geleni yapacaktır. Geçen sene talihsiz bir şekilde son topla Clippers’a elenip playofflara ilk turdan veda eden Spurs bu sene iyice güçlenen kadrosuyla, geçen sene ki gibi bir kazaya kurban gitmek istemeyecektir. Takıma Lamarcus Aldridge gibi bir süperstarı ekleyen Spurs zaten çok güçlü olan takımı daha da güçlendirdi. Daha takım düzenine tam olarak adapte olmamasına rağmen çok değerli katkılar yapan Aldridge sezon sonuna kadar adaptasyon sürecini tamamlayacak ve Spurs dişlilerinden biri haline gelecektir. Tabi Spurs’de yeni sezonda yaşanan tek artı bu değil, bunun yanında kenara David West gibi bir general eklendi, ayrıca korkunç bir seviye ulaşan K.Leonard da cabası, eğer Curry bu seviyede olmasaydı kesinlikle MVP tartışmalarında adını duyacağımız isimlerin başında olurdu Kawhi Leonard, diğer yandan artık iyice yaşlanmasına rağmen özellikle savunmada inanılmaz işler yapan Duncan, bu yaz milli maçlardaki performansından sonra artık öldü denilmesine rağmen sezona gayet iyi giren Parker ve gerçekten de çok formda olan olan bir Ginobili var, ama acaba tüm bu saydıklarım tek başına en iyiyi geçmek için yeterli mi ? Cevap veriyorum : “Hiç değil…”
              Eğer bir takım Golden State’yi 7 maçlık bir seride geride bırakmayı amaçlıyorsa bunu sadece ve sadece bir şekilde başarabilir, onlara kendi oyununu oynatarak. Eğer Wariors ile Wariors gibi oymaya çalışırsan hayat sevincini emerler, ölmek istersin. Çünkü onlar bu oyunda zaten çok iyi, hatta açık ara en iyi, ancak onları kendi düzeninin dışına çıkarıp başka bir oyun oynatabilirsen, yani kendi oyununu dikte edebilirsen belki bir şansın olabilir. Golden State Wariors şuan dünyanın en iyi ressamı ve onu geçmenin tek yolu, onu en iyi şiiri kim yazar bahsine ikna edebilmek, eğer onlardan daha iyi resim çizmeye çalışırsan hiç şansın yok ama onları şiir yazmaya zorlarsan, kim bilir belki de Spurs daha iyi bir şairdir…

 

 


Haber : Mert Alkış

 

 

 

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir