NBA Günlükleri

En iyisi benim

Stephen Curry NBA hayatı, yaşadığı zorluklar ve kendisi hakkında konuştu.


Stephen Curry

Golden State Warriors’ın oyun kurucusu Stephen Curry MVP ödülünün üzerine sezonu NBA şampiyonluğu ile tamamlayıp unutulmaz bir 2015 yılı geçirmişti. Bu sezonki savaşa takımının 26-1 gibi tarihi bir başlangıçla başlamasına liderlik yapan 27 yaşındakı yıldızın kendini iyi hissetmesi sürpriz olmaz.

“Ben bu şekilde kendime güvenip her gece aynı seviyede oynayabiliyorum. İnsanlarla tartışmalara girip neden diğer oyunculardan daha iyiyim diye tartışmıyorum. Olmak istediğim seviyedeki adam gibi hissediyorum kendimi. Bunu yapmazsan kendine zarar vermiş olursun.”

NBA’de ne kadar mükemmel oyuncular olsada – LeBron James, Kevin Durant, Kawhi Leonard, Russell Westbrook – Curry’nin en iyisi olması ciddi bir seçenek. Ligin son MVP’si 31.8 ortalamasıyla bu sene de sayı lideri durumunda.

Traftarla kurduğu bağ konusunda konuşurken, Curry en dominant özelliklerinin atletizm ve fizik olmamasından dolayı bu kadar çekici geldiğini söylüyor.

“Sahada eğleniyor, gülüyor ve hoş tavırlar sergiliyorum. Ve fiziksel olarak da en ağır basan oyunculardan değilim. Tahmin ediyorum ki çoğu taraftarlarım bu fiziğime rağmen sahada yapabildiklerimden şaşırıyorlardır.”

Curry bir spor müsabakasını olması gerektiğinden daha fazla ciddiye almıyor, bu nedenle de basın toplantılarını kızını getiriyor ya da bir şekilde havayı yumuşak tutmayı başarıyor. Curry’nin en çarpıcı cevabı ise bu genç yaşında karşılaştığı en büyük zorluk sorulunca geldi:

Sanırım liseden üniversiteye geçiş dönemi. Dell Curry’nin oğlu olmamdan dolayı üzerimde ciddi bir baskı vardı. Müthiş bir NCAA sporcusu olmak için biraz küçük bir fiziğe sahiptim. Bütün ciddi üniversite takımları tarafından incelendim ve onlardan birinde oynamak istiyordum – Duke, North Carolina, Maryland – İyi bir lise oyuncusuydum ve bu tarz okullardan teklif almaya yakın bile olamamak benim için şoktu.

Bazı oyuncular sırtlarına yük alıp bunu bir motivasyon kaynağı olarak kullanmayı başarırlar. Curry de tıpkı bunu yapıyormuş gibi görünüyor. Onu kadrosuna almayan tüm kolej koçlarının ve NBA Draft’ında onu geçen 5 NBA takımının yanlış olduğunu kanıtlamayı başardı. Gelecek sezon ondan ne beklememiz gerektiği sorulduğunda o basit bir şekilde “daha iyi olmamı” dedi. Bu sezon sonu Curry için çok zor olacak ama o bir şekilde oyununu geliştirmeyi başarıyor.

Warriors organizasyonu diğer tüm NBA takımlarından daha yüksek bir seviyede işliyor ve eğer bireysel bir oyuncu daha iyi olmak için yeni bir yol bulacaksa bu Curry olacaktır.

Derviş Göksun

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir