NBA Günlükleri

“Eskişehir’in Ozan’ı” Var!

Türkiye Erkekler Basketbol 1. Ligi’nde Eskişehir Basket ve Socar Spor arasında Anadolu Üniversitesi Spor Salonu’nda oynanan zorlu müsabakada ev sahibi Eskişehir Basket, Socar Spor’u 80-73  ile geçerek son maçlardaki kötü gidişine bir son verdi ve 6.sıraya yerleşti.

Maça Goldwire, Ozan, Atakan, Moses ve Mert beşiyle başlayan Eskişehir Basket, Ozan’ın sayılarıyla maça hızlıbir giriş yaptı. Savunmada ise agresifliği üst seviyede tutan ev sahibi ekip, rakibine boyalı alanda üstünlük kurarak Moses üzerinden skora gitti. İçeride hakimiyet kuramayan Socar Spor ise dış şutlarıyla maça tutundu. İlk çeyrek 23-23 Eskişehir Basket’in üstünlüğüyle geçilirken, ev sahibi ekipte Moses 6 sayıyla konuk ekipte ise Josh Selby 8 sayıyla ilk çeyreğe damga vuran isimlerdi.

İkinci çeyreğe ise Goldwire ve Atakan benchte başlayarak Cem-Yiğitcan ikilisi ilk beşte başladı. İkinci çeyreğin ilk sayıları Socar Spor’lu Cenk Şekeroğlu’ndan geldi. Deplasman ekibi özellikle Cenk Şekeroğlu’nun ikinci çeyrekte ilk beş başlamasıyla pota altında rakibine ilk kez kafa tutsa da Cenk ribaundlardaki performansını bitiricilikte sergileyemeyince konuk ekip sayı üretmekte zorlandı. Ev sahibi ekipte ise Cem Bozok, muazzam oyun görüşü sayesinde arkadaşlarına yaptığı güzel asistlerle Eskişehir Basket’in ikinci yarıya hızlı girmesini sağladı. Eskişehir Basket, hızlı hücumlarla skora giderek farkı bir ara 6 sayıya kadar çıkarsa da konuk ekipte ikinci çeyreğin sonlarına doğru oyuna giren Sercan Topçu adeta ikinci çeyreğe damga vurdu. Üst üste bulduğu 3 sayılık isabetlerle takımının yeniden maça ortak olmasını ve ilk kez öne geçmesini sağlayan Sercan, ilk yarıyı 10 sayıyla tamamlarken ilk yarı sonucu 43-45 konuk ekip lehine sonuçlandı.

Eskişehir Basket’te Baş Antrenör Metin Başoğlu, ikinci yarıya Goldwire dışında ilk beşini koruyarak başladı. Eskişehir Basket, Ozan’ın üst üste bulduğu sayılarla öne  geçse de Socar Spor’un inanılmaz dış şut yüzdesi ikinci yarıda da devam etti ve konuk ekip fark açılmadan yine skora ortak oldu. Socar Spor adına 3. Çeyrekte gelen kötü haber ise henüz 3. Dakikadan takım faulünün dolması oldu. Eskişehir Basket bunu iyi kullandı ve serbest atışlarla üstünlüğünü korumaya devam etti. Konuk ekip ekipte maçın yıldızlarından Josh Selby bu sıralarda yine kontrolü eline aldı ve takımını adeta sırtladı. Kenardan gelen oyuncuların dış şuta yaptığı katkı bir ara Socar Spor’u yine öne geçirse de 3. Çeyreğin sonunda eşitlik vardı: 61-61

Son periyoda hızlı başlayan ekip ise konuk takım oldu. Çeyreğe Çağdaş Erdoğan’ın üç sayılık isabetiyle hızlı bir giriş yapan Socar Spor, ilk 3 dakikada 9-3’lük seri yaparak skoru 70-64’e getirdi. Bu, Socar Spor’un maçta açtığı en büyük farktı. Bir de üstüne ev sahibi ekipte Moses 4 faul ile faul problemine girip kenara gelince pota altındaki üstünlüğünü de yitiren Eskişehir Basket, bu dönemde sayı üretmekte zorlandı. Son 5 dakikaya girilirken ev sahibi takım Ozan’ın hem takımı hem taraftarları ateşlemesiyle iyice canlandı ve üst üste bulduğu sayılarla skoru eşitledi. İkinci ve üçüncü çeyreği biraz suskun geçiren Goldwire ise bitime 3 dakika kala bulduğu üç sayılık isabetle skoru 71-70’e getirerek son çeyrekte Eskişehir Basket’I ilk kez öne geçirdi ve ev sahibi ekip bu üstünlüğü bir daha da kaptırmadı.
Maçın son 30 saniyesine girilirken ev sahibinin maçta 75-73’lük üstünlüğü vardı. İşte bu dakikada yine Goldwire’ın üçlüğü Socar Spor’un fişinin çekildiği andı. Konuk ekip bu isabetten sonra hücumlarında başarılı olamayınca, Eskişehir Basket taraftarı önünde 80-73’lük çok önemli bir galibiyete imza atarak ligdeki 3 maçlık mağlubiyet serisine son verdi.
Maçın yıldızı, 20 sayı 7 ribaund 2 asistle Eskişehir Basket’ten Genco Ozan Dilik olurken, Marshall Obrian Moses 15 sayı 11 ribaund ile double double yaptı. Konuk takımda ise Sercan’ın kritik anlarda üst üste bulduğu 4 üçlüğüyle beraber 17 sayısı, Selby’nin ise 15 sayısı mağlubiyete engel olamadı. Socar Spor bu mağlubiyetle son 5 maçtaki 4. yenilgisini almış oldu ve kötü gidişe son veremeyerek 14. sıraya geriledi.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir