NBA Günlükleri

Kyle Lowry , Doğu’nun en iyi guardı olabilir mi ?

Geçen sezonki playofflarda hüsrana uğrayan Raptors,kadrosunda büyük değişikliklere gitti. Gitti gitmesine ama yine de 12-7’lik (Doğu’nun en iyi 4.derecesi) derecenin baş mimarı Lowry’den başkası değil.

Yazın verdiği kiloların ardından,istatistiklere göre şu ana kadar doğunun en iyi guardı (21 sayı,6 asist,5 rebound,2 top çalma ortalaması). Çarşamba akşamı Hawks karşısındaki geri dönüşün baş mimarı da kendisiydi.(31 sayısının 22’si son çeyrekte).

10 yıllık profosyonel Lowry’nin vitesi bu kadar arttıracağını kimse beklemiyordu.Aslında geçmişte de bu vitesin sinyallerini veriyordu (18 sayı,7 asist ortalamalı sezon ve All Star) fakat geçen yılki playofflarda John Wall’un Washington’u karşısında 4-0 süpürülmek onu daha da hırslandırdı.

Yazın verdiği müthiş kilolar her şeyi değiştirdi.Lowry her zamankinden hızlı gözüküyor ve lige girdiğinden beri oyun karakterini belirleyen kuvveti çok daha fazla.

Geçen sezonlara göre geliştirdiği patlayıcı hızı onu takımında ilk seçenek haline getirdi.Orta mesafe şutlarını azalttığından ve potaya daha çok gittiğinden beri , kariyerinde hiç gelmediği kadar faul çizgisine geliyor (Hawks karşısında 12 kez).

kyle

3 sayı çizgisinin gerisinden daha fazla şut denediği yukarıdan görülebiliyor fakat daha önemli olan kariyerinin en iyi yüzdesine ulaşmış olması(%41)

Raptors’un geçen sezonlarda görüldü ki en büyük sorunlarından biri gerçek bir süperstara sahip olmamaları.Hücumda takımın skor yükünü çekebilecek bir oyuncuya ihtiyaçları var ve Lowry bu problemin çözümü için en büyük aday.

Maçtan sonraki röportajında DeMar DeRozan ‘’Kyle sorumluluk aldı.Ona maçı bizim için almasını söyledim ki o da bunu yaptı.’’ dedi.

Toronto’nun geçen sezonki en büyük eksilerinden biri de savunmasıydı.Lowry’nin orada da etkisini görebiliyoruz.Raptors onun oyunda olduğu 100 pozisyonda sadece 98 sayı imkanı veriyor(NBA.com).Ligin top çalma lideri ve savunduğu her guardın 3’lük yüzdesini düşürmeyi başarıyor (sportVA data).

Lowry’nin bu kariyer gelişiminde önündeki en büyük engel devamlılık sorunuydu ki bunu yavaş yavaş aşabildiğini görebiliyoruz.Onu iyi bir oyuncu yapan her şeyi zaten mükemmel yapıyor ki bu da psikolojisine olumlu yansıyor.

15 yıl sonra playofflarda takımını 2.tura(ve daha ilerisine) taşıyabilecek mi dersiniz? Bekleyip görelim.

SBnation.com
Jesus Gomez
Çeviri:Fatih ÜNAL

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir