NBA Günlükleri

Mucizelerin adamı, Takımının Oyuncusu: Shaun Livingston.

2004 yılında Los Angeles Clippers tarafından 1.tur 4.sıradan draft edildiği sıralarda NBA’de kendisine olan ilgi ve beklenti büyüktü. Çoğu kesime göre yeni bir NBA süperstarı geliyordu. Belki bir süperstar olamadı ama mütevaziliği ve her zaman kendinden isteneni vermesi, bunun altına düşmemesi onu çok özel bir oyuncu kıldı. Peki her şey bir yana, süperstar olması beklenen bu adama ne oldu da “o beklentiler”in altında kaldı?

İşte bu talihsiz olay belki de NBA tarihinin seyrini değiştirdi. 2006/2007 sezonunda Clippers formasıyla çıktığı Charlotte mücadelesinde çaldığı bir top sonrası turnikeyi bıraktığı sıradan yere çok ters bir şekilde düşen Livingston tüm basketbolseverlerin yüreğini ağzına getirmişti. Diz kapağı yerinden oynamış, çok ağır bir diz sakatlığı geçirmişti Livingston. Spor tarihinde görülen en acı sakatlıklardan biri olabilirdi, bunu talihsiz sakatlığın yaşandığı sırada Livingston’ın çığlıklarından da anlayabilirsiniz. Pek izlemenizi tavsiye etmem ama çoğu şeyi değiştiren bu olayın videosunu buraya bırakmam gerekiyor:

Asıl hikayemiz bundan sonra başlıyor. Shaun Livingston bu sakatlıktan sonra apar topar hastaneye kaldırılıyor ve ameliyata alınıyor. Ameliyat sonrası Livingston tekerlekli sandalyesiyle kendi başına hastanede gezintiye çıktığı sırada kantindeki gülüşmeleri duyuyor ve kantine doğru ilerliyor ” Acaba bu gülüşmenin kaynağı ne?” diye düşünerekten. Kantine gittiğinde herkesin televizyonda gördükleri bir şeye güldüklerini görünce o da ekran bakmadan edemiyor kendini. Peki ne varmış o ekranda biliyor musunuz? Livingston’ın sakatlık anı ve onun haberi. Shaun Livingston o ana kadar sakatlığı yaşamamış gibi davranırken o andan itibaren şok oluyor ve aynı zamanda hırslanıyor. Ama bilmediği bir şey var: Doktoru bu adamın yürümesi bu saatten sonra imkansız raporu veriyor. Livingston odasına döndüğünde daha haberi bile almadan yanındakilere: “Benim acilen iyileşmem gerekiyor, geri döneceğim!” diyor. Yürüyemez dedikleri adam vücuduna karşı geliyor, vücuduyla inatlaşıyor ve bu savaşı kazanıyor. Sonrasını biliyorsunuz zaten. Bu sakat adam aylar sonra NBA’e geri dönüyor. Shaun Livingston, 2008-2009 sezonunda Miami ile formasına kavuştuğunda artık herkes ona bir süperstar gözüyle bakıyordu. Belki istatistikleri çok iyi değildi, şampiyonluk yüzüğü yoktu, herhangi bir ödül kazanamadı ama hayata ve bu sakatlığa karşı kazandığı şampiyonluk tam süperstar’lık bir performanstı.

Bu olaydan sonra 2-3 sezon tam olarak toparlayamadı Livingston. Asıl mucizesi basketbola dönüşüydü. Her geçen sene oynadığı takımlarla birlikte aldığı süreler de değişti. Daha çok süre almaya başladı ve yazımın başında bahsettiğim hiç aşağı düşmeyen o standart performansı günümüze kadar süregeldi. 2014/2015 sezonunda Brooklyn’den Golden State Warriors’a takaslanan Livingston, kariyerinin en güzel dönemini yaşayacaktı.
Hepinizin bildiği üzere, geçtiğimiz sezonu takım halinde domine ederek şampiyon olan Golden State Warriors’un önemli bir parçasıydı. Bu hikayeyi yüzükle taçlandırmak da işin en güzel kısmıydı. Yaşanan onca şeye rağmen ümidini kaybetmeyen ve sürekli çalışan Shaun Livingston, yaklaşık 8-9 sene sonra bütün bunların meyvesini aldı. İlk 5 başlamıyordu ama bir rotasyon oyuncusu olarak belki de ligin en iyisiydi. Hiçbir zaman benchte çürümedi. Her zaman elinden gelenin en iyisini verdi ve yarışta oldu.

Yıl artık 2016 olacak ve o hala Warriors’un en kilit oyuncularından biri. 30 yaşındaki Shaun Livingston, her sporcuya örnek olacak bu geri dönüşü, mütevazi performansıyla NBA tarihinde yerini aldı. Daha kaç sene bizimle olur bilemem ama Livingston-Warriors birlikteliği umarım böyle devam eder. Bir oyuncu, bir takıma ancak bu kadar yakışabilir.
Mucizelerin adamı, takımının oyuncusu: Shaun Livingston.

Yazan: Taylan KILIÇ

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir