NBA Günlükleri

San Antonio Spurs galibiyeti hakketti

San Antonio’nun başarıyla evini savunduğu bir maçı daha geride bıraktık. GSW’nin müthiş serisi ve etrafındaki dokunulmazlık halkasının kırılmasının ardından NBA’de ayaklar tekrar yere basmaya başladı. Uzatmalar ve sonrasında zaten takım olarak eleştiriler alan GSW’nin batının en iyi takımı olup olmadığı tartışıladursun SAS yolundaki maçları birer birer azaltmaya devam ediyor.

Uzun süredir dişe dokunur transfer yapmamakla eleştirilen Spurs bu yaz döneminde alışık olmadığımız kadar sert hamleler yaptı. Wes Matthews’ın Dallasa, Aldridge’in SAS’a gitmesi ile geçen seneki yerinden 6 7  basamak aşağı düşen Portland’ın durumu bir yana, Splitter, CJ, Belinelli ayrılıklarıyla bench konusunda tereddütler yaşayan tarafarlar David West ve Aldridge hamleleriyle oldukça şaşırmıştı. Draft kovalamak, genç oyuncu yetiştirmek gibi uzun vade hamleleri bir kenara bırakan yönetim bu sefer elini taşın altına soktu ve şu anki takımı yaz sonunda meydana getirdi.

Takımın şampiyonluk maksatlı olarak bir araya getirildiği aşikardır. Geleneksel olarak şubata marta kadar ligi 3. Viteste götüren Pop’un bundan sonra harekete geçtiğini ve takımın yönünü yukarıya doğru çevirmekte aceleci olmadığını biliyoruz. Takımdaki asıl üçlünün son 5 yıldır play offlara saklandığını ve sürelerinin daraltıldığını, bu sene önceki yıllardan daha fazla hissetmemizi sağlayan Pop’a bu yüzden de kızamıyoruz. Çünkü kimse play offlara kadar kazanılan başarılara çok dikkat etmeyecek ve günün sonunda herkes play off şampiyonunu alkışlayacak (Aksi olsaydı bugün herkes D’Antoni’nin Phoenix’ini hatırlıyor olurdu).

John Wall ve arkadaşları işin aslına bakılırsa, maçı istedikleri doğrultuda götürdüler. İlk çeyrek skoru çeyrek kontrolünü önemseyen SAS’a yakışmamıştı ki, ilk iki çeyreğin sonunda takımın genelinde gördüğü ofans ve defans anlamında sertlik eksikliği, Pop’un canını fazlasıyla sıktı. 3. Çeyrekteki molada kızgın yüzüyle ateşlediği takımın 17-6 ile Washington’ın ipini çekmesinin ardından da maç olması gereken yerde bitti. Skor suyun üstündeki kısımdır ve suyun altında neler olduğuna bakmak aslında daha önemli..

Maçin üçüncü çeyreği ve kısmen dördüncü çeyreği dışında takımın performansının moladaki Pop silüetini hak ettiği açıktır. Washington ligin play off takımlarından biridir ve dişli bir maç çıkarması elbetteki beklenir ama SAS’ın bu sene ulaşmak istediği nokta düşünüldüğünde bu maçın bu zorluk derecesinde geçmemesi gerektiği de açıktı. Popu kızdıran da aslında budur.

San Antonio’nun maç genelinde son 3 senedir 430 topla buluşma ve 340 civarı pas yapma özelliğinin, bu maçta yaklaşık 90 – 100 aşağıda seyretmesi üzerinde düşünülmesi gereken noktadır. Lakers ve Utah maçlarında geçen seneki yüzdelerin yakalanmış olması nedeniyle bu maçı görmezden gelebilir miyiz? Bunda Rakibin oyununun da kısmen kabul edilmiş olmasının etkisi var mıdır? SAS kendi oyununu oynamalıdır deyip bu bahsi şimdilik kapatıyoruz..

Yakalanan şut yüzdesinin Wizardsa oranla yüksek olması da diğer bir önemli noktadır. Şut yüzdeniz yüksekse maçları almanız daha kolaydır o yüzden diğer kalite göstergelerine de bakacağız. Asist ve ikinci asistlerde takımın daha iyi olması diğer tüm istatistiklerde rakiple kafa kafaya olduğumuz gerçeğini örtmeye yetmeyecektir. Duncan’ın olmadığı, David West ve Aldridge’in birlikte oynamaya alıştırılmaya devam edildiği, Boban’ın takıma eklenme çalışmasının sürdüğü, Tony ve Ginobili’nin önemli işleri az sürede yapıp yerlerine oynayan arkadaşlarını kenarda izlediği bir maçı geride bıraktı SAS. Anderson, Diaw, Boban, Mills önemli süreler aldılar. Gerekli darbeyi rakibe indirdikten sonra,  maçın bitmesinin beklendiği ve maç boyunca playofflara yatırım olarak bazı oyunculara ekstra süreler verildiği bir müsabaka olarak pembe gözlüklerimizle değerlendirmeyi de seçebiliriz bugünkü performansı.

Asıl hedeflenen yere varmak için geçilmesi gereken bir engel daha geride bırakılmıştır. Asıl hedefte olan takımların kim olduğu bellidir ve bu takımlara yönelik olarak takımın geliştirmesi gereken yönleri de açıktır. Bu doğrulta Duncan, Manu ve Parker’ın sürelerinin kasti olarak az tutulacağı, Aldridge, West ve Kawhi’ın farklı farklı şekillde kullanılacağı maçlara devam edeceğiz.

İyi seyirler.

Utku KÖKER

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir