NBA Günlükleri

Chris Bosh: Bu yıl All-Star maçı çok özel olacak

Miami Heat’in yıldız oyuncusu Chris Bosh Pazar günü oynanacak Miami Heat @ LA Clippers maçı öncesi basketbolun hayatındaki önemini, kariyerini ve All-Star heyecanını paylaştı.

Geçen sene hasta olduğunuzda hiç basketbolu bırakmayı düşündünüz mü? Ve eğer öyle yapmış olsaydınız neyle uğraşıyor olurdun?

Hayır, hiç basketbolu bırakmayı düşünmedim. Hastayken fark ettiğim şey basketbol oynamanın hayatımda çok önemli bir yeri olduğuydu. Basketbola çok şey borçluyum ve aynı zamanda da hayalimi gerçekleştiriyorum. Eğer basketbolu bırakmam gerekseydi bağımı asla koparmazdım. Ne yapıyor olursam olayım, basketbolun içinde olurdum.

Hiç emekli olmayı düşünüyor musun? Kobe gibi sonuna kadar oynayabildiğiniz kadar oynamak mı istersin yoksa Garnett gibi erken bırakmayı mı seçersin?

Emekli olma zamanı geldiğinde gelmiştir. Evet, emekli olma konusunu defalarca düşündüm. 31 yaşındayım ve Mart ayında 32 olacağım. Bu yaşlar basketbol oyuncusu için sona yaklaşmak demek, bu nedenle aklınızı meşgul ediyor. Daha fazla genç görmeye başlıyorsun ve rekabet etmen zorlaşıyor. Ben de şu an bu durumu yaşıyorum. Şu an için iyi oynasam da, yine de bunu her gün düşünüyorum. Vakti gelince bitmiş olacak ama o zamana kadar basketbol oynayacağım. Benden istekleri olan çocuklarım ve ilgimi bekleyen bir karım var. Bıraktığım zaman, basketbol oynuyor olmam geri planda kalacak.

En iyi hatırladığın All-Star maçı hangisi? Ve bu yıl oynanacak maç hakkında ne düşünüyorsun?

Herhalde Dallas çünkü ben Dallas’lıyım! Orada olmak ve Cowboys Stadyum’unda oynamak beni heyecanlandırmıştı. Orada 100,000 kişi vardı. Muhteşemdi. Ben MVP seçilmek istedim ama tabi ki Dwyane’ın yıldız tarafı vardı. Toronto beni heyecanlandırıyor. Ülke dışında olması ilginç olacak. Bu basketbol için, ülke için ve şehir için iyi bir durum. Çok özel olacak.

Kariyerinize Toronto’da başladın. All-Star maçını orada oynamak senin için ne kadar özel olacak?

Harika olacak. All-Star maçının Toronto’da olacağı hiç aklıma gelmezdi. Sıcak şehirlerde yapmaya devam ederler ve öyle kalır diye düşünmüştüm. Oradayken düşünmüştük ya Toronto’da yaparlarsa diye…ama hiç ihtimal vermemiştik.

Ve şimdi gerçekten oluyor. Şimdi şehir çok fazla değişti, organizasyon, altyapı ve ben de.. çok özel olacak. Kariyerimin bu noktasında her şeye farklı bir açıdan bakıyorum. Harika olacak. Kariyerim boyunca en fazla Toronto’da oynadım. Bu benim Miami’deki 6.yılım. Toronto’da 7 yıl oynadım. Önümüzdeki yıl yarı yarıya olacak.

Sen ve D-Wade ne kadar sık video oyunları oynuyorsunuz?

Çok fazla video oyunu oynamıyoruz aslında ama onun eski bir Pac-Man makinesi var. Yakın arkadaşlarımızla hangimiz daha yüksek skor yaparız diye yarıştık. Durum kontrolden çıktı ama ben kazandım. O zamandan sonra şimdi yeniden başlangıç noktasına geldi.

Yaptığım her şeyde kazanmalıyım. Bir gün oynuyordum ve o sanki masaj yaptırıyor gibi duruyordu ve ben de ‘kendimi nasıl göstereceğimi biliyorum’ der gibiydim. Orada kaldım ve oynamaya devam ettim. Ve kazandım.

Nasıl düdük çalar çalmaz şutu atıp basket atabiliyorsun?

Ben de bilmiyorum. Sadece basketbol oynuyorsun. Aslında olasılığı düşük bir atıştır. Çok zordur. Doğru zamanda doğru yerde olmakla ilgili bir şey. Sadece bir atış yapmaya çalışıyorum. Bazen olur, çoğu zaman da olmaz ama bu tamamen güven duymakla ve bu fırsatları kollamakla ilgili bir durum.

Basketbol oynamaya başlamadan önce hiç başka bir spor dalıyla ilgilenmeyi düşündün mü?

Basketbol oynadım. Profesyonel açıdan düşünmedim ama T-bol oynadım ve daha sonra da liseye kadar hep basketbol oynadım. Ben topu atan oyuncuydum ama 1. meydancı olarak çok daha iyiydim.

Basketbol oynamayı çok seven ama yeterli spor olanakları olmayan çok küçük bir şehirde yaşayan birine ne söylerdin?

Bir şekilde oynamanın bir yolunu bulsun. Bir hedefi olsun. Ben çöp kutularıyla oynardım. Bir kovanın altını keser, bir duvara koyar ve öyle oynardık.

Gerçekten çok yaratıcı olabilirsin. Basketbolu diğer ülkelere taşımayı seviyorum çünkü bu öyle bir spor ki oynamak için çok fazla yere ya da kişiye ihtiyacın yok. Ama çocuklar nasıl bir hedefleri olabileceğini ya da nasıl gerçekten yaratıcı olabileceklerini bulana kadar biraz mücadele gerektirebilir.

Bize Wade’le sahada olan inanılmaz işbirliğinizden biraz daha bahsedebilir misin ve sence neden bu kadar iyi gidiyor?

Biz çok fazla mücadeleden geçtik. Birlikte çok fazla maçta oynadık, çok fazla farklı durumla karşılaştık. O aynı zamanda benim komşum. O benim için iyi bir takım arkadaşından çok daha fazlası. Aynı zamanda harika bir arkadaş, yakın bir arkadaş.

Sanırım birlikte yıllardır çok deneyim kazandık, harika iş çıkardık, şampiyonluklar kazanmak için uğraştık ve zirvede kalabilmek için birbirimizi sonuna kadar zorladık. Bu harika bir şeydi. Sanırım hepimizin işi bitince dönüp geçmişe bakacağız ve her şeyin nasıl bu kadar harika olduğuna şaşıracağız.

Biraz zaman geçti ve şimdi bu takımı harika yerlere getirmek için çabalıyoruz. Kolay bir şey değil ama daima çalışır. Örnek olan biziz ve bu nedenle her akşam çıkıp yapmamız gerekeni yapmalıyız çünkü herkes bizi izliyor.

 

Hareketlerini isimlendirir misin?

Ha ha! Biliyor musun, hayır. Ama bu harika bir fikir. Kesinlikle bazı hareketlerimi adlandırmam gerek. Benim fazla yok. Onlar sanki benim çocuklarım gibi… ve onları isimlendirmem gerek. Harika fikir.

Zaman içinde gitgide daha fazla 3’lük atmaya başladın. Bu stratejik bir şey miydi?

3 sayılık atış sanırım biraz stratejikti. Bana bir arkadaşım kolaylıkla bir 18’lik yapabileceğimi söylemişti ve eğer arkaya doğru birkaç adım atarsan bunu başarabilirsin ve ben de bunu takımla paylaştım ve yapmayı başardım.

Aldığın kalorilere dikkat ediyor musun?

Hayır, kalorilerle ilgilenmiyorum, ha ha! Belli bir yapım var, bilinen iri cüsselilere göre biraz inceyim ama bazen kendimi şımartabilirim. Bunu söyledim ama abur cubur yemeği kısıtlamaya çalışıyorum ve hızlı tüketilen yemekleri de. Bu önemli. Sadece iyi yemek yiyin. Fındık, meyveler, sebzeler, yağsız etler. Ben beslenme uzmanı değilim ama abur cubur ile şekerli içecekleri kesmek çok fayda sağlıyor.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir