NBA Günlükleri

Ersan’lı Detroit’in Çözüm Bulması Gereken 4 Sorun

Detroit için geçen sezon ki 32-50 derecesinden sonra 2015-16 maratonuna 27-26 ve doğu 8.liği ile devam etmesi elbette gösteriyor net bir fark olduğunu bu 1 senelik dilim içerisinde. Belki play-off yapmalarına büyük bir tehdit olmayabilir an itibariyle fakat çıktıkları 53 oyunda 27 galibiyet tutturabildiler ve bu başarı pek tatmin etmedi bazı kesimleri veya en azından beni. Hala oturtulamamış çelişkiler, hücumda belirsizlik, sık sık uyuyan savunma (özellikle son dönemde) vs. problemleri bu kargaşada düzene sokulamadığını görüyorum. Pre-sezonda bahsi geçen Pistons ile 2016 Pistons’ı arasında hala tatmin edilemezlik ve bunlardan doğacak olan tehditler var.

Sezon başında son 1,5 senede nefis form tutan, gelişimini Russell Westbrook’un back-uplığından sıyrılmasıyla farkettiren Reggie Jackson’a hak ettiği kontratı verebildiler. Stan van Gundy sevdiği stilde isimleri yanına alma konusunda doğru kararlar vermiş olabilir zira 2009 Orlando’sunu hatırlattılar zaman zaman. Stretch 4 tarzında bir power forvet ve boyada alana ihtiyacı olan canavarımsı bir 5 numara.

Adsız

Canavarımsı bu 5 numara yani Andre Drummond, SVG Detroit’in başına geçtiğinden beri savunmada ki pozitifliğin yanı sıra hücumda pick-n-roll başarısından boyada yakaladığı alçak post anında bıraktığı hooklara kadar, nefis alley-oplardan hücum ribaundlarıyla bulduğu ikincil sayılara kadar çok ciddi hücum opsiyonu oldu bu sezon Detroit için.

Andre Drummond’ın NBA’e adım attığı sene ile içinde bulunduğumuz bu sezon arasında ciddi hücum-ribaund kombin farkı var görüldüğü gibi.

2

Fakat ufak bir sorun var;

  • Hack-a-Drummond

3

Andre – Stan van Gundy ikilisi buna bir çözüm bulmalı. Ya Drummond bu sorunu kendi kafasında bitirecek (sonuç vermeyecek olsa da çalışarak) ya Stan van Gundy, Adam Silver’a yalvarmaya ve Silver’ın işe el koymasını bekleyecek. Geçici çözüm olarak Van Gundy, Aron Baynes’in son periyotta oyun süresini artıracağını söylemişti Hack-a-Drummond’dan kaçmak için fakat Baynes’den Drummond etkisini beklemek imkansız gibi. Geçenlerde haberler çıkmıştı Silver’ın Hack-a-X’e çözüm aradığına dair. LeBron’da konuşmuştu Hack-a-X hakkında “Oyunun bir parçası” demişti. Tabii Cleveland Play-off’a 1. sıradan girerse ki yüksek ihtimal, Detroit’te şuan için 8. sıradan girecek gibi. Bol bol Hack-a-Drummond yaparsınız artık LeBron. Çakal LeBron.

İşin gırgırı bir yana yaptırım uygulanır mı bilmiyorum ama Detroit bu yöntemden çok çeker daha benden söylemesi.

Andre Drummond, 20 Ocak akşamı alınan Houston galibiyetinde 13/36 serbest atış başarısızlığı ile NBA tarihine geçmişti bildiğiniz gibi. Sezonun genelinde de %34.9 ile atıyor çizgiden ve bu sezon +35 maça çıkıp en isabetsiz atan isim. Aynı zamanda 2000-01 sezonunda Detroit için %33.6 ile serbest atış yollayan Ben Wallace’den beri en isabetsiz serbest atan isim yine Andre Drummond.

Son olarak 404 kez gittiği serbest çizgisinden 141 kez başarıyla ayrılmış Andre Drummond bu sezon. Daha ne diyeyim abi?

  • Rotasyon Yok Hocam Derinlik Yok

4

Sezon öncesi Detroit’i kadro derinliği bakımından ligin avantajlı ekiplerinden görsem dahi sadece Stanley Johnson ve az buçuk Anthony Tolliver dışında etki alabildiği isim pek olmadı benchten. Tek tuk oyunlarda Aron Baynes ve Brandon Jennings’ten katkı alsa da yeterli düzeyde değildi.

Aron Baynes ve Anthony Tolliver’ın tavanı zaten belli oyunculardı, onlardan fazlası beklenemezdi. Yine de Tolliver’ın kendi düzeyinden fazla katkı verdiğini düşünüyorum. Jodie Meeks sakatlıklarla uğraşmaktan sezona başlayamadı, sadece 2 oyunda gözüktü bu sezon. Brandon Jennings desen, geçen seneki sinir bozucu sakatlıktan dönmesi halinde hemen forma girmesini beklemiyordum fakat beklediğimden daha geç forma girecek gibi veya giremeyecek. Hatırladığım iki maçı var Jennings’in döndüğünden beri. Toronto ve New Orleans deplasmanları, harici oyunlarda genelde vasat kaldı (6.7 sayı – 3.2 asist).

+50 maça çıkan isimler arasında benchten skor anlamında katkı alamayan Pistons, +/- değer aralığında da yalnızca Reggie-Drummond-Morris-KCP’den istediği verime ulaşmış durumda. Ek olarak All-Star arasına kadar bu kilit 4 isimden KCP’nin sakatlanması işim tuzu biberi oldu.

Aynı zamanda benchten en az katkı alan takımlardan biri.

5

Ersan’ın negatif değerde olmasını sergilediği kötü savunma performansına bağlıyorum zira Ersan oyunda yok iken Detroit’in savunma dozajı +2.5 artıyor.

Elimizde benchten elle tutulur tek isim kaldı Stanley Johnson (9.1 sayı – 4.2 ribaund). Bu yıl draft olan isimler arasında başarılı savunma paylaşımında 4. Sırada. Stanley ilk beşe oturduğunda Detroit en ofansif oyununu oynuyor. Daha geliştireceği çok özelliği var bu doğru fakat takıma monte edilirse –zamanla- ciddi katkı verecektir.

Fakat an itibariyle benchten gelip büyük yük hafifleten, sorumluluk alan çok az isim oldu ve genel olarak istisnalar kaideyi bozmuyor ne yazık ki.

  • Stanley – Ersan Çelişkisi

6

Yukarıda az buçuk bahsetmiştik Stanley Johnson’dan. Detroit’in en hücumsal 5’i Stanley’in içinde olduğu line-up. Bir çok yabancı yayın otoritesine göre Ersan’ı benche çekip Stanley’i 5’e dahil etmek daha mantıklı Pistons için veya ‘Benche kimi çekerseniz çekin yeter ki Stanley oynasın’ mantığı. Çünkü Stanley Johnson’ın öyle bir yapısı var ki, onu zemin üstünde nerede kullanmak isterseniz oraya esneyebiliyor. Kanat savunması yapabiliyor, Three&Defence terimine tıpa tıp uyuyor, geliştirildiği takdirde point forvet oynayabilecek zekaya ve top sürme yeteneğine sahip, dipten ve çaprazdan spot-up oyununu rahatlıkla oynayabilir. Gelecekte ve süresi arttığında nefis bir kanat oyuncusu olacağına şüphe yok hakikaten.

Stanley Johnson beklentileri karşılayacak gibi zira süresi arttıkça verimi de artıyor. Ekim’de maç başına 18.7 dakika zeminde kalırken Kasım’da 21.8 dakikaya, Aralık’ta 22.4 dakikaya çıkmış. Dahası da var, Şubat ayında süresi artmaya devam etmiş, maç başına 33.3 dakika oyunda kalıyor. Son 7 oyununda maç başına 32 dakikada 15.0 sayı, 5.7 ribaund, 2.9 asist, %45.5 şut yüzdesiyle oynadı yayın gerisinden ise %32’lik bir performansı var. Bence hiç kötü değil, 19 yaşındaki potansiyel her ay bir basamak atladığını gösterdi şimdilik.

Stanley oyunda olduğunda Pistons için hücum alternatifleri artıyor. Ersan’dan daha hırçın daha atletik daha savunmacı daha drive yetenekli, takım arkadaşlarını yönlendirebiliyor ve daha rahat penetre edebiliyor. Dolayısıyla Stanley’in süresinin artması gerektiğine inananlar her geçen gün artıyor ve artmakta. Peki Stanley’nin süresi artarsa ne olacaklara bakalım.

En indirgenmiş olarak şöyle açıklayalım. Stanley’nin 5’e yerleşmesi için 3 farklı varyasyon mevcut;

  • Kentavious Caldwell-Pope kesilip Stanley’in 2 numarada başlaması (Şu anda KCP’nin sakatlığında bu formüle gidiliyor)
  • Marcus Morris kesilip Stanley’in kendi pozisyonunda 3 numarada başlaması
  • Marcus Morris’in 4 numaraya yükselip Stanley’in 3 numarada başlaması (Böylelikle Ersan İlyasova’nın süresi azalmış olacak)

Dış çerçeveye bakıldığında en getirisi olan 3. Formül gibi gözüküyor. Çünkü daha 1 hafta önce Marcus Morris daha fazla 4 numara oynamak istediğini belirtmişti.

İşte Ersan için bütün sorun burada başlıyor çünkü hem KCP hem Morris hem de son dönemdeki Stanley Johnson, oyunun iki yönünde de Ersan’dan daha efektif ve Pistons için ana sıkıntı yeni yıldan beri becerilemeyen savunma. Bu düşünceyle yola çıkıldığında Stanley’in süresinin artması avantaj olabilir Detroit için.

  • Yeni Yıl Korkunç Savunma

7

Normal sezonda konu savunmaysa ortalamanın üstünde bir form yakaladı diyebiliriz onlar için. Lakin ne hikmetse 2016 yılına girdiğimizden beri Pistons savunmasında ters giden bir şeyler var. Takım maç başına potasında 101.9 sayı görüyor iken Ocak ayından beri 107.2 görüyor ve son 16 karşılaşmasının 12’sinde maç başına potasında gördüğü sayıdan daha fazla sayı gördüler. Özellikle Ersan ve Tolliver’ın savunması maç içinde çok zayıf kaldığı anlar oluyor.

Stan Van Gundy’nin en şikayetçi olduğu şu sıralar bu konu. Savunmada ki sertlik dozajı son dönemde ciddi anlamda düştü. “Bu çocuklara inanıyorum ancak savunma yapamıyoruz hücumda olağan düzeydeyiz, savunmaya önlem almalıyız” SVG’nin İndiana mağlubiyeti sonrası sözleri. Kesinlikle haklı çünkü son 4 maçından 3 yenilgiyle ayrıldılar ve bazı şeylerin yanlış gittiği çok açık, bunun sonucunda arkalarında bekleyen Hornets ve Wizards’ın gözleri parlamış olmalı.

Perimeter alanda ruh gibiler Ocak ayında. Normal sezonda rakibinin şut ortalamasını %45.6’da tutuyorken Ocak ayında bu oran %46.5’e çıkmış, rakibin üç sayı ortalaması %35 iken Ocak ayında %39’a kadar yükselmiş.

Oyuncuların bireysel olarak savunma performansları da inanılmaz düşmüş vaziyette. Özellikle takımın sorumluluk alan ağır abileri diyebileceğimiz Andre Drummond, Reggie Jackson, Kentavious Caldwell-Pope ve Marcus Morris çok ciddi düşüşteler savunmaya geçildiğinde.

8

Detroit’in Doğu Konferansı’nda önündeki 7 rakibi de Detroit’ten daha iyi savunma yapıyor, onlara ulaşmak ve bu durgun düşüşe son vermek için tek çare ‘Allah’ını seven defansa gelsin’ mantığı.

 

Çağan Kesmen

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir