NBA Günlükleri

Finallerin Karşılaşamayan İki Süper Starı

2007 yılından beri  NBA Finallerinde ya Kobe Bryant ya da Lebron  James oluyor. Herkesin istediği bir türlü olmadı. Kobe-LeBron eşleşmelesi ne yazık ki göremedik. Kobe finalleri kazanma  oranı daha yüksekken LeBron’un o kadar değil. 2007 yılını baz alırsak o yıldan günümüze oynanan finallerde Kobe finallere 3 kere kalırken 2 yüzük almıştır. LeBron ise 6 finalin sadece 2’sini kazanabilmiştir. Onları Nba Finallerin de karşı karşıya izleyememek içimizde hep bir burukluk olacaktır.

2007-2008 sezonundayız; LeBron  James henüz ligdeki 3. Sezonunu geçirirken Kobe’nin ise 3 tane yüzüğü vardı.

2006-2007 normal sezonu LeBron James önderliğinde Cleveland sezonu 50 galibiyet ile tamamlıyor. Play – Off’lara ikinci sıradan katılmayı başarıyor. İlk tur rakipleri Washington Wizards rakipleri oldu. Wizards 4-0 ile süpürürek geçtiler.   Sonrasında New Jersey Nets’i karşılarında buldular. Ama onlarda LeBron James engellini bir türlü aşamadı ve seriyi 4-2 kaybettiler. Cleveland kendisini Doğu Konferansı Finallerinde buluverdi. Finalde kendilerini geçen sezon 4-3 kaybettikleri Detroit Pistons bekliyordu. Ancak bu sene öyle olmayacak serinin ilk iki maçını kaybettikten sonra üst üstte 4 maçı alan LeBron’lu Cleveland kendisini Nba Finallerine attı

Batı tarafında ise Kobe ‘li Los Angeles Lakers vardı . Takımını tek başına  2006 yılında da yaptığı gibi bu sezonda play-off’lara yedinci sıradan katılmayı başardılar. Ama şansları yoktu 2006 yılında normal sezon MVP’si olan Steve Nash’lı Phoenix Suns çıkmıştı. Kobe tek başına mücadelesi yetmedi. Phoenix seriyi 4-1 ile geçti.

( FİNAL: Cleveland Cavaliers finallerde ise karşılarına Tim Duncan, Manu Ginobili, Tony Parker’li San Antoino Spurs gelmişti. Spurs tecrübesi konuşturdu ve bu tek adam üzerinden yürüyen takıma tek bir maç vermeyerek finalleri 4-0 kazandı.)

2007-2008 sezonu Cavaliers için çok bir şey değişmedi. Batı tarafında değişen bir takım vardı. Los Angeles Lakers için epey farklı bir sezon olacaktı.

İspanyol  Forvet/Pivot büyük çaplı takas ile Lakers’a geldi. Sonrasında takıma yapılan birkaç ekleme daha yapıldı. Kobe Bryant her sezon oyununu geliştirirken takımın da ona yardım etmesi ile durdurulamaz bir hale gelmişti. 2008 normal sezonunu MVP olarak tamamladı. Batı Konferansını birinci sırada tamamladı.  İlk turda rakip Denver Nuggets gelmişti. Denver o sene LeBron James ile aynı sezon lige giren Carmelo Anthony’i seçmişti. Ama Kobe önderliğinde Denver’i 4-0’la geçmeyi bilen Lakers 2.tura yükseldi. 2.turda ise karşılarına Utah Jazz geldi. Deron Willams’ın seri boyunca muazzam bireysel performansı onlara sadece 2 maç kazandırdı. Lakers seriyi 4-2 geçmeyi bildi. Lakers bu sonuçlarla Batı Konferansı Finallerinde kendilerini buldu. Bu sefer rakip geçen senenin şampiyonu San Antoino Spurs oldu. Geçen sezonunu şampiyonunu Kobe Bryant ve Pau Gasol’ün yardımı ile 4-1 gibi net bir şekilde yenen Lakers 4 sezon ardından gene kendilerine final biletini almayı başardılar.

Doğu Konferansında ise LeBron’lu Cleveland bu sezonu 4.sırada tamamlamıştı. Bu onlar adına çok bir şey ifade etmedi tabiki de geçen sezon gelen özgüven ile play-off yaptılar.  İlk rakip geçen sezon olduğu gibi Washington Wizards idi. Seriyi 4-2 ile geçtiler. İkinci tur ise onlar için baya zorlu bir rakip bekliyordu. 2000’li yılların Big Three’sini kurmuş olan Boston Celtics vardı karşılarında. LeBron James tek başına tecübeli isimlere karşı savaştı. ( Paul Pierce, Kevin Garnett ve Ray Allen ) Fakat son dönem de başarıya hasret kalmış Boston Celtics tarafından hezimete uğrayan Cleveland 2.tur da evine dönmek zorunda kalmıştı. Seriyi Celtics 4-3 ile geçti.

FİNAL:  Normal sezon MVP’si olan Kobe Bryant karşısında Boston Celtics vardı. Müthiş final serisine sahne olan 2007-2008 sezonu Boston Celtics şampiyon oldu. Final serisini 4-2 ‘lik sonuçlandı. 1986’dan beri ilk şampiyonluğunu yaşadı.

2008-2009 sezonu her iki takım içinde her iki oyuncu içinde zirve sezon olarak değerlendirebiliriz.

Los Angeles Lakers normal sezonu takımca iyi şekilde devam ettirdi. Sonun da ise Batı konferansını 1. Sırada tamamladı. İlk tur rakipleri, geçen sezonda karşılaştıkları Utah Jazz idi. Kobe-Willams düellosuna sahne olan seride gülen taraf Kobe’li Lakers oldular. Seriyi 4-1 ile geçtiler. İkinci turda bu sefer rakip farklıydı. Tracy McGrady ‘nin takımı Houston Rockets oldu. Houston başında farklı bir bela vardı bu sefer  T-mac belinde oluşan sakatlığı yüzünden play-off’ları  kaçırmıştı. Ona rağmen ilk turda Portland Trail Blazers’ı 4-2 eleyerek Los Angeles Lakers’in rakibi oldu. Seri de ise Lakers’e karşı 3 maç aldılar. Ama elenmekten kurtulamadılar. Batı Konferansı Finallerinde rakip Denver Nuggets oldu. Tecrübeli Lakers Denver’i alt etmeyi başardı. Seri 4-2 ile Lakers Nba Finallerine çıkmayı bir kez daha başardı.

LeBron’lu Cleveland ise normal sezonda 66 galibiyet alırak kulüp rekorunu kırarak Doğu Konferansını ilk sırada bitirdi. LeBron James  o sezon En Değerli Oyuncu (MVP) oldu. LeBron James’in MVP olması kulüp rekorunu kırması Cleveland için play-off’lara fırtına gibi girdi. İlk turda Detroit Piston’ı 4-0 ikinci turda ise Atlanta Hawks’ı 4-0 süpürerek çok rahat bir şekilde Konferans Finallerine çıkmayı başardı.

Finalde ise temsilcimiz Hidayet Türkoğlu  ve Dwight Howard’ın başını çektiği Orlando Magic vardı. LeBron’lu Cleveland’ın seriyi geçmesini  final de ise Lakers – Cleveland olması bekleniliyordu. Fakat beklenilen olmadı. Şok bir skorla seriyi 4-2 ile geçen  Orlando Magic oldu. Kendilerini Nba Finallerinde buldular.

FİNAL: Lakers bu sezon finalde karşılarında kendilerinden çok çok tecrübesiz bir rakip ile karşılaştı. Bu da  zaten aç olan Kobe ve Lakers adına altın tepside sunulan bir fırsattı. Lakers bu fırsatı geri çevirmedi. Final serisini 4-1 ile geçtiler.

2009-2010 Sezonu  LeBron James açısından üst düzey geçti. Ama iş play-off’lara gelince yıkım oldu Cleveland açısından.

Lakers açısında üst üstte iki kez final yapan ve bu finallerin bir tanesini kazanan Lakers gayet iyi durumdaydı.  Kadro ise tam anlamı ile oturmaya başlamıştı. Bynum-Gasol-Fisher-Kobe merkezli takım,durdurulamaz bir hal aldı. İki sezonda da olduğu gibi bu sezonda Batı Konferansını lider bitirdiler. Play- off’larda ise bu sezondan sonra adından bolca söz ettirecek olan Oklahama City Thunder vardı. Kevin Durant  Russel Westbrook’lu genç takım Lakers’la başa çıkamadı. Seriyi 4-2 Lakers kazandı ve ikinci tura yükselen takım oldu. Bu sefer gene rakip aynıydı. Utah Jazz  geçen sezona göre daha güçsüzdü. Lakers bu durumu iyi değerlendi. Seriyi 4-0 ile rahat geçtiler.  Konferans Finallerinde ise rakip Steve Nash –Amare Stoudemire’li Phoenix Suns vardı. Fakat o dönem NBA en iyi takımı olarak kabul edilen Lakers vardı.  Lakers Phoenix’i 4-2 ile geçerek üst üstte üç sezonda da final biletini almayı başardılar.

Bir önceki sezon yaşanılan hayal kırıklığı üzerine Cleveland takımı yaz döneminde tecrübeli oyuncular kadrosuna kattı. Shaquille O’Neal ve Antawn Jamison gibi tecrübeli ve üst düzey oyuncular olunca dedikodular anın da yayılmaya başladı. Geçen sene ki gibi Kobe-LeBron finali olacak diyenlerin sayısı bir hayli fazlaydı. LeBron James bu sezonda MVP oldu.  Normal sezonda Doğu Konferansını 61 galibiyet ile tamamladılar. Normal sezonu Doğu’da birinci bitirdi. Ve play-off’lar geldi çattı. İlk turda rakip Derrick Rose’lu Chicago Bulls ile karşılaştı. Seriyi 4-1 ile rahat bir skorla geçtiler. Bu seriden sonra belki de Cleveland için peri masalı sona erdi. 2.Turda  rakip Boston Celtics idi.

Seride ilk 3 maç sonunda Cleveland seride lider durumda  Doğu Konferansı Finallerine 2 maç uzaklıktaydı. Dördüncü maçta ise  çok büyük bir kayıp vardı Cleveland adına o kayıp LeBron James  idi.

2008 2009 ve 2010 sezonunda fırtına gibi esen LeBron James gitmişti. LeBron lige girdiğinden beri en kötü play-off performansını sergiliyordu. Sahada yok gibiydi. Kritik toplardan kaçıyor. Sorumluluktan kaçıyordu. Belki de geçen sezon yaşadıkları aklına gelmişti. Boston Celtics bu durumdan çok iyi yararlandı. Seriyi 4-2 ile geçtiler. LeBron için artık bir karar vakti gelmişti. Şampiyonluk yüzüğünü kazanabileceği bir takıma gitmeye karar vermişti ama bundan kimsenin haberi yoktu.

FİNAL: Los Angeles Lakers  2008 NBA Finallerinde kaybettiği takımla bir kez daha karşılaşıyordu.  Rövanş niteliğinde bir seri geçti. Sonunda kazanan Kobe’li Lakers oldu. Seriyi 4-3 ile bitirdiler. Kobe böylece 5. Yüzüğünü kazanmış oldu.

2010-2011 sezonu önce LeBron James, Miami Heat’e gideceği açıkladı. Cleveland taraftarı LeBron’un  gidişini hiç iyi karşılamadı. Formalarını yaktılar , ağızlarına gelen hakaretleri ettiler. LeBron James bunların hiç birine aldırış etmeden verdiği kararın arkasında durdu. Doğu Konferansında bundan sonra Miami Heat domine edicekti.

LeBron James beraber Dwyane Wade’i takımda tutup, Chris Bosh’ı da ekleyen Heat Boston Celtics’in ardından Big Three’yi kurmuştu. Bu takımı sürekli eleştirdiler 3 tane üst düzey yetenek nasıl bu takımda oynayacak nasıl birbirlerine uyum gösterecek diye eleştirilerin ardı arkası kesilmiyor. Sezon boyunca devam etti. Bu eleştiriler normal sezonu Chicago Bulls’un ardından ikinci tamamladılar. Play-Off zamanı gelip çatmıştı. İlk turda rakip Philadelphia 76ers’ı 4-1 ile geçtiler.

İkinci turda LeBron için rövanş anlamına gelen bir eşleşme vardı. Boston Celtics bu sefer LeBron rövanşı almıştı. Boston’u 4-1 ile geçtiler. Bu skorla Heat ilk sezonun da Doğu Konferansı Finaline gelmişti. Karşılarında ise Sezonun En Değerli Oyuncusu seçilmiş MVP’li Derrick Rose’lu Chicago Bulls vardı. Fakat Chicago ‘un gücü Big Three’ye yetmemişti. Miami seriyi 4-1 ile geçmişti. 2007 yılından sonra ilk kez finalle çıkmışlardı.

Lakers ise kadrosunu korumuştu. Amaçları çok belliydi Back-to-back şampiyon  olmaları,2000-2002 arasında yaptıkları Three-Peat’ten sonra ikinci kez Three-Peat yapabilme ihtimalleri artmıştı. Bu yüzden sezona çok ciddi başlamışlardı. Normal sezonda sıkıntı yaşamadılar. San Antoino Spurs’un ardından ikinci sırada tamamladı. İlk turda New Orleans Hornets ile karşılaştılar. Seriyi 4-2 ile geçtiler. İkinci turda karşılarında Dallas Mavericks ile karşılaştılar. Sezonun en büyük süprizi olacaktı. Dallas karşısında Lakers adete dağıldı. Serinin başında Kobe Bryant tek başına savaşsa da sonradan o da seriden düştü. Dallas seriyi 4-0 ile Lakers’i  ‘süpürürek’ Nba Finallerine adımını attı.

FİNAL: Miami Heat ile Dallas Mavericks karşı karşıya geldi. Bu Nba Final serisi ise LeBron James için geçen sezon 2.turdaki Boston Celtics serisi aynı geçmişti.Serinin ilk üç maçı geride kalırken 2-1 önde olan Miami Heat son üç maçta LeBron James’in kötü oyunu nedeniyle sonraki üç maçı kaybederek Finali de 4-2 kaybetmişti.

Bu dönemden sonra bir daha LeBron James – Kobe Bryant finalinin hiç olmayacağını açıkça gösterdi öyle de oldu. Lakers düşüş aşamasına geçti.  Drafta yatan bir takım oldu Lakers ve bu sezonda Nba efsanesi olan Kobe Bryant’ın son sezonu artık onun da son sezonu tadını çıkartıyor oda. Doğu Konferansında ise tam anlamıyla LeBron James domine ediyor. 2011-2012 ve 2012-2013 sezonlarında ardı ardına şampiyon oldu. 2013-2014 ve 2014-2015 sezonun ise finalin kaybeden ismi oldu.

Atay Sokmen

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir