NBA Günlükleri

İkinci Kanter Vakası

Fenerbahçe’nin  yıllar önce Enes Kanter ile yaşadığı NCAA sorununu bu kez Ömer Faruk Yurtseven ile yaşıyor.Zeljko Obradovic dün gece Malaga ile oynanan maçın ardından konu hakkında oldukça sert konuştu ayrıca klüp yöneticisi Mahmut Uslu’da NBA ve NCAA’e karşı klüplerin düştüğü bu durumu eleştirdi.

 

Maç sonu basın toplantısında konuşan Zeljko Obradovic ;

“Ömer Faruk Yurtseven Toronto’ya gençlerin All-Star’ına gitmek için benden ve kulüpten 1-2 ay önce izin aldı. Böyle bir organizasyonda oyuncumuzun olması bize gurur verir. Şu anda takımla değil. Ancak şu an kadromuzda Antic yok ve Ömer’e ihtiyacımız olabilirdi ama o kimseye bir şey demeden gitmeyi tercih etti çünkü Ömer için bu takım yok. O sadece kendini düşünüyor. Yazın takımı değiştirmeye karar verdik ve gençlere daha çok şans vermek istedik. Ben bazen kötü oynasalar bile gençlere şans veriyorum çünkü onları takımın geleceği olarak görüyorum. Ömer’e 5 yıllık kontrat önerdik ama o düşünmek için zaman istedi. 2 ay düşündü ve kontratı imzalamak istemediğini söyledi.. Bugün gitti ama kimseye Malaga maçı hakkında bir şey söylemedi bile. Bu takımın koçu olarak bu oyuncuya bir daha şans vermem doğru mu sizce? 17 yaşında Avrupa’da ve Türkiye liginde Real Madrid’de oynayan Doncic hariç bu kadar süre alan bir oyuncu yok. Ama o buna saygı duymuyor ve kalmak istemiyor. Ona inanılmaz bir kontrat teklif ettik ama o böyle bir cevap verdiği için ne diyeceğimizi bilemiyoruz. Burada herkes birbirine yardım ediyor, Ekpe Udoh ve Gigi Datome onunla özel olarak ilgileniyor ve burada neden kalmak istemediğini anlamıyorum. Buna saygı duymuyor. Son 3 yıldır maaşını da alıyor. NCAA’e gidemez çünkü 3 yıl boyunca bizden maaş aldı. İlk geldiğim sene Oklahoma City Thunder’la oynadığımız maçta sadece 15 yaşındaydı. Mola aldım ve onu sahaya koyup boş bir şut atmasını sağladım ve şimdi onun cevabı bu. Ne diyeceğimi bilemiyorum. Hayal kırıklığına uğradım. Sadece gelip benle konuşsaydı bile ben onu burada tutmazdım çünkü bu onun için çok büyük bir şans. Ama taraftarlar Fenerbahçe ve takım arkadaşları onun umrunda bile değil. “

 

Konuyla ilgili açıklama yapan klüp yöneticisi Mahmut Uslu ise ;

“Oyuncuların NBA hayalini anlıyoruz ancak Amerika’ya erken gidenler bundan basketbol olarak zarar görür.NCAA yerine Euroleague’de oynayan büyük oyuncularla birlikte antrenman yapan bir Ömer Faruk için NBA’e gitme yaşı 21-22 olmalı.Genç oyuncuların hemen Amerika yolunu tutmasına FIBA, NBA ile anlaşma yaparak engel olmazsa altyapıyı kapatabiliriz.NBA, Avrupa basketbolunu kazıyor. Oyuncular elbette NBA’e gidebilmeli ancak bu belli koşullara bağlanmalı.Genç oyuncular ve aileleri şunu anlamalı ki Fenerbahçe, Anadolu Efes, Karşıyaka gibi üst düzey Avrupa Ligleri’nde oynayan gençleri burada kalarak NCAA’den öğreneceklerinin çok daha fazlasını elde edebilirler.Ömer Faruk’un Euroleague oyuncuları ile mücadele etmesi mi, yoksa NCAA’de oynaması mı basketboluna daha fazla katkı verir? Enes’i de erken kaçırdılar. NBA’de iyi yerlere geldi ancak Fenerbahçe’de 2-3 yıl daha oynamış olsaçok daha üst seviyede olurdu.

Bir genci yetiştirmek için 10 yıl emek veriyorsunuz, eğitimi ile ilgileniyorsunuz, ev tutuyorsunuz, masraf yapıyorsunuz.O hiçbir şeyin karşılığını vermeden ve basketbolu tam olarak öğrenmeden çekip gidiyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil.Bugün Fenerbahçe altyapılarında 20’şer kız ve erkek genç oyuncu için burs olanağı sağladık.Harçlıklarını veriyoruz, antrenörlerimizi, tesislerimizi veriyoruz.Bu yıl 1 milyon TL civarında harcama yapıyoruz. Onların NBA’de oynaması bize de mutluluk verir ama zamanı geldiğinde.NCAA ve NBA’in sisteminin bu şekilde yürümesine göz yumulmamalı.”

 

Fenerbahçe’nin bundan önce yetiştirdiği Ömer Aşık,Enes Kanter gibi oyuncularda klüp onlardan yeterince verim alamadan Amerika’nın yolunu tutmuştu.Ömer Faruk Yurtseven’de sıradaki oyuncu gibi gözüküyor.Önümüzdeki günler neler getirir bilinmez ama Fenerbahçe’nin ”Gerekirse altyapıları kapatırız,NBA ve NCAA karşısında Avrupa takımları aciz duruma düşüyor” düşüncesi pekte yanlış sayılmaz.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir