NBA Günlükleri

Los Angeles ClIppers

Clippers  2012′ den bu yana son 3-4 senede iyi bir kadro oluşturdu. 2008 yılında 2.tur 35.sıradan DeAndrea Jordan’ı seçti.
Sonra ki sezon Clippers 1.tur 1.sıradan Blake Griffin’ni seçmişti.

Bu iki oyuncudan sonra Clippers takımını çehresi değişti diyebiliriz.
2005 yilinda New Orleans Hornets 1.Tur 5.sıradan Chris Paul’u seçti. 6 yıl boyunca bu takim için oynayan Cp3 2011 yılında Clippers’e takas edildi.

Clippers’in kemik kadrosu oluşmuş oldu. Clippers bu yapılanma sonrası sürekli olarak Play-off oynamaya başladılar.

Clippers 2011-2012 sezonunda Play-off ilk turunda Memphis Grizzlies ile karşılaştı. Seri 7 maça uzandı ve 4-3 ile Clippers geçti. İkinci turda ise San Antonio Spurs tarafında 4-0 ile süpürüldü.

2012-2013 sezonunda geçen sezon eledikleri Memphis ile ilk turda karşılaştılar ama gülen taraf bu sefer Memphis oldu. Seriyi 4-2 ile kaybettiler.

2013-2014 sezonun da ise Clippers sezona koç değişikliği ile girdi. 2008 de Boston Celtics’i şampiyon yapan Doc Rivers ile anlaştılar. Sezonu 57-25’lik derece ile bitirdiler. Play-off ilk turunda Golden State Warriors ile eşleştiler. Turu 4-3 ile geçtiler. Konferans yari finalinde ise Oklahoma City Thunder ile karşılaştılar. Turu 4-2 ile kaybettiler. Sezonu böylece tamamladılar.

Geride kalan sezonda ise Batı Konferansı’nı 56-26’lik derece tamamladılar. İlk turda geçen senenin şampiyonu olan Spurs’e 4-3 ile elendiler. Konferans yari finalinde ise seri durumu 3-2 iken Houston 6. Maçın 3. çeyreğine 19 sayı yenik kapatmış. Clippers konferans finalinin kutlamalarına kısa kısa başlamışken Houston öyle bir son çeyrek oynadi ki bu çeyrekte 40 sayı atarak seriyi 3-3 yapti. Son maç ise Clippers geçen maç aldığı o yenilgi ile psikolojik olarak dağıldı. Houston seriyi 4-3 geçti. Baktığımız zaman 4 sezondur Clippers konferans yarı finalinde elendi.

Bu sezon ise şuana kadar Batı Konferansında 4. Sırada bulunuyor. Los Angeles ekibi sezonun yarısını geçtiğimiz düşünülürse Play-Off ‘a  kalacakları anlaşılıyor gibi.

Bu takımı taşıyan 3 temel taşı var diyebiliriz. Bu oyuncuların istatistiklerine değineceğim :

Chris Paul: Bu sezon Blake Griffin’in sakatlığından sonra takımı ayakta tutan birinci isim. Her ne kadar üç sayı çizgisinin ardından %37 ile atıyor olsa bile bu takım için yeri doldurulamaz oyunculardan. Asist ortalamasında NBA’de 4.sırada yer alan yıldız oyun kurucu 9.4 asist ortalamasını tutturdu. NBA‘de top çalma istatistiklerinde ise maç başına 2 top çalma ile oynuyor. Bu istatistikte ise de 4. Sırada ve  19 sayı ortalama ile oynuyor.

Blake Griffin: Baldırındaki sakatlığından dolayı 30 maça çıkan Griffin 30 maçta ise şu ortalamaları yakaladı :  23.2 sayı 8.7 ribaund ortamaları. Ardından takımın teknik ekibinden birini yumruklayınca elini kıran Griffin en az 2 hafta daha takım arkadaşlarını  yalnız bırakacakmış gibi. ESPN’e göre Clippers, Denver’a Kenneth Faried, Will Barton, Gallinari ve Nikola Jokic karşılığında Griffin ve Lance Stephanson’ı teklif etmiş ancak Denver tarafı teklifi reddetmiş.

DeAndre Jordan: Savunmanın bel kemiği diye bir tabir vardır futbolda basketbolda ise bu tabirin tanımı bu adam diyebiliriz. Maç başına 12 sayı ortalama ile oynuyor. Block ortalaması ise 2 bu alanda NBA’de 2.sırada yer alıyor. Sezonun geri kalan kısmında maç başına 14 ribaund ortalaması yakaladı.

——————————————————————————-

YAZAR: Atay Sökmen

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir