NBA Günlükleri

Utah Yükselişte

Geçtiğimiz sezon Quin Snyder ile anlaştıktan sonra özellikle All-Star’ın ardından çok önemli işler yapan Utah Jazz bu sezon inişli çıkışlı bir performans gösterse de son 6 maçta aldığı 6 galibiyet ile yeniden Play-off potasına girdi.

 

Quin Snyder’in kurduğu defans takımı geçen sezon zaten bize bir trailer göstermişti.Gobert-Favors ikilisi pota altında öyle işler yaptılar ki Enes Kanter’in ilk 5’deki pozisyonunu kaybetmesi ve ardından OKC’ye takaslanması ile sonuçlanan bir noktaya geldi durum.Geçen sezon için durumu şu istatistik gayet iyi açıklıyor.

All-Star’dan önce oynanan 53 maçta 19 galibiyet alan UTAH,All-Star arasından sonra oynanan 29 maçta 19 galibiyet aldı.

Bu sezon ise inişli çıkışlı bir performans ile sezona başladılar ve son altı maçtaki seriden önce 19-25 ile Play-off potasında değildiler ancak ligin rakiplerini en az sayıda tutan 2. takımı olmayı hala başarıyorlardı.

Peki son altı maçta ne olduda UTAH yeniden geçen yıl yakaladığı istikrarı yeniden buldu? Cevap yine Quin Snyder’in mentalitesinde gizli ”DEFANS”.

Utah bu altı maçtan önce hem üçlük hemde iki sayılık denemelerinde son altı maça göre daha yüksek bir yüzde yakalamış durumdaydı ancak rakipleri durdurma konusunda sıkıntı yaşıyorlardı.(Knicks Deplasmanı 118,Hornets deplasmanı 124 sayı yediler).Diyeceksiniz ki ”Eee hani rakipleri en az sayıda tutma konusunda ikinciydiler?” Evet öyleler ancak UTAH’ın hücumdaki yaratıcı oyuncu sayısı çok ama çok düşük.Takım halinde savunma yapmaktan başka şansları yok ve maçı kazanmak için rakipleri o kadar çok aşağı çekmek zorundalarki ligin potasında en az sayı gören 2. takımı olmaları onları yücelten tek ve en önemli istatistik.

Son altı maçta ise yine bunu hatırladılar ve savaşmaya başladılar.Bu maçlarda potalarında ortalama 86.4 sayı gördüler. (Brooklyn Nets’i 71,Bucks ve Nuggets’i 81 sayıda tuttular).Utah’ın savunmasının kalbi denilebilecek Rudy Gobert-Favors pota altı yeniden savunmayı hatırladı ve savunmayı bir maestro gibi yönettiler.

Hücumda ise yukarda belirttiğim üzere bu 6 maçlık seriden önce daha yüksek bir yüzde ile oynamalarına rağmen daha düşük yüzde ile başarıya ulaşmanın yolunu buldular.JAZZ pota altına daha çok top indirerek,daha çok serbest atış kullanarak sayı üretmeye başladı.Rodney Hood-Gordon Hayward gibi istikrarsız şutörlerinden yüksek skorlar buldu.(Rodney Hood bu altı maçlık galibiyet serisinde 20.2 Gordon Hayward ise 19.5 sayı ortalamalarıyla oynadı.)

 

 

Utah bu seri ile 25-25 i yakaladı ve All-Star arasından önce Play-Off potasına girdi.Bu gece oynanacak Dallas maçı ile bu seriyi sürdürmek istiyorlar ve takım kendinden gayet emin gözüküyor.Snyder geçen sezon ortasında devraldığı takımla Play-Off yapamamıştı ancak bu yıl bunu başarması kimse için sürpriz olmayacak.

 

 

Emrah Yılmaz 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir