NBA Günlükleri

YA TAKASLA YADA DRAFTLA

Takasın son günlerine yaklaşmışken Celtics’te de beklediğimiz hareketlilik başladı. Takasın son günü 18 Şubat ve Celtics’in adının karıştığı birçok takas dedikodusu var fakat takas dedikodularından önce Celtics’in içinde bulunduğu durum ve elinde bulundurduğu pick’lerden bahsedelim.

Şuan da Celtics 29-22’lik bir performansla Doğu’da 4. sıraya sahip fakat Doğu’da 3. ile 10. arasında 4 maçlık bir mağlubiyet farkı var her ne kadar şuan Playoff için bu kadroyla iyi bir yerde bulunsada 3 maçlık bir mağlubiyet serisiyle kendisini Playoff dışında da görebilir. Celtics’in amacının Playoff yapmak ve elindeki bu genç kadroya Playoff tecrübesi kazandırmak olduğunu biliyoruz. Geçen sene ligin son maçlarına doğru 7. liği kaparak kendilerini Playoff’a taşımışlardı fakat takım için Playoff tecrübesi pek uzun sürmemişti. İlk turda Cleveland’la eşleşip bazı maçlarda iyi de oyun ortaya koymalarına rağmen süpürülmekten kurtulamamışlardı. Bu senede hedefin geçen seneyle aynı olduğu söylenebilir yine kendilerini Playoff’a taşımak ve daha sonrasında ise gidebildikleri yere kadar gitmeyi deneyecekler. Taraftarlar arasında da bu konuda bir ikilem var. Bazıları takımın şuan da yaptığı gibi her maçı kazanmaya çalışıp olabilecekleri en iyi yerden Playoff’ta savaşmasını bekliyor bazı taraftarlar ise tam tersi bunun takıma pek bir şey kazandırmayacağı draft’a oynamanın daha mantıklı olacağı görüşünde

Celtics’in şuan ki sıralamadaki durumunu ve Doğu’nunda Batı’ya oranla daha fazla kötü takımı barındıran bir konferans olduğunu göz önüne alırsak bu sene kendi pick’lerinin pek bir işe yarayacağı düşünülemez. Burada Celtics’in asıl amacı tabi ki de kendi pick’lerinden ziyade Nets’in korumasız pick’iyle 2016 draftından iyi bir oyuncu kapabilmek Nets’in şuan ligdeki durumunuda göz önüne getirdiğimizde ilk 5’den bir yer edinmesi neredeyse kesin gibi ve bu yılki draft’tanda ileriki yıllarda NBA’de süperstar olabilecek çok iyi oyuncular bulunduğu söyleniyor ama Celtics’in daha takas süreside dolmamışken kendini sırf draft’a koşullamış değil. Celtics elinde bir çok yetenekli genç oyuncu ve bir çok pick barındırıyor bu da takas piyasasında kuşkusuz elini güçlendiriyor ve Ainge’de böyle bir fırsatı bulmuşken NBA süperstarlarının takası için nabız yokluyor.

Takasın son gününe 13 gün kaldı ve Celtics’in adı şimdiden Cousins,Howard ve Griffin gibi yıldız isimlerle ciddi bir şekilde anılmaya başlandı. Şuan Cousins ve Howard’ın takas ihtimali son gelen haberlere göre neredeyse imkansız gibi görünüyor ve burada asıl olabilecek gerçek iddaa bu isimler arasında Griffin gibi gözüküyor. Griffin’in malzemeciye attığı yumruk sonrası eli kırıldı ve bir süre takımla birlikte olamayacak. Takımdaki bu eksikliği Clippers’ı kendine getirmiş gözüküyor ki Griffin’in yokluğunda iyi bir galibiyet serisi yakaladılar ve ligde 4. lüğe kadar yükseldiler. Griffin’siz bu kadar iyi olduklarını anlayan ve takım içi sorun çıkaran Griffin’ide Clippers takaslamaya oldukça hevesli. Griffin’in Celtics’e takası için Crowder + Bradley + Olynyk + Nets 1. tur Pick’i (2016) söyleniyor fakat bu takas ne kadar Celtics’in yararına olur orası muamma, Celtics’ten sonra Nuggets ve 76Ers’da Griffin’e talip olanlar arasında. Şuan Griffin’in takası çok muhtemel görünmesede yine de takası olabilecek en muhtemel oyuncu görünüyor.

Taraftarların fikir ayrılığına düştüğü bir başka nokta ise elindeki güçlü pick’leri kullanıp şimdiden yıldız bir oyuncuyu takıma takas yoluyla katabilme veya o pick’leri saklayıp draft’ta daha genç bir oyuncu seçip onların üzerine bir takım kurma. Burada da her iki görüş aslında haklı gibi görünüyor. Hazır şuan eldeki pickler değer görüyorken onları yıldız oyuncu takasında kullanıp daha erken şampiyonluğa oynama düşüncesindeler ki bunu bir çok defa 1. sırayı almalarına rağmen çok kötü karar vermiş ve Jordan, Durant, Kobe gibi isimleri kaçırmış örnekleri görünce picklerle yıldız oyuncu almak gayet mantıklı bir düşünce. Diğer taraftan pick’leri elde tutup seçilebilecek iyi oyuncularla ileride yetenekli bir genç kadro kurup günümüz jenerasyonları emekli olduktan sonra lige ambargo koyabilecek en azından her yıl şampiyonluk mücadelesiyle lige başlayan bir takımda yaratabilir.

Ainge’de Celtics’in yıldız oyuncu için Nets pick’inin üzerinden yapılan takas dedikodularına ilişkin bir açıklamada bulundu. ” Brooklyn pick’i için bir takas kovalamıyoruz ama aynı zamanda bu günlerde Brooklyn pick’iyle yapabileceklerimizi görebiliyorum.”

Aslında tüm bu soru işaretleri 13 gün sonra takas süresi dolduktan sonra netliğe kavuşacak. Bakalım Danny Ainge bu seneki pickleri takaslayacak mı yoksa draft’layacak mı ?

Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir