NBA Günlükleri

90’ların Son Demleri: 4- Basketbolun Zinedine Zidane’ı: Manu Ginobili

Güney Amerika’nın bağrından kopup gelen İtalyan göçmeni bir Arjantinli: Emmanuel David Ginobili bugün hakkını teslim edeceğimiz yıldızlardan bir diğeri.
Basketbolla yatıp kalkan, basketbol aşığı bir ailenin en küçüğü olarak dünyaya geldi. En büyük abisi bölgenin yerel takımlarından birinde oynarken babası da basketbolla tanışıp, aşık olduğu yerde koçtu, Bahia Blanca’da.
Basketbol kariyerine 1995-1996 sezonunda başlayan Manu, 1998’den sonra muazzam başarılarla dolu olacak İtalya serüvenine ilk adımını atıyor. Reggio Calabra’da 2 sezon geçiren Ginobili 99 NBA Draftı’na da katılmaya hak kazanıyor. Bu kısım sizleri biraz şaşırtacak olsa da Manu Ginobili “2.tur 57.sıradan” San Antonio Spurs tarafından seçiliyor.  Ülkemizde çoğu genç oyuncumuzun da yaptığı gibi Ginobili NBA kariyerine hemen başlamak istemiyor ve kariyerinin en parlak dönemlerinden birini yaşayacağı Kinder Bologna’ya imza atıyor. Burada lig ve kupa şampiyonluğunun üstüne bir de Euroleague şampiyonluğuyla kazanmadık kupa bırakmayan Manu her finalin de MVP’si oluyor. Daha sonrasında Arjantin Milli Takımı’yla 2004’te kazanacağı Olimpiyat Altın Madalyası ile beraber, NBA tarihinde Bill Bradley’nin yanı sıra hem NBA hem Euroleague hem de Olimpiyat şampiyonluğu bulunan sadece 2 oyuncudan biri oluyor. Kazanmadık kupanın olmadığı bir kariyer, ne kariyer ama! Sadece bu istatistikler bile Ginobili’nin nasıl muhteşem bir kariyerinin bulunduğunu kısaca gözlerimizin önüne seriyor.

Hepimiz şahit olmuşuzdur ve olmaya devam da ediyoruz. Avrupa’da birçok başarısı olmasına karşın NBA’de varlık gösteremeyip geri evine dönen onlarca oyuncu oldu ve dediğim gibi hala da olmaya devam ediyor. İşte tüm bu hayalkırıklıklarının üstüne, Avrupa’dan gelenler Amerika’da dökülüyor tezini çürüten ilk isimlerden biri de Manu Ginobili’ydi. NBA’e başlamaya artık tamamıyla hazır olan Ginobili Gregg Popovich’in yeni evladı olarak Spurs kadrosuna katılacak ve “Bu beyaz adam neler yapıyor öyle!” dedirtecekti.
Muhteşem saha görüşü ve çabuk elleriyle San Antonio Spurs’ün o zamanlar yeni yeni oturan “The Beautiful Game” sistemine çok çabuk ayak uyduruyor ve ikinci senesinden itibaren düzenli olarak forma giymeye başlıyordu. Kariyerinin başında talihsiz sakatlıklarla boğuşsa da genç vücudunun da sağladığı avantajlarla çabuk dönüş yapan Manu Spurs ilk beşinde yerini ayırtıyordu. Tony Parker ve Tim Duncan’la beraber kurmuş oldukları “Muhteşem Üçlü”nün ilk meyvesini 2003’te New Jersey Nets’i devirerek aldılar ve MVP, kariyerinin en verimli çağını geçiren Tim Duncan oldu. Popovich’in bu genç üçlüsü NBA’de şimdiden korkulan adamlar olmaya başlamıştı. İki sene aralıklarla önce 2005 sonra 2007’de olmak üzere iki şampiyonluk daha kazanan Ginobili’nin son şampiyonluğu 2014 NBA Finalleri’nde oldu.

Emmanuel, bildiğiniz üzere şu sıralar da James Harden, Dwyane Wade ve Russel Westbrook’un sürekli kullanmış oldukları Eurostep’in kaşifi olarak kabul edilir. Daha önce  eskilerde birkaç oyuncunun uygulamış olduğu bir hareket olsa da Manu Ginobili’yle popülerlik kazanan ve ismine Manu İtalya’dan geldiği için “Eurostep” adı verilen  bu hareketle beraber NBA lügatına da yeni bir şey eklemiş olan Ginobili’nin bu bağlamda da ne kadar özel bir oyuncu olduğu açıkça belli olmuştur. Şimdi sizleri tüm bu anlattıklarımı kısaca özetleyen kesinlikle izlemenizi önereceğim muhteşem bir videoyla baş başa bırakmak istiyorum.

Manu Ginobili – The Scientist:

Yukarda anlattıklarım ve videoda izledikleriniz üzere NBA tarihini fazlasıyla kurcalayıp alt üst eden oyunculardan biri olan Manu Ginobili emekliliğinin ardından hepimizin yüzünde ufak tebessümler bırakacağından emin olduğum oyunculardan birisi. Son zamanlarda saçlarının da dökülmesiyle ve benim adeta bir “sihirbaz” olarak adlandırdığım kendine has muazzam oyun stiliyle beraber basketbolun Zinedine Zidane’ıdır kendileri. Bitek bilmeyen hırsı, potaya ani yönelişleri ve yaptığı eurostep’in ardından vurduğu balyoz smaçlarıyla her zaman aklımda ayrı bir yer edinecek yıldızlardan,  Arjantin’in Maradona ve Messilerinin basketbola yansıması: Emmanuel David Ginobili. Bizi bu olağanüstü kariyere şahit ettiğin için sonsuz teşekkürler beyaz adam.

Yazan: Taylan KILIÇ

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

One Comment

  1. efkan

    9 Mart 2016 at 06:04

    süper arjantinli
    sırf bunu için alıon arjantini EA NBA LİVE 10 de bide koyu bir turkuvaz beyaz düşkünüyüm

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir