NBA Günlükleri

Ahmet Melik Subaşı ile NBA Gündemi

NBA Günlükleri: Sence bu sene NBA’de verimlilik açısından takımlar beklentileri yerine getirebildi mi?

Ahmet Melik Subaşı: Hangi takım açısından baktığına bağlı tabi. Ancak ben genel olarak çok keyifli ve güzel bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Özellikle Golden State ve San Antonio mükemmel birer sezon öyküsüne imza attılar. Bir takımın sezon boyu hem defansif, hem ofansif reytingde zirvede olması, her parçasının işe yarar olması ve nihayetinde 72-10’u yoklayabiliyor olması inanılmaz. Aynı takımın sürekli maç kazanması kabak tadı veriyor gibi görünebilir ama bu tip destanlara her zaman rast gelinmiyor, tadını çıkarmak gerek. Spurs tarafından bakıldığında, kısa bir süre öncesine kadar Manu-Tony-Timmy ve diğerleri olarak bakılan kulübün ana parçalarının Kawhi Leonard – LaMarcus Aldridge’e bu kadar kolay geçmiş olması Spurs’ün ve onun ”Şut idmanları bence saçmalık, o vakti taktik çalışarak geçirmeyi yeğlerim” diyen çılgın koçunun başarısıdır, tesadüf değil. Eminim LaMarcus Aldridge ve David West, içlerinden Genel Menajer RC Buford’a ‘Bu zamana kadar nerdeydin be adam’ diyorlardır.

Batı tarafında beklentileri karşılayamayan takımların başında Houston Rockets geliyor olmalı. Harden’ın savunmasıyla pek de mümkün değil gerçi… Şaka bir yana sezon başında ‘En önce hangi takımın koçu kovulur?’ bahsinde Rockets ve McHale bir numaraydı. Bu kadar aşikarken fazla toz pembe hayaller kurdular gibi. New Orleans ve Phoenix’in de çok ciddi hayal kırıklığı yaşadıklarını söylemek gerek.

Grizzlies’e büyük saygı duyuyorum. Eski tip gibi görünen basketbol sistemine rağmen inanılmaz bir eforla buraya kadr geldiler. Conley ve Gasol’ün sakatlıkları çok üzücü. İnanılmaz bir Play-Off hikayesinin kahramanı olabilirdi bu takım. Açıkçası Memphis adına çok üzgünüm.

Blazers’ı en sona bıraktım. Bence en özel hikaye orada yatıyor. Aldridge, Batum, Lopez, Matthews gibi dört ana parçasını kaybeden bu takım, Lillard-McCollum ve diğerleriyle inanılmaz bir iş başardı. Söyleyecek pek bir şey yok; #NeverDoubtRipCity hashtagi ile paylaşılan video her şeyi anlatıyor. Bu sezonun en özel hikayelerinden biriydi bence Blazers.

Doğu’da Cavaliers’ın hayal kırıklığı yaşadığını düşünüyorum. Warriors ve Spurs böylesine ateş ederken sezon içinde çok fazla gereksiz polemiğe karıştılar, içeriden kötü kötü kokular sızdı ve neticesinde David Blatt’i kaybettiler. Tyronn Lue’nun Steve Kerr veya Gregg Popovich’i yenebileceğini düşünmüyorum. Doğu’da Wizards bence büyük fiyasko. Tabi sakatlıkların da etkisi oldu ama tepelere oynar mı dediğin takım Play-Off potasının dışında.

Celtics ve Heat’in GM ve staff başarısına şapka çıkarmak gerek. Heat, LeBron sonrası dönemi çok iyi idare edip Bosh’un yaşadığı rahatsızlığa rağmen bu noktaya gelebildi. Ayrıca takıma yeni katılan parçalar, 16 ay önce NBA’de olmayan Hassan Whiteside’ın bugün maksimum kontrat kovalayabilir olması falan… Pat Riley harikalar yaratmaya devam ediyor. Diğer tarafta da Danny Ainge ve Brad Stevens, kimsenin hiçbir şey beklemediği gencecik bir takımdan bir Play-Off canavarı yarattı. TD Garden’ı dolduranların bir şampiyonluk umudu yok belki ama çok keyif aldılar ve alacaklar.

 

NBA Günlükleri: Senin için sezonun en büyük süprizi ve hayal kırıklığı ne oldu?

Ahmet Melik Subaşı: Sürpriz bence Batıda Blazers ve Grizzlies. Gerçi dereceler çok yakın, sıralama değişecektir ama ‘Bugün Play-Off başlasa’ diye cümleler kuracak olursak; gerçekten çok iyi iş çıkardılar. Zaten olumlu yöndeki sürprizlere yukarıda genel olarak değindim. Kötü hayal kırıklığı da bence bireysel olarak bakıldığında Anthony Davis ve Chandler Parsons. İkisine de kontrat yaramadı anlaşılan. Takım olarak da Rockets, Suns ve potansiyeline ve rakiplerine oranla Cavaliers.. Wizards’a yukarıda değindik zaten.

30 takım, yüzlerce oyuncu… Bu hamur çok su götürür, ama genel çerçevede durum bu.

 

NBA Günlükleri: Golden State Warriors 1995/96 Bulls’un rekorunu kırabilecekler mi?

Ahmet Melik Subaşı: Bilemiyorum, kahin değilim ama çok istedikleri kesin 🙂 Yine de bir seçim yapacak olsam kıramayacaklar ama eşitleyecekler derdim. 72-10 gibi. Zira geçen gün kendilerini perişan eden, Stephen Curry’e 738 üçlük denemesi sonrasında blok vurabilen Spurs’le iki kez oynayacaklar. Arada Clippers, iki kez Grizzlies ve bir kez de Blazers var. Bu büyük maçları kazanırlarsa rekoru kesin kırarlar ama dediğim gibi, ben 72’de kalırlar demek gibi fantastik bir seçim yapacağım

 

NBA Günlükleri: Geçtiğimiz senelerde Batı konferansında ki kıran kırana yaşanan playoff yarışı bu sene Doğu konferansında göze çarpıyor. Bunu ne gibi etkenlere bağlayabiliriz?

Ahmet Melik Subaşı: Doğu’da takımların dengelerini birbirine yakınlaştıran çok fazla küçük detay oldu. Mesela Bulls’un Tom Thibodeau’yu göndermesi, arada D-Rose ve Butler’ın yaşadığı sakatlıklar, Indiana’nın bir türlü dikiş tutturamaması ve eski gücünde olmaması, Celtics ve Heat’in çok ayrı motivasyonlarla doğru basketbolu oynamaları… Toronto’ya ise çok ayrı bir sayfa açmak gerek. Her şey yoluna girmişken ve şansları bu kadar yaver giderken, yılların verdiği açlıkla tam gaz gitmeleri… Yine de bu takımların Batı’dan galip çıkacak babayiğidi ezebileceklerine olan inancın azlığı, Doğu’daki rekabeti biraz daha arka plana itiyor. Orada çok keyifli bir Play-Off izleyeceğimizden şüphem yok ama bence şampiyon yine Batı’dan çıkacak.

 

NBA Günlükleri: Doğu konferansını Cleveland Cavaliers mı yoksa Toronto Raptors mu 1. sırada tamamlamayı başaracak?

Ahmet Melik Subaşı: Bu biraz da fikstürle ilgili. Derinlemesine incelemek gerek. Ama ben Cavs’ı tecrübesi ve LeBron-Irving faktörüyle bir adım önde görüyorum. Sonraki amaçları mümkün olduğu kadar az tahribat ve zayiatla Doğu şampiyonu olup Batı’dan gelen yorgun savaşçıya karşı avantajlı olmak olacak.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir