NBA Günlükleri

Akraba Oyuncular Part 2

Merhaba sevgili NBA günlükleri okuyucuları yazı dizimin 2.kısmı ile karşısınızdayım ve biraz ara olduğunun farkındayım 1 hafta ara ile yayınlamayı düşünüyordum ama bel fıtığı şüphesi ile uğraştım o yüzden biraz geç geldi kusuruma bakmayın artık ama herhalde ilk kısımda cümleye genetikten girince birinin ahı tuttu diye düşünüyorum . Uzun lafın kısası sevgili okuyucular baba oğul NBA oyuncuları yazı serimde bugün yine 4 baba oğul oyuncuları yazacağım size şimdiden keyifli okumalar…

 

5- DellCurry ve Stephen-SethCurry kardeşler

Önce baba Curry’denbaşlayacağım .1964 doğumlu baba Curry 1986dan 2002’ye kadar NBA’de 5 takımın formasını giydi bunlar sırası ile UtahJazz, ClevlandCavaliers, CharlotteHornets, MilwaukeeBucks, Toronto Raptors ama baba Curry başarılarını Hornets forması ile elde etti 1994’te yılın 6.adamı seçildi ama onu özel kılan 9839 sayı ile Hornets’in en skorer oyuncusu ünvanını elinde bulundurması. Baba Curry 929 tane 3 sayılık isabeti ile formasını sırtından çıkardı. Ama saha dışında en büyük başarısı 2 tane NBA oyuncusu oğul yetiştirmesi ve birinin NBA şampiyonu olması .

curry

StephenCurry’ye geldiğimde ise ne yazsam diye çok düşündüm bu adamı nasıl anlatabilirim son 2 sezondur yaptıkları ortada aslında ortaya koyduğu inanılmaz performans ortada demek daha doğru olabilir son şampiyon takımın en önemli parçası olan StephenCurry geçtiğimiz yılın MVP’si olmayı da başardı  ve bunlara ek olarak 2015 All-Star 3lük yarışması şampiyonu , 2014-15-16 da 3 kez All-Star oyuncusu ama O’nu anlatacak kelimeler nedir bilmiyorum basketbol ilgisi olan herkes eminim onu ağzı açık şekilde izliyordur ve benden size tavsiye StephenCurry’nin geçtiğimiz sezon ki top 10 plays ‘ini izleyin gözleriniz basketbol zevki tatsın .

Küçük kardeş SethCurry’ye gelince 2013 draftında hiçbir takım tarafından seçilmedi o da yoluna NBA D-League’deSantaCruzWarriors forması ile devam etti ve sonrasında ilk kontratını Memphis ile yaptı ve ardından ClevlandCavaliers, tekrar D-League’deEria Bay Hawks ve tekrar NBA’e dönerek Phoenix Suns son olaraktaSacremento Kings forması giyiyor. Küçük kardeşin büyük kardeşin gölgesinde kaldığı aşina ama çok büyük bir patlama yapıp abisi gibi olabilir mi bunu görmek heyecan verici olurdu ama nedense pek sanmıyorum

 

6- StanLove- KevinLove

loveBaba Love  yalnızca 4 yıl süren bir NBA kariyerine sahip 1971’de girdiği NBA’de 4 yıl kalmış biri ayrıca kendisi TheBeachBoys üyesi pop rock tarzı müzik yapan Mike Love’un küçük kardeşi. Kısa kariyerine 1971 draftı 9.sıradan giriş yapan StanLove  BaltimoreBullets, Los Angeles Lakers, San AntonioSpurs formaları giydi ve kariyerini 6.6 sayı 3.9 ribaund ortalamaları ile sonlandırdı.

 

Oğul Love 2008 yılında MemphisGrizzlies tarafından seçildi ve o sene Minnesota Timberwolves’a yollandı 2008den 2014’e kadar burada forma giyen oyuncu 5yıl 120 milyon dolarlık bir kontrat imzalayıp hemen ardından Andrew Wiggins, AnthonyBennett karşılığında ClevlandCavaliers’a takas edildi. 2010’da Türkiye’de düzenlenen dünya basketbol şampiyonasında altın madalya kazanan ABD takımının bir parçası olan oğul Love ayrıca 2011-12-14 yıllarında 3 kez All-Star seçildi 2011 yılında da en çok gelişme gösteren oyuncu ödülünü alan oğul Love son zamanlarda sakatlık problemleri ile uğraşmakta hatta adı takas dedikodularına karışmaya başladı.

 

7- Tim HardawaySr.- Tim HardawayJr.

Baba Hardaway şimdiye kadar oğul Hardaway’e üstünlük kurmuş vaziyette hoş bitmiş kariyer ile bitmemiş kariyeri karşılaştırmak doğru değil ama baba Hardaway’in yaptıkları ve oğul Hardaway’in daha yapamadıklarını düşününce bu kanıya varmış oldum. Neyse konumuza döner isek baba Hardaway 1966 doğumlu. 1989 draftında 14.sıradan Golden StateWarriors tarafından seçilerek NBA’e girmiş oldu ve Golden State dışında Miami Heat, Denver Nuggets, Indiana Pacers formaları giydi ve şimdi ise Detroit Pistons’ta asistan koçluk görevini sürdürüyor ve baba Hardaway’in 10 numaralı Miami Heat forması emekli edilmiş vaziyette. Ayrıca 2000 Sydney olimpiyatlarında ABD takımının bir parçası olarak altın madalya kazanmış bir oyuncu.  Kariyerinde NBA şampiyonluğu yok ama 5 kez All-Star,  1990’da çaylak ilk 5 takımına seçilme, 1997’de NBA ilk 5 takımına seçilme gibi başarılar göstermiş bir oyuncu. Kariyerini 17.3 sayı 8.2 asist gibi iyi rakamlar ile geçirmiş baba Hardaway oğlu ile rekabette bakalım ne durumda olacak.

hardaway

Oğul Hardaway’e gelirsek 1992 doğumlu HardawayJr. 2014 draftında 24.sıradan New York Knick tarafından seçilerek NBA’e adımını attı. 2 yıl New York forması giyen oyuncu 2015’te Atlanta Hawks’etakaslandı burada 1 sezon geçirdikten sonra  D-League forması giymeye başladı D-League’de ilk olarak  CantonCharge sonra ve halen de Austin Spurs forması giyiyor.OğulHardaway’in  NBA kariyerinde 11.2 sayı ve 1.2 asist ortalamaları var şimdiye kadar acaba kariyerinin sonunda babasını yakalayabilecek mi bu sorunun cevabını bulmuş olacağız.

 

8- MychalThompson ve Klay-MychelThompson kardeşler

Öncelikle baba Thompson’dan başlayacağım her zaman olduğu gibi. Baba Thompson 1955 doğumlu  ve 1978 draftının 1 numarası, kendisini seçen takım ise PortlanTrailBlazers. 8 sene Portland formasını terlettikten sonra 1986-87 sezonunda San AntonioSpurs , 1987-88 sezonunda ise Los Angeles Lakers forması giydi ve 1991-92 sezonunda İtalyan Juvecaserta Basket takımında aktif oyunculuk yaşamını sonlandırdı. 1987 ve 1988 yıllarında 2 kez arka arkaya NBA şampiyonluğunu kazanan baba Thompson  1979’da en iyi çaylak 5’ine seçilme başarısı da gösterdi kariyerini 13.7 sayı ve 7.4 ribaund ortalamaları ile tamamlayan baba Thompson’ın 2 tane basketbol oyuncusu haricinde 3.bir beyzbol oyuncusu oğlu da bulunmaktadır.

 

Büyük kardeş MychelThompson ile devam edelim 1988 doğumlu oyuncu  girdiği 2011 draftında hiçbir takım tarafından seçilmedi ve ardından D-League kariyeri başladı yalnızca 2011-12 sezonunda 5 maçlık bir ClevlandCavaliers macerası yaşadı ve yeniden D-League yolunu tuttu şimdiye kadar farklı zamanlarda 4 D-League takımının formasını giydi ve babası gibi kendisi de 2015’te kısa bir süre İtalya’da basketbol oynadı. Kariyer başarısı olarak bakacak olursak 2015 D-League şampiyonu ve 2012 D-League en iyi 2.takımına seçilme başarılarını gösterdi.

Küçük kardeş Thompson’a gelecek olacak yani SplashBrothers’ınKlay’ine kendisi 1990 doğumlu ve son NBA şampiyonu takımın çok önemli bir parçası. 2011’de 11.sıradan Golden StateWarriors tarafından seçildiğinden beri Golden State forması ile mücadele ediyor ve dediğim gibi 2015 NBA şampiyonu ayrıca 2015-2016 yıllarında 2 kez All-Star, 2016 All-Star 3lük yarışması şampiyonu ve 2014 dünya basketbol şampiyonasında altın madalya kazanan ABD takımının bir parçası . Normal sezon istatistikleri 17.5 sayı, 2.3 asist, 3.1 ribaund ve play-off istatistikleri 17.2 sayı, 2.5 asist, 4 ribaund ortalamaları. Önemli bir not olarak belirtmek isterim ki KlayThompson kazandığı şampiyonluk yüzüğü ile bu başarıyı MattGoukasSr. ve Jr , Rick ve BrentBarry, Bill ve Luke Walton’dan sonra gerçekleştiren 4.baba oğul olarak babası ile beraber tarihe geçtiler.

Yazan: Ahmet Mert Aras 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir