NBA Günlükleri

Chicago Bulls Play-off İçin Umutlu Olabilir Mi?

 

Chicago Bulls’un başı şu aralar büyük belada.

Önce içeride daha sonra ertesi gün facia bir oyunla kaybettikleri 2 Knicks karşılaşmasından sonra Bulls resmen playoff potasının dışında gözüküverdi. 36 galibiyet ve 35 mağlubiyetle kendi konferansının dokuzuncusu konumunda şu anda fakat onlar için kendilerinden daha felaket bir haber ise Pistons‘dan gelmiş oldu bu gece. All-Star arasından beri önüne geleni süpüren Hornets, Detroit‘te 102-95 düşünce play-off resminin 2 maç gerisine tökezledi Bulls. Ayrıca arkalarında her ne kadar bu sezon darmadağın gibi gözükseler de Wizards kovalamakta.

0

Chicago şehri, 2007-08 sezonundan beri NBA Play-offlarını kaçırmadı ve bu sezon bu istikrar düş kırıklıklarına dönüşebilir eğer Bulls oldukça hızlı bir şekilde bazı önemli problemleri çözmezse.

All-Star arasından sonraki 4 oyunun üçünü kazandıktan sonra Bulls yıkıldı. 26 Mart gecesi alınan Hawks mağlubiyetiyle başlayan ve önlerindeki 14 oyunda 8 kez boynu bükük taraftılar. Bu dönemde +/- değerinde -4.7‘yi görmüş oldular.

Özellikle savunmada apayrı düştüler ve her ay daha da etkisizleştiler:

1

Hücumda doğru yönde olmalarına rağmen rakiplerini yavaşlatmada alışılmadık bir şekilde başarısız oldu Chicago.  Yorumlar da felaket denecek kıvamda. Bleacher Report’dan Thomas Duffy “Bulls savunması sadece yürüyor. Carmelo’ya şut sokarken el gösteren dahi yok. Knicks’ten ikinci basit galibiyet.”

ESPN’den Nick Friedell “Gerçekten play-off oynamak istemeyen bir takım gibi oynuyorlar. Bulls‘un son bir kaç performansı için söylenebilir tek kelime var: Utanç.”

Bulls pivotu Taj GibsonÇöp takımlara maç vermekten bıktım. Hiç bir hedefi olmayan bir takım gibi oynuyoruz.

Bulls’un süper yıldızı Jimmy Butler ise takımın tel tel dökülmesi hakkında “Artık sert bir takım değiliz ve bu oyunu unutmuşa benziyoruz. Bu üzücü. Takım arkadaşlarım ve takım koçu bunu söylemeyecek fakat ben realist bir insanım. Eğer böyle oynamaya devam edersem takımıma zarar vermiş olacağım.”

2

Butler yalan söylemiyor. Perşembe gecesi Knicks potalarına 19 sayı bırakmadan önceki 6 oyunda Butler, 13.8 sayı ve %36.4 şut yüzdesi tutturabilmişti ve bir üçlük isabeti bile bulamadı.

Ancak problemler sadece bir oyuncuyla sınırlanmış değil.

Son mağlubiyetten önce Bulls, rakibin her 100 top hakimiyetinde 111.3 sayı bulmasına izin verdi Mart ayında. Yani 111.5 değer ile sezonun en kötü defansif reytingine sahip Los Angeles Lakers kadar kötü durumda savunma dirençleri. Ve arka arkaya 2 gün içinde 2 Knicks mağlubiyeti hiç iyiye işaret değil gibi.

Bulls’a karşı çarşamba gecesi 29 sayı ve 10 ribaund yollayan Kristaps Porzingis, perşembe gecesi yine Bulls’a karşı 19 sayı, 10 ribaund ve 3 blokla oynamıştı. Chicago uzunlarının onu yavaşlatmak için hiç bir fikri yoktu ve perimeter alanda boşlukların oluşması Litvanyalının isteyeceği senaryonun ta kendisiydi.

Arka arkaya olan Knicks karşılaşmalarının ikincisine baktığımızda istatistiksel olarak Bulls’un kaybetmesi şok edici gibi gözükebilir. Özellikle Derrick Rose’un hücumdaki muhteşem performansı ayakta kalan tek kale gibiydi fakat ilk ve üçüncü çeyrekteki savunma zaafları maçı çoktan Knicks‘e teslim etmişti. Üstelik buna felaket bench eklenince Rose’un formu da yetersiz kaldı. Toplam 20 sayılık katkı verdi Bulls benchi %25 şut yüzdesi ve 1/11 üçlük ile.

Bu derinlik eksikliği – defansif beceriksizlik – sakatlıklar son zamanki bu düşüşe belli bir ölçek daha hız kazandırdı ve önlerindeki zor takvimle daha da düşmelerine sebep sağlayabilir.

3

Magic deplasmanından sonra önlerindeki 4 oyun facia olarak tanımlanabilir. Rockets hala play-offa kalacağı belli olmayanlardan, Pistons – Pacers zaten direkt rakipleri. Hawks ise yukarıdan iyi bir yer kapmak isteyenlerden ve bu 4 maçlık zorlu fikstür onları play-off tablosunda olup olmayacaklarını belirleyecek bence.

Bu durumdan yukarı tırmanmak istiyorlarsa çok acil defansif formlarını toplamaları gerekiyor çünkü hücumda bir şekilde günü kurtaracak biri çıkıyor Chicago için.

 

Çağan Kesmen

Kaynak: Bleacher Report

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir