NBA Günlükleri

CLEVELAND’IN BİTMEYEN PROBLEMLERİ

Blatt ve James Arasındaki Anlaşmazlıklar

 

Cleveland’ın problem ve problemleri; LeBron James’in Cleveland’a gelişinin üzerinden 1.5 yıl geçti yani Cleveland’daki sıkıntıların üzerinden de bir o kadar zaman geçti. Cleveland’daki üçlünün bir araya geldiği andan itibaren Cavs’ta problemler başladı ve bu zamana kadar aynı şekilde ilerledi. İlk önce Blatt’in oynattığı kötü oyun ve takımın aldığı kötü sonuçlar Ohio’daki problemleri gün yüzüne çıkardı ve James ile Blatt’in arası da o dönemde açılmış oldu fakat daha sonrasında Blatt’in sistemine alışan takım Finallere çıkmayı başardı. Finalde her ne kadar kaybetseler de Blatt’ın ve LeBron’un az da olsa Love ve Irving’in Final’deki yokluğundan dolayı bahaneleri vardı ve mağlubiyet takım ve taraftarlar için o kadar da hayal kırıklığı niteliğinde değildi. O yılı en azından sarsıntılıda olsa fena geçirmemişlerdi ve birçoğumuzda Cleveland’daki sorunların bittiğini düşünmüştük fakat öyle olmadı.

 

Bu sene geçen senenin tam tersi bir şekilde başladılar ve sorunsuz bir şekilde yollarına devam ediyorlardı en azından basına yansıttıkları buydu. Birbirlerini artık daha iyi tanıyan bir takıma sahiptiler ve bununla birlikte de Doğu’daki liderliği aldılar. Blatt ve James’in arasında da eskisi kadar ciddi sorunlar olduğu konuşulmuyordu. Hatta Blatt’in kovulduğu gün bile bu konu medyada çok ele alınmamıştı ve dahası Blatt, All – Star’da Doğu takımının koçu seçilmişti. (Her ne kadar All – Star’da takımın başına çıkamamış olsa da) All – Star hafta sonuna az bir zaman kala  Cleveland yönetimi David Blatt’i kimsenin beklemediği bir anda sürpriz bir şekilde takımdan kovdu. Bu haberin medyada yayılmasıyla herkes bir fikirde birleşti. O da Blatt’i James’in kovdurduğuydu.

 

LeBron James’in Bir Oyuncudan Daha Fazla Olması

 

LeBron’un zaten çok büyük bir fan grubu olduğu herkes tarafından biliniyor. Bununda en iyi örneği; Miami’den ayrıldığını açıkladığı anda Miami Heat sayfasının 300.000 takipçi kaybetmesi olarak gösterilebilir ama LeBron’un basketboldaki yeri sadece bununla da sınırlı değil. Ününü yalnızca saha dışında değil saha içinde de çok iyi kullanan biri. Bunu zaten tarafsız olan herkes Cleveland’a geldiği andan itibaren görebilir. LeBron’un fikirleri kuşkusuz Miami’deyken de alınıyordu fakat Cavs’da olduğu kadar fikirleri etkin bir rol oynamıyordu. Bunda ki en önemli etkenlerden biri tabi ki Heat GM’inin Pat Riley gibi bir efsane olmasıydı. LeBron herhangi bir konuda fikrini söylerdi ama son karar her zaman Pat Riley’e aitti. Cleveland’da ise LeBron bu konuda daha aktif bir rol üstleniyor. Bu durumun LeBron’un bir Ohio’lu olarak doğmasından oluşan halk kahramanı etkisi ve Cleveland Cavaliers’ın sahibi Dan Gilbert’ın arasının bir iş arkadaşından çok artık arkadaş gibi olmasıydı.

 

LeBron’un Takımdaki Oyuncu + GM Görevi

 

LeBron henüz Miami’den ayrılacağını açıklamadan önce ‘’Cleveland’da asla oynamam’’ diyen Kevin Love’ıda yanında getirmiş oldu. Sonrasında James Jones, Mike Miller gibi daha öncede Heat’te birlikte oynadığı ve birbirlerini tanıyan oyuncuları takıma getirtti. Sezonun ortalarına doğru ise Dion Waiters’ın OKC’ye, Lou Amundson’ın Knicks’e, J.R Smith ve I. Shumpert’ın ise Cavs’a gittiği 3’lü takasta da James önemli bir rol oynamıştı. Bu takas normalde J.R Smith’siz gerçekleşecekti ta ki James’in bu takas için fikri alınana kadar. O zamanlar J.R Smith Knicks’te çok kötü performans sergiliyordu ve aynı zaman da bir o kadar da sorunlu biriydi. Knicks zaten J.R Smith’i elinden çıkarmaya çalışıyordu ve takım James’e Shumpert’ın yanında J.R Smith’i alıp almamalarını sordu ve James’in yanıtı ise ‘’Hemen Alın’’ oldu. Bu aslında dışardan Cavs için büyük bir kumar gibi görünüyordu. Şampiyon olacak bir kadro kurmuşlardı ve nasıl performans göstereceği veya takımda sorun çıkarıp çıkarmayacağı belli olmayan biriydi ve bu da şampiyonluk yolunda takımına çok büyük zarar verirdi fakat LeBron seçiminde haklı olduğunu gösterdi ve J.R Smith, Knicks’teki günlerinden farklı güzel bir başlangıç yapmış oldu.

 

Kyrie Irving’in Mutsuzluğu

 

Cleveland’ın şimdiki sorunu ise; Irving’in takımda mutsuz olduğuna dair çıkan haberler oldu. ESPN’den Stephen Smith’in edindiği bilgilere göre Irving Cleveland için oynamaktan mutsuz. Smith bu haberi Irving’in mutsuzluğunun yeni değil öncesinden de olduğunu belirtiyor. Habere göre Irving, Cavs’ta Love ve James’in arkasında kalmaktan ve skorer kimliğinden ziyade daha çok oynatmaya yönelik oynamasından şikayetçi. Irving ise bu çıkan haberlerin aksine bir röportaj verdi. ‘’İnsanların söyledikleri şeylerin hepsi benim için bir saçmalık. Onlar bir oyuncu seçecekler ve o haber bu 1 haftayı değiştirecek. Bunun hayatım üzerinde veya neler olacağına dair bir etkisi yok. Bu sadece Cleveland’la bir şampiyonluk kazanma meselesi.’’ Irving’in yaptığı bu açıklamalar onunla ilgili çıkan haberlere nokta koydu ta ki başka birileri ortaya başka bir iddaa atana kadar.

Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir