NBA Günlükleri

Dirk Nowitzki’nin Curry, üçlükler ve daha fazlası hakkında yorumları

Dallas Mavericks’in yıldız uzunu ve geleceğin Hall of Fame adayı Dirk Nowitzki’nin uzun mesafeli şutlarda da oldukça oldukça iyi olduğu biliniyor. Nowitzki, NBA’deki 18 yılında 1,328 maçta, 1,682 üçlük atıp, 22 sayılık bir ortalama yakalamıştı. Mavericks’in ilk ve tek şampiyonluğunu almasını sağlayan Dirk, Porzingis gibi çok yönlü uzunların yolunu açmış oldu. Nowitzki aynı zamanda üçlük sanatını zanaate çeviren Golden State’in yıldız guardı Stephen Curry’nin de bir hayranı. Onun hakkında ESPN.com’dan Tim MacMahon’a şöyle konuştu:
“Bence bu lig daha önce Curry gibisini görmedi. Onun menzili yarı sahayı geçer geçmez başlıyor. Milletin antrenmanlarda bile doğru düzgün atamadığı şutları, maç esnasında oldukça normalmiş gibi atıyor. Çok basit gibi gösteriyor. Dripling yaparken bir anda şutunu kaldırıp çok basitmiş gibi sokabiliyor. Bu inanılmaz bir şey. O izlemesi oldukça keyif veren bir oyuncu. O sahadayken, yarı sahayı geçer geçmez ‘şut at! şut at!’ diye bağırıyorum televizyondan. Onu Izlemesi gerçekten çok keyifli.”
Curry ligdeki yedinci yılında ve son üç yıldır her sezon, ‘en çok üçlük atan oyuncu’ olmuştu. Bu sezon de aynı ünvana sahip olacak gibi görünüyor. Bu sezon henüz 65 maçta, 336 üçlük atarak, geçen sezon 286 üçlükle yine kendisine ait olan rekoru egale etti. Nowitzki’nin son 11 sezonuyla karşılaştırıldığında; Curry, 1,527 uzun mesafe şutuyla Dallas’ın yıldızında sadece 155 şut geride. Nowitzki neden kendisinin ve basketbol fanlarının Curry’I desteklediğini şöyle açıklıyor:
“O diğerlerine göre küçükçe bir oyuncu. Ve tabiki de hızlı ama en önemlisi oldukça yetenekli bir oyuncu. Işte bu yüzden herkes onu destekliyor.”
Nowitzki ayrıca Curry’nin savunulmasının zorluğunu, şutunun hızına ve sahanın neredeyse her yerinden atabilmesine bağladı. Neredeyse her yerinden derken, Curry bu sezon 8.5 ile 13 metre arasından 66’da 39 isabet bulmuş. Ki bu da %59’a tekabül eder. Bu tip uzun mesafe şutlara, bu kadar tahammül edilmesi bu oyunu değiştirecektir. Ve Nowitzki’nin ligin gidişatı ile ilgili düşünceleri şu şekilde:
“Belli ki, bir çok genç bunu taklit ederek uzaktan üçlükler atmaya çalışıyor. Belki bir kaç sene içinde bu oldukça normal karşılanacak. Bilemiyorum. Eğer çocuklar genç yaşlardan itibaren çalışıp, 12-13 metrelerden üçlükler atmaya başlarlarsa belki de 10 yıl sonra üçlük çizgisini geriye almaları gerekecek. Ama şu anda o üçlükleri durmadan ardarda atabilen tek oyuncu Curry. Eğer onun maç öncesi ısınmalarını izlerseniz bunu her zaman yaptığını görürsünüz. O bir çılgın.”
Her şeye rağmen Nowitzki, Curry ile konferans rakibi. Nowitzki bunu biliyor ve ligi kasıp kavuran bu çocuğu jenerasyonun temsilcilerinden biri olarak görüyor. O da hepimiz gibi gösterinin tadını çıkarıyor.

Çeviri: Onur Kart

Kaynak: Bleacher Report

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir