NBA Günlükleri

Efsanelerden son tango

Basketbola yön veren rekabetler vardır. Sahaya çıkan iki yıldız isim silahşor edasıyla çekip kılıçlarını kıyasıya bir mücadeleye tutuşurlar. Wilt Chamberlain – Bill Russell gibi bazen tabiri caizse oyunu baştan yaratırlar. Bazen Magic-Bird gibi efsane düellolar çağ atlatır oyuna. Bazen de bir oyun daha ne kadar sınırları aşabilir dediğiniz anda iki efsane çıkıp basketbolu izleyenler için bir oyundan daha fazlasına, bir aşka dönüştürebilirler.

İşte Kobe Bryant – Dwyane Wade ikilisi 90’lı yılların çocukları için bu oyunu bir sevdaya dönüştüren isimler. 13 yıl boyunca birbirlerine diş geçirmeye çalışan bu yaşlı delikanlılar bugün son kez karşılıklı ter akıtacaklar. Kobe Bryant’ın vedası her an insanın içini burksa da, son kez tarihin en iyi şutör gardlarından iki efsane ismi son kez aynı sahada görecek olmak bu acıyı daha da artırıyor şüphesiz.

Yıllar boyunca daha iyi olmak adına birbirleri için birer itici güç haline gelen bu iki isim, sahada kıran kırana bir mücadeleye tutuştukları o yılların sonuna geldiklerinde taraflı tarafsız herkes tarafından sonsuz saygıyı hak eden, tarihe ismini altın harflerle yazmış iki efsane olarak o sahadan ayrılacakları kuşkusuz. Öyle ki Wade ebedi arkadaşı ve ezeli dostu için “Başka bir Kobe asla olmayacak. Yani onu gördüğümüz her fırsatta, o anı kaçırmamak gerek.” sözleriyle düşler sahnesinden ayrılırken ne derece saygın bir ismi kaybettiğimizi vurguluyor.

Her ne kadar bu iki efsane playoffta karşılaşmasa da normal sezonda çok iyi 19 maç izlettiler bizlere. Milenyumun tartışmasız en iyi iki şutör gardının eşleşmesinde Kobe 27.3 sayı, 4.2 ribaund ve 4.9 asist ortalamasını tuttursa da; Wade 24.2 sayı, 4.3 ribaund ve 6.6 asist ortalamasıyla 19 maçın 11’inin kazanılmasında büyük pay sahibi oldu.

Bütün basketbol severler olarak son kez Kobe – Wade eşleşmesini heyecanla beklesek de tabii ki özellikle 37 yaşındaki Mamba’nın sakatlık sorunları sebebiyle hayal kırıklığına uğrama ihtimalimiz var. Wade bununla alakalı soru gelmesi üzerine espriyle karışık “Kobe yoksa bende oynamam. Kobe’ye söyleyin o oynamazsa bende oynamam, buna ne dersiniz?” gibi bir cevapla bizler gibi son kez karşısında Kobe’yi görmeyi çok istediğini belirtmiş.

Bizlerde son kez Mamba – Flash çarpışmasını görmek için en az Wade kadar heyecanlıyız ve umarım son kez tarihin en iyi düellolarından birine tanık oluruz.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir