NBA Günlükleri

Houston Rockets neden bekleneni veremedi ?

Sezon başında takımı Ty Lawson ve Marcus Thornton gibi isimleride kadrosuna katarak bu sezon Golden State’in en büyük rakibi olacağı konuşulan ve şampiyonluk adayları arasında adı adılan Houston Rockets şüphesiz New Orleans Pelicans ve Phoenix Suns ile birlikte sezonu en büyük hayal kırıklığını yaşattı.

Peki Houston Rockets bu sezon neden başarılı olamadı ?

1.SAVUNMA

Takımın açık ara en büyük sorunu savunma.Geçen sezon muhteşem savunma yapan ve bu savunmayı Harden merkezli bir hücumla birleştiren Houston Rockets bu sezon ise savunmayı bir türlü yapamadı.

Önce yapılamayan savunmaya bahane olarak Ty Lawson ve James Harden’ın kötü savunması öne sürüldü.

Koç Kevin McHale kovulduktan sonra yerine geçen J.B. Bickerstaff savunmayı düzeltmek için Patrick Beverley ve Clint Capela’yı ilk 5’e aldı bu sistemle savunma biraz daha düzelsede ortada hala daha berbat savunma yapan bir takım vardı.

Daha sonra eski oyuncusu Josh Smith’ide kadroya katarak geçen sezon ki Beverley-Harden-Ariza-Smith-Howard 5’ine dönsede buda takım savunmasını bir türlü toparlayamadı.

Genel anlamda ligin en iyi savunma yapan guardlarından Beverley iyi savunma yapamasada çok fazla top çalan Harden ligin en iyi 10 savunmacısından birisi olarak gösterilen Ariza ve ligin en iyi 6-7 çember savunucusundan ikisi Capela ve Howard’a rağmen savunma yapamamaları takımda durumun ne kadar kötü olduğununda başka bir göstergesi.

2. DWİGHT HOWARD

Oyununa konsantre olduğunda hala daha ligin en iyi pivotlarından birisi olsa da Dwight Howard bu sezon ki istikrarsız oyunu ve aldığı yüksek maaş ile takımın en büyük problemlerinden birisi.

Sakatlıkları nedeniyle süreklilik sorunu olsada oynadığı sürelerde muhteşem oynayan Dwight Howard bu sezon sakatlıklarını kontrol altına aldı ancak bir türlü ne savunmada ne hücumda isteneni veremedi.

Belki 14.9 Sayı 12.0 Ribaund ortalamaları ile çok iyi oynuyor gibi görünsede kariyeri boyunca tuttuğu oyuncuları %54 oranında durduran Dwight Howard bu sezon ise tuttuğu oyuncuları %43 oranından başarılı bir şekilde savundu.

3. HACK-A X FAULERİ

NBA seyircisinin en çok şikayetçi olduğu konu olan Hack-A X faulü ise en çok Houston Rockets’ın başını yaktı.

Takımda Dwight Howard Clint Capela ve Josh Smith gibi 3 tane serbest atış atamayan oyuncu bulunan Houston Rockets bu sezon Hack-a X faulleri ile 8 maç kaybederek bu konuda lider durumda.

Bu sezon Dwight Howard %51 , Clint Capela %38 , Josh Smith %47 ile serbest atış atınca Hack-a X faullerine maruz kalmamak imkansıza yakın.

4. İZOLASYON OYUNLARI

Houston Rockets bu sezon bir türlü istediği gibi top yapamadığı için sürekli James Harden’ın izolasyon oyunlarına kaldı.

James Harden izolasyon oynarken 4 takım arkadaşınıda köşelere koyarak boyalı alanda büyük bir boşluk istediği için izolasyon oynadıktan sonra eğer şut kaçarsa Houston savunması geri koşmada büyük problemler yaşıyor ve çok kolay fast break sayıları yiyor.

Bu sezon en çok fast break yiyen 3. takımın Houston Rockets olmasıda bu konuyu kanıtlayan bir istatistik.

5. TY LAWSON

Sezon başında 12 Milyon Dolarlık bir kontrat imzalayarak Houston Rockets’ın aradığı James Harden’ın üzerindeki baskıyı azaltacak ve skorer kimliği ile takımın rahatlamasını sağlamak için alınan Ty Lawson ise en çok bekleneni veremeyen oyuncu oldu ve yakın zamanda serbest bırakıldı.

James Harden’ın üzerindeki baskıyı dahada çok arttıran Ty Lawson belkide oynadığı 53 maçta 14 Sayı 11 Asist yaptığı Oklahoma City Thunder maçı hariç hiç bir maçta isteneni veremedi.

6. KOÇ

Sezona Kevin McHale ile başlayan ve daha sonra onu kovup yerine Kevin McHale’in asistanı J.B. Bickerstaff’i getiren Houston Rockets koçların takıma tam olarak hakim olamaması probleminin sıkıntısını çok çekti.

Kevin Mchale ile sezona 4 galibiyet 7 mağlubiyet ile başladıktan sonra şampiyonluk adaylarından birisinin koç bulmak yerine takımı 36 yaşındaki tecrübesiz bir koçu takımın başına getirerek zaten bu sezonun kendileri adına kırılma noktasını yaşadılar.

McHale kovulduktan sonra takım için Tom Thidobeu ve Jeff Van Gundy gibi koçların ismi geçsede GM Daryl Morey J.B. Bickerstaff ile bu sezonu bitireceklerini söylemişti. Belkide Tom Thidobeu ve ya Jeff Van Gundy takımın başına geçseydi yukarıda yazdığım 5 sorunun hiç birisi gerçekleşmeyecekti.

Aldığı dakika ile verimliliği baz alındığında Houston Rockets adına James Harden ve Trevor Ariza’dan sonra en verimli 3. oyuncusu olan Montrezl Harrell’ı oynatmayıp bir türlü bekleneni veremeyen Terrence Jones Josh Smith gibi oyunculara süre vermeside koç problemini kanıtlar nitelikte.

Metehan Çavuş
Kendi çapında basketbolla ilgilinen birisi
Facebook: www.facebook.com/metehancavus67
Twitter: @metehan6734en

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir