NBA Günlükleri

Jrue Holiday Sonunda Patlamayı Yaptı

Jrue Holiday 2013 Draft gecesinde New Orleans Pelicans’ın 6. sıra seçimi Nerlens Noel ve 2014 ilk tur draft hakkı (Elfrid Payton’a dönüştü) karşılığında Philadelphia 76ers’tan New Orleans yolunu tutmuştu. Pelicans için görünürde çok iyi bir takastı. Süper yıldız adayı Anthony Davis’in yanına yine önemli bir potansiyel eklemişlerdi. Ayrıca Holiday çiçeği burnunda (2013) All-Star’dı.

Jrue için Pelicans kariyeri pek iyi başlamadı. İlk sezonunda sadece 34 maça çıkarak şubat ayında sezonu kapattı. Pelicans da sezonu 34-48’lik dereceyle bitirip playoff hedefinin uzağında kaldı. 2014-15 sezonuna iyi bir başlangıç yapıp playoff potasının içinde yer alan takıma Jrue’dan yine kötü haber geldi. Ocak ayında bacağından sakatlanıp sezonun son üç maçına kadar parkeye çıkamadı. Toplamda 40 maçta forma giydiği normal sezonda ortalama 32.6 dakikada 14.8 sayı, 3.4 ribaunt ve 6.9 asist istatistikleri üretti. Ancak bütün bunlara rağmen 8. sıradan playoff yapmayı başaran Pelicans ilk turda şampiyon Golden State Warriors’a süpürülerek elendi. Jrue bu 4 maçın üçünde oynayabildi.

İki sezondur beklentilerin uzağında kalan Jrue için tehlike çanları çalmaya başlamıştı. Üçüncü yılında da şeytanın bacağını kırmayı başaramazsa Pelicans’ta geleceği olmayabilirdi. 5 sezondur koçluk yapan Monty Williams ile yollarını ayıran Pelicans, Alvin Gentry ile anlaştı. Gentry iki sezondur nükseden sakatlıklarını azaltmak için Jrue’ya dakika sınırlaması koymaya karar verdi. İlk başta sezon öncesi dönemde 10 dakika, sezon başından ocak ayına kadarlık süreçteyse 15 dakikalık bir sınırlama düşündü.

Sezon başlangıcından aralık ayına kadar ilk beşte 15 dakika kısıtlamayla oynayan Jrue beklenilen performansı gösteremedi. Kısıtlama nedeniyle yeterince uzun sürelerde sahada kalamayınca ritim bulmakta zorlandı. Kendisi de bu durumdan şikayetçiydi. Bu dönemde Tyreke Evans ve Norris Cole’un da sakat olması takıma gard pozisyonunda sorun yaşattı.

Aralıkta Evans’ın dönüşüyle koç Jrue’yu kenardan getirmeye karar verdi ve bu gerçekten işe yaradı. Benchte olduğu ilk maç Cleveland Cavaliers karşısında maçı uzatmaya götürecek üçlüğü attı. (1) 114-108’lik galibiyette 25 dakika sahada kalan Jrue 13 sayı, 7 ribaunt ve 5 asistle oynadı. Süre sınırlaması 25 dakikaya çıkan Jrue sezona çok kötü başlayan Pelicans’ın fena olmayan bir ay geçirmesinde yardımcı oldu. Ay boyunca yine kısıtlı sürede oldukça verimli bir oyun sergiledi. NBA genelinde PER’i (verimlilik puanı) en yüksek oyunculardan biriydi. 13 maçta ortalama 25.6 dakikada sahada kalıp %49 saha içi, %49 üçlük yüzdeleriyle 14.3 sayı, 2.6 ribaunt, 4.3 asist ve 1.2 top çalma istatistikleriyle oynadı. Kenardan gelmek ona yaramıştı.

Ocak ayında süre kısıtlaması tamamen kalkan Jrue büyük işler yapmaya başladı. 15 maçta 8 galibiyet alan Pelicans’ta Davis ile birlikte takıma en önemli katkıyı veren oyuncuydu. İç sahadaki Brooklyn Nets karşısında çok zor bir fadeaway ile game-winner’ı atarken (2) Charlotte Hornets maçında ise AD’ye attığı alleyoop pasıyla maçı kazandıran asisti yaptı (3). Ayın sonunda takım playoff potasına yaklaşmıştı ancak şubat ayı kabus gibi geçti ve şanslarını kaybettiler. Yine de Pelicans için sezonun pozitif bir tarafı vardı; o da Holiday.

1 Ocak’tan günümüze kadar olan 32 maçlık süreçte Jrue 30.8 dakikada %44 saha içi, %85 serbest atış yüzdeleriyle 19.5 sayı, 3.7 ribaunt, 7.4 asist ve 1.6 top çalma ortalamalarıyla kendini sonunda kanıtlamış oldu. Bu dönemde AD’yi bile geride bırakarak takımda sahada kaldığı süre içinde en çok pozitif fark yaratan oyuncu oldu. Ayrıca Jrue’nun sahada bulunması Davis’e büyük bir katkı sağlıyor. Bu sezon AD, Jrue parkedeyken saha içinden %53 ile atarken onun yokluğunda sadece %46 ile attı. Jrue sahada yokken Davisli beş -3.7’lik fark yaparken Jrue ile beraber +0.3 yaptı.

Tüm bunların dışında Jrue’nun gözle görülmeyen işlerine bakarsak verdiği asıl katkıyı görebiliriz. Öncelikle topa baskı yapabilen iyi bir savunmacı. Rakibin ofansif olarak daha yetenekli gardını savunabilecek kapasitede. Hücumda tam bir yönetici, nerede ne yapacağını iyi biliyor ve her zaman doğru pozisyonu kovalıyor. Takıma genelde zarar vermeden oyununu oynuyor ve takım olarak kazanmanın peşine düşüyor. Son anlarda eli titremeden şutları gönderebiliyor. Kritik basketlerinde göreceğimiz gibi clutch olarak hiç fena değil. Kısacası Jrue’ya topu verip karşılığında ne alacağınızı bilebiliyoruz.

Holiday hayal kırıklığıyla geçen iki sezonun ardından kendisinden beklenen patlamayı yapmış görünüyor. Jrue – Davis merkezindeki bir Pelicans’ın iyi bir teknik yönetimle büyük işler başaracağını düşünüyorum. Yeter ki ”tatil” sezonu bir daha kapanmasın.

1.

2.

3.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir