NBA Günlükleri

Kevin Durant’in Yeni Rolü Sorun Yaratıyor

İki Pazar önceki Cavaliers bozgunundan sonra Billy Donovan herkesin istediği rotasyon değişikliğini sonunda yaptı – maç boyunca Kevin Durant veya Russell Westbrook’tan en azından biri sahada olacak şekilde yıldızlarının dakikalarını ayarladı.

Ancak bu beraberinde başka bir sorun getirdi, esasen Durant’i Thunder’ın yedek oyun kurucusuna çevirecek olan Cameron Payne yerine Randy Foye tercihiydi.

Genç ve gelecek vaat eden Payne’in yapbozdan çıkarılsa da Durant’in rolü büyüdü. Son birkaç yılda Westbrook’un oyununun olgunlaşmasıyla birlikte hücumun kontrolünü daha çok o aldı, bu da Durant’i daha çok alan açan, şut atan, perde ve kat yapan ama topu daha az elinde tutan korkutucu bir oyuncuya dönüştürdü.

Bu yeni model, oyun adına Durant’in istatistik yapabilmesi adına ceplerini boşaltıyor. Oyun kuruculuğunu da 2 sene önceki parladığı MVP senesine göre daha da geliştirdi.

Durant’in dediğine göre; ”Koç beni kullanıyor ve yapabileceğim her şeyi çok yönlülüğüyle gösteriyor.”

Ama bu ayrıca bir açık sakınca. Çünkü Durant topu çoğunlukla kritik durumlar olduğunda kullanıyor.

Çarşamba gecesi, Clippers 6 top kaybı yapmıştı. Thunder da 17 top kaybı yaptı. Durant de o gece 6 top kaybı yaptı. Top kayıplarının 3’ü son çeyrekte gerçekleşti.

Perşembe gecesi, Warriors 8 top kaybı yapmıştı. Thunder ise 14. Durant o gün 9 top kaybı yaptı. Bu top kayıplarının 4’ü yine son çeyrekte gerçekleşti.

İki gecenin de toplamına bakacak olursak; Thunder 31 top kaybı yaptı. Durant ise 15. Rakipler de, 14. Güçlü takımlara karşı, bu eşitsizlik felce maruz kalabiliyor ama olay boş pozisyonlardan daha da derin. Olay onların öbür sonda sıklıkla ne sunduklarıdır.

Durant’in top kayıplarının çoğu da, fastbreak hazırlamaktan kaynaklı. Clippers’ın çılgınca yaptığı geri dönüşte, Wesley Johnson, Durant’e en önemli anda crossover yaptı ve top kaybı sonrasında basit bir alley-oop yaptı. Birkaç pozisyon sonra Durant, kanatları kullanarak hücum etmeyi denedi ama tökezledi ve Jamal Craword’a o sırada topu kaptırdı. Kimin ivmesi onu vurduysa, herkes kolayca koşturarak sayıya doğru gitti.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir