NBA Günlükleri

San Antonio – Golden State Maçı Üzerine Düşünceler

Golden State Warriors’un arada küçük kazaları oluyor. Bu maçları kaybedişine bakınca gücü yetmediği için değil ama sıkışık takvimindeki yorgunluk ya da gerçekten önemsememesinden olduğunu görüyoruz. Bu hafta sonu oynanan Spurs maçı için bu geçerli midir yoksa alınan mağlubiyeti farklı yorumlamak mı gerekir? Bu incelemeye değer gözüküyor:
Kerr çok iyi biliyor ki elindeki kadro geçen sene herkesi duman ederek kupayı almış olsa da yenilmez değil. Bütün bir yıl, müthiş bir medya goygoyu ve Curry’nin fenomenleştirilmesi ile geçti. Bunun sonucu olarak da hem takımca bunun ekmeğini yiyorlar hem de olduğundan daha yukarıda gösterildiklerini “fark ediyorlar”. Peki onlara gerçekte oldukları düzeyi gösterebilecek kaç takım var diye sorduğumuzda da sonuçta 2 belki 3 takım ancak çıkıyor. Bu yüzden Spurs maçı nerede olduklarını görebilecekleri bir testti. Üstelik ilk maçın acısıyla ve Spurs’ün kendi evini koruma içgüdüsüyle maça asılacağının farkında olan Kerr bu maçın ölçü olacağını biliyordu. Spurs maçından önce Dallas ile oynamışlar ve bu maçı 4. çeyrekte Dallas’ın geri dönüşüne imkan vermeden 36 sayı atarak kazanmışlardı. Dallas’ın kötü oynamadığı maçta Thompson ve Curry’nin üçlük performansının “çok fazla” olması belirleyici olmuştu. 10/15 ve 6/12 üçlük yüzdeleri hangi takımdaki iki oyuncuda olursa olsun fazladır. Rick Carlisle NBA’deki belki de en saygı duyduğum hoca ve maç sonunda GSW’yi övdükten sonra eklemişti; “Çok iyiler ama yenilebilirler”. Kurt hocanın bunu söylemesinde bir bildiği vardı şüphesiz. Dallas’ın GSW’yi zorladığı kadronun analizini yaparsanız Lee vb bir çok küllerinden doğmaya çalışan adam görürsünüz ve bu takımın bu haliyle bir başka hoca altında playoff yüzü görebileceği kanaatinde değilim. Çok sorunlu bu kadro ile GSW’yi korkutan Dallas’ın ardından NBA’in en iyi ikinci takımı gözüyle bakılan Spurs GSW’nin rakibi oldu. Peşpeşe iki zor batı takımı ile karşılaşmak hiç şüphesiz Kerr için sorunluydu ama takımını ölçmek için de bir fırsattı ve izleyiciler harika iki maç izlemiş oldu.
San Antonio önceki maçtan daha istekli başladı maça. Bu istek takımın içeriyi sürekli zorlamaya çalışmasından ve Parker’ın dinamizminden fark ediliyordu. Geçen maça göre Aldridge çok daha baskın bir oyun ortaya koyuyor, Kawhi ile daha güzel alan paylaşabiliyorlardı. Maçın başı itibarıyla Spurs’ün boyalı alanı kullanmak isteği dikkat çekse de herkesin gözü Curry’nin 5 6 üçlük ile oyunun kontrolünü GSW adına alıp almayacağındaydı. Geçen maçta da böyle olmuştu. Thompson ve Curry’nin harika Dallas performanslarından sonra AT&T Arenada da bu erken darbeleri (önceden de hep bahsettiğimiz erken hücuma uygun olarak) indirmeleri beklenmedik bir şey değildi. Tam da bu yüzden Popovich’in buna karşı kelepçeleri hazırlamış olduğunu gördük. Curry’nin sahayı kat edişlerinden hemen sonraki pas al-verlerini takiben ilk boş topu üçlük denemesi olarak değerlendirmesi alıştığımız bir GSW uygulamasıdır ve burada Mills, Parker, Ginobili gibi kısaların mutlaka ikisinin Curry’yi yakın markaja aldığını Curry’nin oyunda kaldığı süre boyunca gördük. Bu sıkı takibe takılan Curry maçın başında 2 üçlükten boş döndükten sonra bir iki de mantıksız üçlük denemesinde bulundu ve (burası hayretler vericidir) bundan sonra Curry’nin kafasının önüne düştüğünü, canının sıkıldığını ve “bozulduğunu” ekranlarda gördük. Bu kadar iyi bir oyuncunun (belki de gelmiş geçmiş en iyi dış şutörün) kötü bir maç başından sonra bu hale gelmesini anlamak mümkün değildir. Kendisine geçen maçta Danny Green ile uygulanan savunmayı Curry’nin kolay yardığını hatırlıyoruz. San Antonio tabii ki farklı bir şeyler bulmak zorundaydı ve Curry de kendisine getirilen yeni zorluklara başka şeylerle yanıt verecekti. Her oyuncunun kötü günleri olabilir ama Curry gibi komple oyuncular için bu bile bir sorun değildir. Takımda asiste oynarlar, takımı yönetmeye odaklanırlar… onlarca farklı şeyler yapabilecekken Curry’nin bu bozulmasını fark eden Kerr onu dışarı almakta geç kalmadı ve kenarda oturan Curry’nin halini herkes gördü. GSW’nin bir anomali olduğunu söyleyen Danny Green son derece haklıdır. Barnes, Draymond Green, Thompson, Curry, Igoudala gibi oyuncuların dış şut istatistikleri korkutucudan da ötedir ve zaman zaman GSW 5 dış oynayabilecek kurgularla sahada yer alır (Varejao, Bogut olmadıkça üç aşağı beş yukarı tüm kadroları bunu yapar halde zaten). Üstüne Curry ve Thompson’un mesafe tanımazlığını ilave ettiğinizde bu takımı dışarıdan savunmanın bir problem oluşturmasını yadırgayamazsınız. Bu sert savunmalar ile gerek Spurs gerekse Warriors farkı çok açamadan maçın sonuna dek kıran kırana bir maç geçirdiler. Bu sefer gülen, evini koruyabilen Spurs oldu. GSW’de Draymond Green’in oyunu dikkat çekerken Curry ve Thompson beklentinin altında kaldılar. Curry’nin buna rağmen pek çok denemede bulunduğunu ve üçlük ritmini bulabilmek için oldukça uğraştığını belirtmeden geçemeyeceğim. Bunda övgünün gideceği kişiler Spurs dış savunması olacak.
Barnes, McAdoo ve Barbosa’nın zaman zaman parlayıp söndüğü mücadelede dikkatimiz Spurs’ün üzerindeydi. Ryan Anderson vakasından sonra operasyon geçirmek zorunda kalan Ginobili’nin performansı maçtan önce dikkat edeceklerimiz listesinin belki de en başındaydı. Çünkü GSW karşısında alınacak galibiyetin anahtarı her ne kadar Kawhi ve Aldridge’in elindeyse de kritik noktalarda Ginobili’ye ihtiyaç olacaktır ve bunun için de sağlıklı bir Manu bu takıma lazım. Manu’nun birbirinden kritik üçlüklerde güven verici isabetleri seyirciye nefes aldırmıştır. Takımın idare edilmesi noktasında Parker, Mills ve Manu övgüyü hak ettiler. Kawhi ve Aldridge’in insiyatif alan, bire birleri oynamaktan çekinmeyen ve dikine giden karakterleri GSW için maç boyu sorun olurken önümüzdeki maçlarda buna karşı Kerr’in ne yapacağını merak etmekteyim. Thompson ve Green buralarda oldukça aksarken maçın bazı bölümlerinde boyalı alanı Spurs ciddi şekilde domine etti. Bu maçta Spurs’ün çektiği hücum ribaundlarının sayısı da bunu zaten teyit eder nitelikte.
Maç başlarken Duncan’ın yerine Diaw’ı görmek çok kişiyi şaşırttı. Öte yandan bu oldukça anlaşılır bir şey. Çünkü Duncan’ın odaklandığı şey son bir şampiyonluk. Bunun için her şeyi yapabilecek bir profesyonel olduğundan da “Aldridge veya Diaw dururken ben oynayayım” gibi hırsları olmayacaktır. Bunu benchte otururken dahi son derece motive, hırslı ve oyunun içindeymişçesine tavırlarından görebilirsiniz. Kısa bir süre oyunda kaldığı dakikalarda da elinden geleni yapan Duncan için GSW’yi bu sene geçmek kariyerinin son büyük zaferi olacaktır.
Kevin Martin ve Andre Miller’ın gelişlerinden sonra benchte göremediğimiz isimlerden galiba Simmons’ı arıyorum. Onun ateşleyiciliğine takımın playofflarda ihtiyacı olacağı kanaatindeyim.
Bu maçın kısa özeti San Antonio’nun sert savunmasının (bir önceki GSW maçındakinin aksine) GSW’yi sezon ortalamalarının 35 sayı altına indirmesi ve GSW’nin “Curry’nin bocalaması” ile yüzleşmesi oldu. Curry yüksek isabet oranlarıyla oynayamadığında oluşabilecek kötü durumu geçen sene finallerinde (Cleveland maçında) Igoudala’nın ön plana çıkması ile dengeleyebilen GSW, bu maçta Igoudala’nın da olmaması ile büyük sorun yaşamıştır. Igoudala’nın ve Draymond Green’in, aşırı cilalanan Curry fenomeni nedeniyle hala hak ettikleri övgüyü almadığını düşünüyorum. Bu takımdaki iki keskin şutör sezon boyunca çok işe yarayacaktır ama playofflara gelindiğinde bunlara kelepçeler vurulmaya başlanacak ve burada tamamlayıcı oyuncuların ancak bir üst seviye oynamaları halinde başarı gelecektir. Igoudala, Barnes, Green bu bakımdan takımın kritik saç ayaklarını oluşturuyor.
GSW maçının alınmış olması San Antonio’yu bir hafta öncekinden daha büyük bir takım yapmıyor. Yapılan şey ev sahibi olarak maç kazanma istatistiklerinin bir basamak daha geliştirilmesi oldu. Artık daha kararlı ve Spurs’ü kendisine hedef alacak bir GSW var. Büyük oyuncu olmak bazı şeyleri yapamadığınızda diğer yönlerle takımınıza destek vermekten geçiyor. Curry’de de bu potansiyel fazlasıyla var. Daha da büyük bir oyuncu olmak için her şeye sahip olan bu ele avuca sığmaz adamın bu maçtan alacağı derslerin büyük olduğunu düşünüyorum. Onu tüm maçlarda kararlı ve kazanmaya odaklı halde görmek istiyoruz. Spurs destekçisi olsam da iyi bir Curry’yi izlemek bir zevk. Spurs GSW karşısında kupa kaldıracaksa bunu sahada “bozulmadan” elinden geleni yapan bir Curry’ye karşı yapmalı.
Önceki maçtan sonra bu maçın hedefte olması takımın çehresini inanılmaz değiştirdi. Özel bir maçı geride bıraktık ve diğer maçların pek çoğunda bu kazanma isteğini göremeyeceğimizi biliyorum. Ne Cleveland ne Toronto, rakibin kim olduğunu bu sözlerim anlatıyor olmalı.
Artık son kulvara girildi ve playofflara sağlıklı girmekten başka bir şey düşünülmüyor. Takımın playofflara kadar son ayarlarını da yapıp bazı ikili oyunları geliştirmesi ve Kevin Martini özellikle takıma monte etmesi lazım. Bunun için de önümüzde hala yeterince maç var. Son iki GSW maçını da playoff öncesi son hazırlıklar olarak izleyeceğiz ve o maçlarda stratejik hamleler yapılacak. Kim bilir ya Carlisle’ın zamanında yaptığı gibi düşük profilde kalarak, ya da sonuna kadar maçı kazanmak için çalışarak… GSW ve Spurs basketbol seven milyonlarca insana arşivlik bir maç hediye etti. Playofflar öncesinde bize adeta bir playoff maçı izlettiler. Bir sene daha bitiyor. Bu sezondan keyif almaya bakın. Duncan gibi, Kobe gibi adamlar bu sene sonunda olmayacaklar ve hala bir kaç maç kalmışken onları izleyin.
İyi seyirler.
Utku KÖKER

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir