NBA Günlükleri

Spot Işıklarının Altındaki Yıldız Adayları

Tüm basketbol severlerin dört gözle beklediği NCAA yani kolej liginin playoffları nam-ı diyar March Madness(Mart Çılgınlığı) 15 Mart’ta oynanan maçlarla başladı. Üniversite öğrencilerinin NBA’de profesyonel olma hayaline bir adım uzaklıkta oldukları bu dönemde, genç yeteneklerin kendilerini göstermek için çırpınışlarını, kıyasıya mücadelelerini ve rekabetlerini izlemek amatör seviyede de basketbol heyecanını doruk noktalara taşıyor. Öyle ki daha ilk turda başa baş mücadeleler ve son saniyede kazanılan maçlar basketbol takipçilerinin odağını NBA’den alıp NCAA’e çekmiş durumda. Aynı zamanda ligde artık hedeflerini bir sonraki sezona göre şekillendiren takımlar da dikkatle bu mücadeleleri takip ediyorlar. Gelecek planlarında takım kadrosuna doğru takviyeyi yapmak isteyen ekipler draft için en olası hamleler üzerinde yoğunlaşıyorlar. Bu doğrultuda March Madness adaylar adına kendilerini göstermeleri için kuşkusuz en uygun fırsat. Artık ligin sonlarına doğru playoff hedefinin çok uzağında olan Minnesota ve New York ile playoff’a geçildiğinde sezonu noktalayacağı garantilenen Brooklyn Nets, Philadelphia 76’ers, Los Angeles Lakers ve Phoenix Suns gibi takımların kısa vadede en büyük hedefi draftan ihtiyaçları olan bölgeye bir süper star adayı kazanmak. O zaman şimdi gelin hep birlikte March Madness başlarken draftın en gözde 5 ismini ve olası takipçilerini beraber inceleyelim.

1)  Ben Simmons (sf-pf)
 • Benzerlik: LeBron James

sim küçükBen Simmons’tan beklentilerin ne kadar büyük olduğunun en büyük kanıtı yapılan Lebron James benzetmesi herhalde. Lebron gibi daha lise çağlarında büyük sükse yapan Simmons’ın bu draftın bir numarası olacağı 2 senedir konuşuluyordu. En büyük kaybı ise ders notları sebebiyle iyi bir koleje giremeyip LSU Tigers’da oynuyor olması herhalde çünkü bu sebeple kendisini March Madness’ta izleme şansı yakalayamayacağız. Kötü bir sezon geçiren Tigers bilindiği gibi playoff bileti alamamıştı.

 

 •  Güçlü yanları: Güçlü fizik, Top kabiliyeti, Oyun görüşü

Herhalde Lebron’un en sağlam yanını düşünsek aklımıza o yaptığı öldürücü penetreleri gelir. Simmons’ın da en büyük özelliği hem Sf hem de Pf pozisyonlarında oynayabilecek güçlü bir fiziğe ve bu özelliğini altına çevirebileceği bir top kabiliyeti ve oyun görüşüne sahip olması. Lebron ile beraber basketbola giren “pozisyonsuz oyuncu” kalıbına ideal şekilde uyacak bir yeteneğe sahip. Bunun yanında takım oyunu düşüncesine hâkim ve ileride elit seviyeye ulaştırabileceği ribaund alma özelliğine de sahip. Daha şimdiden her ribaund için verdiği mücadelede savaşçı yanının bir göstergesi.

 • Zayıf yanları: Şut, Atletizm

20 yaşındaki oyuncunun skor opsiyonları çok olsa da çok güvenilir seviyede bir şutör olduğunu söyleyemeyiz. Fiziğinin verdiği avantajla daha çok potaya yakın oynamaya çalışsa da NBA seviyesinde bunun yeterli olmayacağını fakat bu eksikliğinin üzerinde durması halinde çok daha ölümcül bir hücum silahına dönüşebileceğini açıkça söyleyebiliriz. Diğer bir yandan Lebron James ile benzeşen özelliklerinin aksine onun kadar iyi bir atletizme sahip olmadığı da görülüyor. Ancak Lebron’un ulaşabildiği seviyeyi düşündüğümüzde, Simmons’ın sahip olduğu atletizminde çok büyük bir eksi olduğunu söyleyemeyiz.

 • Takipçileri: Bütün takımlar

Açıkcası şu anda draftın en gözde oyuncusu o yüzden şimdilik hiçbir takımın Ben Simmons’a hayır diyeceğini düşünmüyorum.

2)  Brandon Ingram (sf-pf)
 • Benzerlik: Kevin Durant, Giannis Antetokounmpo

ıng küçük

Draftın diğer büyük yıldızı, March Madness’ın gözdesi Ingram benzerlik olarak devasa kol boyu ile Durant ve Antetokounmpo’yu andırdığı açık. Pozisyonuna(sf) göre de uzun sayılabilecek boyu ile durdurulması güç bir oyuncu haline gelmiş. Şu anda March Madness’ta tüm gözler onda çünkü Simmons’tan önce seçilmesi ihtimali olan tek oyuncu gözüyle bakılıyor.

 

 • Güçlü yanları: Kol boyuJ, Orta mesafe şutu, Top Kabiliyeti

Kol boyunun bir oyuncunun güçlü yanlarından biri olarak göstermek absürt gelse de, Ingram’ı izlediğiniz ve kolu boyunun farkı ile neler yaptığını gördüğünüz zaman bana hak vereceksiniz. Özellikle orta mesafe şutlarını atarken savunulamaz olması ve Durant gibi şutları çok rahat atması en önemli hücum silahı olarak gözüküyor. Top kabiliyeti ile içeri penetre etmekte sıkıntı yaşamayan oyuncu uzun boyu ile de boyalı alanda etkili olabiliyor. Saha içinde top dağıtımı ve serbest atış çizgisindeki yüksek yüzdesi ise diğer önemli yanları.

 • Zayıf yanları: Fizik, Savunma, Liderlik

Öncelikle çok çelimsiz bir yapısı var. Kolej liginden NBA’e geçişte büyük bir soru işareti oluşturuyor. Yeteri kadar fiziksel mücadele edemediği için yetersiz bir savunma oyuncusu olarak görülüyor. Ayrıca bu fiziği ile NBA’in sağlam boyalı alan savunabilen takımlarına karşı ne derece iş yapabilir muamma. Son olarak ta biraz çekingen ve öne çıkmayan yapısı ile liderlik özelliklerini ortaya koyamayabilir.

 • Takipçileri: New York Knicks dışındaki olası takımlar

Açıkçası birinci sıradan seçim yapacak takım için Simmons daha sağlam bir seçenek olarak gözüküyor. Eğer Ingram bir numara olmak istiyorsa kesinlikle kendini playofflarda göstermeli. Simmons’a göre artıları olsa da, Simmons kesinlikle daha komple ve hazır bi görüntü çiziyor NBA için. Olası bir ilk sıra Simmons seçiminde, kalan isimler arasında Ingram şimdilik es geçilemeyecek bir yetenek olarak gözüküyor.

3)  Jaylen Brown (sg-sf)

 • Benzerlik: Jason Richardson

brown küçük

 

Jaylen Brown daha 20 yaşındaki bir oyuncu için mükemmel bir vücut yapısına ve güce sahip. Atletizm ve vücut yapısı ile Jason Richardson’ı hatırlatıyor.

 • Güçlü yanları: Güç, Atletizm, Hız

Çok önemli bir patlayıcılığa ve darbeye rağmen yıkılmayan bir yapıya sahip. Gerçekten yaşına göre çok güçlü olması önemli bir avantajı. Penetrelerde ve sırtı dönük oyunlarda rakibine birebirde üstünlük kurabiliyor. Hızlı hücumda hızı ve atletizmi ile Russell Westbrook’a da benzetilebilir.

 • Zayıf yanları: Şut, Top Kaybı, Ayak Oyunları

Kesinlikle elit bir skorer olması için şutunu geliştirmesi gerekiyor. Sürekliliği yok ve sahanın belli bölgelerinde şutu çok zayıf. Pozisyonu çok zorladığı için çokça top kaybı yapmaya açık. İçeri penetre ederken her hangi bir ayak oyunu bilmemesi direk potaya ilerlemesine ve daha çok top kaybı yapmasına neden oluyor. NBA’de hücum ederken kesinlikle daha fazla bireysel oyun bilmesine gerek var.

 • Takipçileri: Lakers ve Suns dışıdaki takımlar

March Madness’ın ilk hayal kırıklığı Brown oldu. İlk turda takımı California, Hawaii takımına elenirken Jaylen Brown’da sahadan 1-6 şut isabeti ile sadece 4 sayı ve 7 top kaybı ile sahadan ayrıldı. Bu maçtan sonra kendisini izleyen takım yöneticilerinde bir acaba oluşmuştur şüphesiz. Takımının da elenmesi onun için ikinci bir şansın olmaması anlamına geliyor. Draft öncesi kulüplerin bireysel antremanlarında hala kendini gösterme şansı var ancak ilk 3’te hatta ilk 5’teki yeri sağlam değil. Lakers ve Suns gibi kısaların iyi olduğu takımların oyuncuyu geçip uzunlara yönelebilirler.

4)  Dragan Bender (pf-c)

 • Benzerlik: Nikola Mirotic, Kristaps Porzingis

bender küçük

Bender temsilcimiz Furkan Korkmaz’dan önce seçilmesi beklenen, diğer bir Avrupalı oyuncu. Benzerlik olarak tam bir örnek bulamasam da Porzingis gibi uzun, hızlı ama onun kadar atletik değilken, Mirotic kadar atletik fakat onun kadar iyi bir şutör değil.

 

 

 • Güçlü Yanları: Hız, Basketbol IQ, Blok

Boyuna göre çok hızlı ayaklara sahip bu onu iyi bir pick and role savunmacısı haline getiriyor. İyi bir basketbol zekasına sahip ve sahaya hakim bir oyun oynuyor. Uzun boyu ve uzun kolları ile iyi bir blok tehdidi oluşturuyor.

 • Zayıf Yanları: Atletizm, Fizik

Porzingis’e yapı olarak çok benzese de onun atletizmine sahip değil kesinlikle. İnce fiziği ile pota altı savunmasında sorun yaşayabilir. Sahanın iki yanında da kötü olduğu bir nokta olmasa da hiçbir şeyde de güçlü değil. Sürekliliği olan bir şutu yok, sol eli ile top sürmesi sıkıntılı, orta derecede bir savunmacı.

 • Takipçileri: New York dışında diğer takımlar

Avrupa’dan oyuncu almak her zaman önemli bir risk olmuştur hele ki ilk 5 sıradan seçmek çok önemli bir karar. Geçen sene Porzingis’i seçerken Knicks yönetimi bu riski almış draft gecesi çok iyi tepkiler almasa da Porzingis sahada beklentileri fazlasıyla karşılamıştı. Ancak tarihte Avrupalı oyuncu seçip pişman olan bir çok takım olması Bender için önemli bir eksi. Ek olarak üst sıralardaki New York Knicks’in kısa rotasyonu için oyuncu bakması Bender için ayrı bir eksi.

5)  Kris Dunn (pg-sg)

 • Benzerlik: Jordan Clarkson
 • Güçlü Yanları: Atletizm, Oyun görüşü, Savunma

dunn küçük

Kris Dunn çok iyi bir oyun görüşü ile takım arkadaşlarına pozisyon hazırlayabilen, aynı zaman da pozisyonları kendi de bitirebilen bir oyuncu. Normal sezonun büyük bir bölümünü asistte lider götürdü. Aynı zamanda yüksek sezileri ile iyi bir savunmacı. Top çalmada 2,8 ortalama ile 4. bitirdi.

 

 • Zayıf Yanları: Sakatlıklar, Top kayıpları, Pick and Role

Omuz sakatlıkları nedeniyle 2 sezondur sıkıntılar çekti. Aynı bölgeden sakatlanması ona biraz şüpheyle bakılmasına neden oluyor. İyi top dağıtmasına rağmen top kaybı sayısıda ortalamanın üstünde ayrıca yeteri kadar iyi bir pick and role kurucusu değil.

 • Takipçileri: Los Angeles Lakers, Phoenix Suns dışındaki takımlar

İlk beşte seçilmesi beklenen tek gard. Bu yüzden pozisyonunun en iyisi diyebiliriz. Önceliği kısa oyuncular olacak New York, Philadelphia gibi takımların önceliği olabilir ancak Ingram, Simmons gibi oyuncuları atlayıp Dunn’ı seçmek en azından şimdilik çok olası gözükmüyor. İlk turun ilk maçında iyi bir görüntü çizdi ve 4/5 üç sayılık isabet buldu. Draft borsasında yükselen bir değer. Uzun oyuncu arayan Lakers ve Suns olası taliplerin içinde değil.

 

March Madness’ın ilk turları devam ederken şimdilik 2016 Draft’ında beklediğim ilk beş oyuncu bu şekilde. Kolej ligi çılgınlığı devam ederken bu liste nasıl değişir göreceğiz. Herkese eğlenceli bir mart ayı diliyorum.

Not: Takipçiler kısmı sadece güncel NBA sıralamasında konferansların son üçer takımı adına yapılmıştır.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir