NBA Günlükleri

Tarihe tanıklık etmek

Bu senenin en çok konuşulan oyuncusu Stephen Curry ve takımı doğal olarak, NBA’de başka konular ve olaylar olsa da insanların ilgi odağı bu inanılmaz oyuncu ve takımının üzerinde ve doğal olarak spor yazarları ve okuyanlar da tüm ilginin bu oyuncu ve takım üzerinde olduklarını bildiklerinden başka konular yazılmıyor ve işlenmiyor. Bu aralar böyle yapacak bişey yok.  Arz ve talep inanılmaz boyutta.  Biz de bu konuya kayıtsız kalamazdık ve kalmadık. Geride bıraktığımız gece Türk basketbol severleri için unutulmaz ve güzel bir akşamdı. Nba maçlarının Türkiye yayın haklarını alan Tv8 uzun zaman sonra NBA severlere ilk kez bir Türk spikerle birlikte canlı bir maç yayını sundu. Bu yayını izlemek isteyen insanlar sabah okullarına ve işlerine kimisi uykusuz kimisi ise geç  gitmeyi göze aldı, peki buna değdi mi? Elbette evet, çünkü çok zevkli ve bol süprizli bir maç izlediler. Gecenin bol rekorlu hikayesi ise şöyle;

Malum Stephen Curry son yılların istikrarlı yükselişini sürdüren Warriors’un inanılmaz şutorü. Tv ‘de yayınlanan maçlarda reyting ve izlenme oranları en tepede, maçlar yüksek sayılarla ve güzel hareketlerle adeta bir şölene dönüşüyor.  İlk Türkiye yayını ise batı konferansının iki güçlü şampiyonluk adaylarından Thunder ile Warriors arasında oynandı.  Thunder maça hem istekli hem de çok kararlı başladı ve maçın başında Warriors a bu maç kolay olmaycak der gibi bir göz dağı verdi. Warriors ise 6. mağlubiyetini almayı kabul etmişcesine silik bir oyun ve şut performansı ile başladı ve şutörüne ek yardım gelmeyince Warriors tüm maçı geride götürdü. Maçın genelinde Thunder’ın istekli oyunu istatistiklerede yansıdı ve ribauntlarda rakibine 62-32’lik bir üstünlük sağladı fakat buna rağmen maçı kazanmayı başaramadı. 3. Çeyrekte Curry Westbrook ile girdiği bir pozisyonda bileğini sakatlayınca kontrol amaçlı soyunma odasına gitti o saatten sonra herşeyin daha rahat olacağını düşünen seyirciler ve Thunder oyuncuları  maçın sonunda yanılacaktı.

Bu maçta Stephen Curry  16 da 12 (%75) üçlük atış yüzdesi yakaladı, evet yanlış duymadınız bu pota altı oynayan bir merkez oyuncusunun değil  6.75 metre ve onun gerisinden atılan şut isabet yüzdesi. Zaten Curry yakından atmayı sevmediğinden genelde üçlük çizgisinin orta sahaya yakın yerlerinden de çekinmeden kaldırıp atabiliyor, (bkz:maç sonu) tıpkı maç öncesinde ısınırken seyircilere yaptığı maç öncesi şovu gibi.  Thunder attığı sayının yarısını boyalı bölgeden buldu tam 60 sayı, bu sayı Warriors’da 40. Bu istatistik bize Thunder’ın içeri penetre eden ve faulü zorlayan agresif ve yırtıcı bir oyun planları olduğunu söyleyebilir kabaca. Fakat bunun tam tersine Warriors şutörlerine güvenen değişen yeni nesil basketbolda dışarıdan şut sokabilme becerisine sahip 2 keskin elit şutörü ile rakibin 2 sayılarına hızlı gelip atılan ve can yakan üçlükleri ile cevap veriyor. Maç uzatmaya gidip de Kevin Durant ın 6 faulle oyun dışı kalmasından sonra Thunder taraftarı kaygılanmaya ve homurdanmaya başladı, sanki başlarına geleceklerini biliyormuş gibi. Uzatmanın son pozisyonunda ayarsız enerji Westbrook un saçma zorlama şutundan sonra alınan ribauntta topun verileceği adam belliydi. Curry topu takım arkadaşından hedefe göndermek için aldığında bazı Thunder taraftarları elini başına götürmüş hazin sonu bekler gibi kimiside gözlerini kapatmıştı. 3 saniye gibi bir süre varken potaya daha da yaklaşabilme olasılığı ve imkanına rağmen orta sahayı geçer geçmez normalde takımın koçundan fırça yiyebileceği bir mesafeden hiç tereddüt etmeden kaldırıp şutu attı. Şut 2-2.5 saniye süzüldükten sonra potaya girdiğinde Curry bir maçta Kobe Bryant ve Donyell Marshlall ın elinde bulundurduğu bir maçta 12 üçlük rekorunu egale etmişti. (121-118).  2. rekoru Kyle Korver dan devraldığı en az bir üçlük isabeti sağlama maç sayısını da 129’a çıkararak rekorunu geliştirdi. Curry ayrıca tüm zamanlarda kendisine ait olan bir sezonda en fazla üçlük rekorunu da kırdı. 2014-15 sezonunda 286 isabetle rekorun sahibi olan Curry, sezonun bitimine 24 maç kala 288 üçlük isabetine ulaşarak kendisini geçti. 3 rekorlu geceden geride kalanlar böyle.

Curry rekorları bir bir kırarken bize de arkamıza yaslanıp keyifle izlemesi kalıyor, acaba bir sonraki maçta neler yapacak diye merakla bekliyoruz. Bu yarı baby face, yarı makine olan adamın ne yapacağını tahmin etmek zor. Bir de Warriors’un 96 Bulls’u kesinlikle yenemez diyenleri anlamıyorum. 2 efsane takımdan bahsediyoruz. Chicago’nun 10 mağlubiyet aldığı takımlar şu an ki Warriors’dan iyi miydi abi? Majesteleri de bunu görmüş olacak ki geçenlerde Klay Thompson aracılığı ile takıma ara gaz verip  (72-10) luk rekoru kırın diye destekte bulunarak mesaj vermiş. Demek ki o da bu rekorun kırılması gerektiğini düşünüyor ve inancı tam. Ben bu senenin en özel maçlarının Warriors’un yenildiği maçlar olduğunu düşünüyorum. Eğer bu rekor kırılacaksa tarihin en iyi takımına yenilgi yaşatan şu an itibari ile 5 takımın maçlarını arşive almak gerekecek. Sezon sonunda Warriors’a en farklı mağlubiyeti yaşatan Damian Lilliard ve ekibi bu hatırayı uzun süre unutmaz ve yıllar sonrada tatlı bir anı olarak hatırlanır. Warriors’un son 24 maçında 20 galibiyet almaları rekoru 73-9 a çekmelerini ve 20 yıllık kırılamayan NBA takımları rekorunu kırmalarına yetecek.  Umarım buna da şahit oluruz. Sakatlıksız bol üçlüklü Warriors maçları izlemek temennisi ile şimdilik bu kadar görüşmek üzere.

 

 

 

Nbagünlükleri.com yazarı

Doğuş Arman

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir