NBA Günlükleri

Yeşil dev uyanıyor !

Yeşil dev uyanıyor !

Belki de NBA denilince akla en çok gelen isimlerden birisidir Boston Celtics. Türkiye’de NBA takip etmeyen insanların da bildiği bir takımdır hatta. Yaz aylarına yakın, pazarlarda yerini alan Boston Celtics basketbol şortları da sayılabilir Türkiye’de bu kadar çok bilinmesinin sebebi olarak. NBA ürünlerine erişim bakımından kısıtlı bir ülke olan Türkiye’de, basketbolseverlerin üzerinde en çok gördüğünüz logodur o üç yapraklı yonca.

NBA’i 17 kez şampiyon bitiren Boston Celtics bilindiği üzere 2013 yazında büyük bir değişikliğe gitmişti. Kısaca özetlemek gerekirse Doc Rivers, Kevin Garnett ve Paul Pierce’i takas yoluyla takımdan gönderen Ainge bunların karşılığında geleceğe yönelik draft pickleri aldı, NBA’de daha önce hiç görev almamış koç Brad Stevens’a 5 yıllık sözleşme verdi. Bir sonraki sene play-off potasına giremeyen Celtics 6.sıra draft seçimiyle Marcus Smart’ı kadrosuna kattı. 2014-2015 sezonunda ise biraz daha toparlanmış bir Celtics vardı sahada. Sezonun ortasında Rajon Rondo’yu takasla Dallas’a gönderen Boston Celtics ise şu anki başarının baş kahramanlarından birisi olan Jae Crowder’ı alıyordu. ( Takasın içindeki diğer oyuncuları çok önemli olmadıkları için yazmaya gerek yok. ) Bu sene içerisinde sürekli bir -oyuncu gönder gelecekten draft hakkı al- yöntemi izleyen Ainge medyada bir süre draft hakkı avcısı olarak lanse edilmişti. Ve gelelim belki de en önemli hamlesine Ainge’in. Tarihler 19 şubat 2015’i gösterirken Boston Celtics Marcus Thornton ve 2016 ilk tur draft hakkı karşılığında Phoenix Suns’dan Isaiah Thomas’ı alıyordu. Bu sezonun sonunda Isaiah Thomas’lı Celtics 8.sıradan play-off’a giriyordu ancak ilk turda karşılarına LeBron’lu Cavs çıkıyor ve 4-0 ile Celtics için sezonu bitiriyorlardı.

Bu kadarını bilmek Celtics’in şu an içinde bulunduğu durumu açıklarken bize yardımcı olacaktır. En iyi oyuncularını kaybetmiş bir takım için yeniden toparlanmak ve yeniden zirveye oynamak çok zaman alan ve sancılı bir süreçtir çoğu takım için. Konu NBA’ye adını altın harflerle yazdırmış Boston Celtics olunca iş böyle işlemiyor tabi ki. Sadece iki yılda belki de her genel başkan için örnek olacak hamlelerle takımı dipten yukarıya çıkaran bir başkana sahipler çünkü. Bu adam nasıl bir gm olduğunu daha 2007 yazında göstermişti aslında bize. 2006-2007 sezonunu 24-58‘lik bir dereceyle bitiren Celtics bir dahaki sezonu şampiyon bitiriyordu ve bu şampiyonluğun mimari o yaz Ray Allen ve Kevin Garnett’i Celtics’e getiren Danny Ainge idi. Danny Ainge’in ne kadar geleceği görebilen bir adam olduğunu görmek için 2013 yazında KG ve Pierce takaslarıyla Brooklyn’den alınan haklara bakmak yeterli. Celtics 2014, 2016 ve 2018 Brooklyn Nets draft haklarını elinde bulunduruyor. Brooklyn Nets’in bu yılki derecesi ise 21-52. Celtics böylece tanking yapmadan zirveye oynarken bir yandan da geleceğin önemli yıldızlarının seçildiği draft gecesinde ön sıralardan kendine hak bulabilecek. Bu yaz 50 milyon dolar maaş boşluğu oluşacağını da unutmamak gerek.

Feb 5, 2016; Cleveland, OH, USA; The Boston Celtics celebrate after guard Avery Bradley (0) reacts after hitting a three-point shot to end the game and beat the Cleveland Cavaliers at Quicken Loans Arena. The Celtics won 104-103. Mandatory Credit: Ken Blaze-USA TODAY Sports

5 Şubat 2016: Boston Celtics, Cleveland Cavaliers’i Quicken Loans Arena’da Avery Bradley’in son saniye basketiyle yeniyor.

Ainge 2013 yazında hiç NBA kariyeri olmamış bir koça Brad Stevens’a 5 yıllık sözleşme öneriyordu. O zaman çoğu insan tarafından sorgulanan bu hamle şimdilerde ne kadar doğru bir hamle olduğunu herkese kanıtlıyor. İstisnasız herkes tarafından takdirle karşılanan bir koç Stevens. Gerek çizdiği son saniye setleri, gerekse kadroyu iyi kullanması onu bu ligde ön plana çıkan bir koç yapıyor. Brad Stevens öyle bir karaktere sahip ki tam anlamıyla taşı sıkıp suyunu çıkarabiliyor. Kadrosunda kim olursa olsun ondan en iyi şekilde verim almayı bilen bir koç. Bu sezon Türkiye’de Fenerbahçe forması giyen Datome de bu koçun elinden geçmiş bir oyuncu. Celtic olmadan bir önceki sezon Detroit’te %17 ile üçlük atan Datome Celtics’te eline sihirli bir değnekle değilmiş gibi %47 ile üçlük atıyordu. Jared Sullinger, Kelly Olynk gibi sınırı belirli olduğu düşünülen oyunculardan bile tam potansiyel katkı alabilen bir koç olan Brad Stevens artık NBA’de kendini kanıtlamış ve şu anda bile bir çok takım tarafından ısrarla istenilebilecek bir koç ama bu adamı keşfeden ve bu kadar güvenen Ainge, Brad Stevens’ı bırakır mı bilinmez.

Celtics’in bu kadar kısa sürede bu kadar çabuk yukarılara tırmanan bir takım olması Ainge’nin doğru oyuncu seçimleriyle açıklanabilir ama peki bu oyuncular her zaman Cetics’te oynadıkları gibi mi oynuyorlardı ? Cevap hayır. Burada da 2008 Celtics’inin kilit kelimesi olan ‘ubuntu’ ruhunun yeniden canlandığını görebiliyoruz. Ubuntu ruhu kelimesini biraz açmak gerekirse, Ubuntu bir felsefedir. Felsefenin ana düşüncesi bireysel başarıdan çok kolektif başarıyı önemsemektir. Güney Afrika’da görülen bu felsefeyi Doc Rivers 2007 yazında oyuncularına aşılamıştır. Her antrenman sonu ya da her maç öncesi ritüelinde takım olarak 1,2,3 dedikten sonra ubuntu diye bağıran takım da bu felsefeyi benimsediklerini göstermiştir. Yeniden 2008 günlerini andıktan sonra, gelelim Celtics’in bu kadar iyi bir takıma dönüşmesindeki başrollerİ yani oyuncuları eskiye dönük performanslarıyla karşılaştırmaya.

Her oyuncu istikrar sağlamak zorunda değildir. Bir oyuncunun başarılı olmasında koçla uyumu, koça saygısı, koçun oyuncuya saygısı, takım arkadaşları, takım olabilme olgusu gibi bir çok neden etkili olmaktadır. Buna en büyük örneklerden birisi Celtics’in geçen yıl Dallas’a takasla yolladığı Rajon Rondo. Dallas’ın büyük ümitlerle takas ettiği Rondo sene içerisinde koç ile öyle sorunlar yaşadı ki Rondo bazen sahadayken takım daha iyiye gitmek yerine daha da kötüye gitti. Sene sonunda ise Sacramento ile anlaşan Rondo bu sene yaptıklarıyla Dallas’takinin aksine Sacramento’nun en güvenilir oyuncularından biri haline geldi. Evet, şimdi gelelim Boston Celtics’ten örnekler vermeye.

Feb 25, 2015; Boston, MA, USA; Boston Celtics forward Jonas Jerebko (8), guard Evan Turner (11), guard Isaiah Thomas (4), forward Jae Crowder (99) and guard Marcus Smart (36) celebrate against the New York Knicks during the second half at TD Garden. Mandatory Credit: Mark L. Baer-USA TODAY Sports

2011 yılında 2.tur 60. sıradan draft edilen Isaiah Thomas tam 5 yıl sonra All-Star seçildi. Bu cümle aslında anlatmak istediğim her şeyi açıklıyor. 2013-2014 Kings’teki sezonu haricinde ortalama 13-14 sayı ortalamasıyla oynayan Thomas bu yıl şu ana kadar 22 sayı ortalamasıyla oynuyor. 3 yıllık Kings kariyerinde ortalama 4.8 asist yapan Isaiah geçen sene benchten geldiği 21 maçla birlikte 6.2 asist ortalamasını tutturmuş durumda. 2016 Mart ayında Isaiah Thomas 26.2 sayı, 47.7% ile oynuyor ve ligin son MVP’si Curry’nin Mart ayı ortalaması da 47.2% ile 27.6 sayı. Bir başka örnek de Celtics’te başka bir kimlik gösteren Jae Crowder. Crowder üç yıllık Dallas kariyerinde 4.6 sayı ortalaması tutturmuştu. Bu yılki sayı ortalaması ise 14,4. Top çalma konusunda sene başında lig lideri olan Crowder bu konuda ligin demirbaş oyuncularından ve Celtics çalınan toplarla kazanılan sayılarda da ligin liderlerinden.

İstatistiğe boğulan bir yazı yapmak istemiyordum bu yazıyı ama bazı şeylerin gerçekten varolduğunu kanıtlamak için bu somut verilere başvurmak zorunda kalabiliyorsunuz. Brad Stevens etkisini görmek için de bunlara başvurduk. Isaiah Thomas’ın bir maç sonunda öyle bir röportajı vardı ki, bu takımın nasıl böyle bir hale geldiğini anlatıyordu bize. Şöyle diyor Thomas: ” Kariyerleri boyunca hiçbir şey başaramayacağı düşünülen ve gerekli saygıyı görmeyen oyunculardan oluşan bir takımız ve bunu kendimizi motive etmek için kullanıyoruz. ”. Celtics’in kadrosuna baktığınızda ciddi anlamda korkabileceğiniz bir adam göremezdiniz belki sene başında ama şimdi öyle bir takım oldular ki sadece Celtics denildiğinde bile kolay maç diyemiyor takımlar.

KG’nin de dediği gibi Her şey mümkün Celtics, Doğu Konferansı şampiyonu olmak da mümkün, yakın bir zamanda NBA şampiyonu olmak da.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir