NBA Günlükleri

Ainge: Bu Yaz 2007’den Daha İyi Bir Fırsata Sahibiz

Boston Celtics’in yapılanmasının 3. yılındayız. O zamandan bu zamana hem kadro olarak hem de Doğu Konferansı’nda sahip olduğu yer bakımından çok fazla şey değişti.

KG ve Pierce takasının yapıldığı 2013-2014 yılında Celtics 25 – 57 lik yüzdesiyle Doğu’yu 12. bitirmişti.

2014 – 2015 sezonunda 40 – 42 lik yüzdesiyle Doğu’da 7. sıradan Playoff yapıp ilk turda Cleveland Cavaliers tarafından süpürülmüştü.

2015 – 2016 sezonunda yani yapılanmanın 3. yılında ise 48 – 34 ile 3. sıranın sahibi Miami Heat ile aynı yüzdeye sahip olup 5. sıranın sahibi olmuştu. Playoff’larda ise karşılarına ilk turda Atlanta Hawks çıkmış ve  4-2 ile elenmişti.

Celtics 2013’de Garnett ve Pierce üzerinden Nets ile gerçekleştirilen takasta Gerald Wallace, Kris Humphries, MarShon Brooks, Kris Joseph ve Keith Bogans’ı kadrosuna katmış draft hakkı olarak ise Brooklyn Nets’in 2014 – 2016 – 2017 ( 2017, Kendi pick’iyle değiştirme şartına bağlı olarak ) ve 2018 picklerini almıştı.

indir

2014 Draft’ında Celtics’in seçimleri 6. sıradan Marcus Smart ve Brooklyn’den gelen hakla 17. sıradan seçtikleri James Young olmuştu.

2015 Draft’ında ise 16. sıradan Terry Rozier, 28. sıradan Clippers’tan gelen hakla R.J Hunter’ı seçmişti.

Bu yıl ki Draft’ta ise Celtics asıl olarak şimdi Brooklyn Nets’le yapılan takasın meyvelerini almaya başlayacak.

Geçtiğimiz günlerde Draft Lotaryo’ları belli oldu ve Celtics beklendiği gibi Draft’ta 3. sıranın sahibi oldu.

Böylece Celtics, 2003 Detroit’den beri Playoff yaptığı sene de ilk 3’den seçme şansı olan ilk takım oldu.

Bu seneki Draft’ın en önemli isimleri Ben Simmons ve Brandon Ingram olarak gösteriliyor. Bu iki oyuncunun ilk 2’den seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor fakat 3. sıra için hiçbir zaman tam olarak bir oyuncunun üzerinde durulmadı bu durumda Ainge’in pick’i iyi bir oyuncu karşılığında Draft’layabileceğinin önünü açıyor.

Danny Ainge: Pick’i takaslamayı veya takımı geliştirebilecek iyi bir genç oyuncuyla kullanma hakkında bunu tartışacağız. Takımı iyi yönde geliştirebilmek için her opsiyonu değerlendireceğiz.

Ainge’in bu yıl ki Draft’ta kullanacağı veya takaslayabileceği pick yalnızca 3. sıra hakkıyla da sınırlı değil. Bu Draft’ta Celtics’in 3,16,23,31,35,45,51,58 olmak üzere 3’ü ilk tur, 5’i 2. Tur olmak üzere tam 8 draft hakkı bulunuyor.

CistNJZXEAEWWfK

Boston Celtics ayrıca Offseason’da da 2 tane Max. sözleşme verebilecek Cap boşluğuna da sahip.

Ainge, kendilerini bekleyen bu Offseason hakkında: Bu Offseason bizim için her zamankinden daha büyük. Beklentilerim daha yüksek ayrıca iyi bir fırsata sahip olduğumuzu da biliyorum. Draft haklarını takasta kullanıp kullanmayacağımız, çok fazla fırsatımız var. Bu heyecan verici. Yapacak çok fazla işimiz var. Bunun tahmin edilememesi bunu çok daha heyecan verici yapıyor. Şu an herhangi bir şeye sahip değiliz sadece çok fazla değerli mallarımız var. Çok iyi oyunculara sahibiz. Şuan ki takımımızı seviyorum. Bu Draft’ta çok iyi oyuncular var ve bizim de çok fazla Draft hakkımız var. Bu Offseason’dan gelebilecek herhangi kötü bir şey görmüyorum. Çok aktif olmayı deneyeceğiz ve bunu dört gözle bekliyorum. Bu Offseason’da 2007 yazında Garnett ve Ray Allen’ı kadroya kattığımız zamankinden çok daha fazla imkana sahibiz. Harika şeylerin olacağını garanti edemem ama bunun hakkında çok fazla ümitliyiz.

Ainge’in pick’i takaslamadığını düşünürsek 3. sıradan seçilmesi beklenen oyuncular arasında 18 yaşındaki Hırvat PF Dragan Bender ve Oklahoma’dan SG Buddy Hield 3. sıra için ön plana çıkıyor.

Celtics’in kadroyu güçlendirme çalışmaları sadece Draft günüyle de sınırlı değil. 1 Temmuz gününden itibaren Celtics’i Draft gününün yanı sıra Free Agency döneminde de aktif göreceğimizi kesin olarak söyleyebiliriz.

Celtics’in 2 max. kontrat verebileceğini belirtmiştik. Bu iki hakkının birini Kevin Durant için kullanacağını diğerini ise Al Horford’ı alıp yanında birkaç parça ile Jimmy Butler takasında kullanabileceği söylentiler arasında. Celtics’in Jimmy Butler’ı ne kadar çok istediğini bu son Trade Deadline gününde de görmüştük. Hatta Ainge’in Draft gününde 3. sıra hakkı + Crowder + Smart’a karşılık J. Butler için Chicago Bulls’a takas teklifi de sunabileceği söyleniyor.

Son söylenenlere göre ise Celtics’in Smart + 3. sıra hakkına karşılık Jahlil Okafor’u takas edebileceği yönünde. Ainge’in onu da Trade Deadline’ın son saatlerinde Celtics’e takas ettiği fakat takas içinde bulunan takımlardan birinin son anda takastan vazgeçmesiyle bu takas gerçekleşememişti.

Bu sene Serbest Oyuncu olacak Bradley Beal’ın da duruma göre Celtics’in teklif götürebileceği yönünde.

Takım içindeki Serbest Oyunculara bakacak olursak; bu sene Celtics’den serbest kalacak oyuncular Evan Turner ve Jonas Jerebko.

Jonas Jerebko’nun takım opsiyonu bulunuyor ve Celtics’de henüz Jerebko hakkındaki görüşlerini açıklamadılar ve Jerebko’nun Celtics kariyerinin ne olacağı şuan da bilinmiyor.

Evan Turner’da ise durum daha farklı, Celtics, Turner’ı bu sene de kadrosunda görmek istediğini belirtti fakat Free Agency’deki hamlelerine göre Cap boşluğu yaratmak için beklemesi söylendi. Turner’ın da Boston Celtics’in onu tekrar istemesi hakkında: ‘İlk kez bir takım beni tekrar istedi’ diye açıklama da bulunmuştu. Şuan onun geleceği de Celtics’in Free Agency’de takıma büyük hamleler yapıp yapamayacağına bağlı olarak görünüyor.

NBA Draft’ı 23 Haziran tarihinde yapılacak ve Celtics ilk büyük hamlesi için orada fırsat kollayacak sonrasında ise 1 Temmuz’da Serbest Oyuncu piyasasında aktif olacak.

Danny Ainge’in de dediği gibi beklenti yüksek fakat harika şeyler olacağının da bir garantisi yok fakat Boston Celtics için bu yazın çok hareketli ve çok dedikodu dolu olacağı kesin.

Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir