NBA Günlükleri

Dave Joerger kovuldu!

Günün flaş gelişmesi Memphis Grizzlies takımından geldi. Memphis Grizzlies takımın baş antrenörü Dave Joerger ile yollarını ayırdı. Böylelikle 3 senedir devam eden Joerger dönemi kapanmış oldu.

Takımın resmi sitesinde açıklama yapan genel menajer Chris Wallace bu kararla alakalı:” Bu karar alındı çünkü uzun süreli sürdürülebilir başarı için gerekli güçlü ortamı kurmak, ciddi bir liderlik gerektiriyor. Şu an da çok fazla detaya girmek istemiyorum. Bu noktadan sonra asıl hedefimiz organizasyonumuz için en iyi adayı belirlemek.” dedi.

ESPN’in kaynaklarından edindiği bilgiye göre uzun zamandır Grizzlies yönetimi ile Joerger’ın arası açıkmış. Grizzlies yönetiminin Joerger’ın tamamıyla kendini işine vermediği, Joerger’ın ise yönetiminden tam destek almadığı yönünde sitemleri bulunuyormuş. Chris Wallace’ın açıklamaları arasındaki “NBA’de baş antrenörlük 48 dakika koçluk yapmaktan çok daha fazlası” ifadesi de bu söylentiyi doğrular nitelikte.

Ayrıca aynı kaynağın Joerger ve ekibinin takas döneminin sonunda yapılan Jeff Green ve Courtney Lee’ye karşılık P.J. Hairston, Chris Andersen, Lance Stephenson ve draft hakları aldığı takastan hiç memnun kalmadığı ve geleceğe dair endişe duymaya başladığını da bildirmiş.

Bilindiği üzere Dave Joerger’ın sözleşmesinin bitmesine bir sene daha olmasının yanında 17-18 sezonu içinde +1 yılık takım opsiyonu bulunuyordu.

Memphis Grizzlies takımı Joerger yönetiminde bu sene, son dönemlerde birçok eksik bulunmasına rağmen 42-40’lık dereceyle batı konferansını 7. bitirmiş ve playoffta San Antonio Spurs ile eşleşmişti. Playoffta, takımın yıldızları Marc Gasol, Mike Conley ve Brandan Wright sezonu kapattıkları için yer alamamış; ilk turda San Antonio Spurs tarafından süpürülmüştü. Takımda birçok oyuncunun eksikliğine rağmen Spurs gibi güçlü bir ekibin karşısında direnmeleri Joerger’ı seri sonunda yapılan basın toplantısında göz yaşlarına boğmuş; birçok kez takımıyla gurur duyduğunu dile getirmişti.

Joerger yönetiminde Grizzlies 3 senesinde de playoff başarısını yakalarken, normal sezonda 147-99’luk derecesiyle %59,8 galibiyet oranı tutturmuş ve Grizzlies tarihinde bu alanda en başarılı koç unvanını kazanmıştı.

Not: Kulüp içi bilgiler ESPN’den alınmıştır.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir