NBA Günlükleri

Adam Silver: Aşırı Hack-A-Shaq kötü sonuçlar doğuruyor

NBA başkanı Adam Silver son zamanlarda oyun içindeki kasıtlı faul taktikleri hakkındaki duruşunu değiştirdi ve bir düzenlemeye gitmeyi düşünüyor.

Bu konuda bazı açıklamalarda bulunan Silver, şunları ifade etti:

“Tahminimce hepiniz yakın zaman içinde bu konuda bir değişikliğe gidilmesini umduğumu biliyorsunuz. Bu konuda bir noktada uzlaşabileceğimizi umuyorum. Demek istediğim, böyle bir değişikliğe karşı olduğunu açıkça belirten takımlar, menajerler oldu. Ve böyle bir değişiklik olursa büyük oranla 3 takımın bundan en çok yararı göreceğini biliyorum. Özellikle 3 oyuncu var ve kim olduklarını biliyorsunuz, hangi takımda olduklarını da. Eğer onlar bu şekilde zayıf serbest atış yüzdesiyle devam edecekler ve fazla süre alacaklarsa onlara kasıtlı faul yapmak rakiplerinin işine gelecektir. İstatistikleri incelediğimizde bu olağanüstü bir avantaj değil ama yine de bir avantaj. Benim işimse bu oyunda çoğunluğun hakkını sağlamak.

Bazıları ‘Onlar da serbest atış atmayı öğrensin’ diye cevap veriyor. Ki ben de onlardan biriydim. Ancak son beş sene için baktığımızda bu sezon ortalama 16 kez daha fazla kasıtlı taktik faul yapılmış. Yani, bir yandan ben de bu oyuncuların serbest atışları atabilmesi lazım diyorum ama bu 3 oyuncuya baktığımızda zaten onlara çalınan faullerin üçte ikisi oyun içi pozisyonlarda yapılıyor. Yani hala daha iyi serbest atış atmaya çalışmak için sebepleri var.

İlginç bulduğum bir istatistik ise son 50 yılda ligdeki serbest atış oranın hep %75’te sabit kalması. Yani bu bazı sezonlarda %74.8 veya %75.2 olabiliyor ama ortalamayı aldığımızda hep bu şekilde. Bu da demek oluyor ki bu ligde her zaman kötü faul atıcıları oldu ve olacak da. O zaman soru şu olmalı: Ortada bir uzlaşı var mı? Çünkü bir kural değişikliğine gidilmesi için takımların üçte ikisinin öneriyi onaylaması gerekiyor ve benim oy hakkım bile bulunmuyor. Yani yapabileceğim tek şey öneriler sunmak.

Ayrıca, bu olaya bir işletmeci gözüyle uzun vadede getiri-götürülerine bakmak da benim bir görevim. Araştırmamıza göre eğer bir maçta 10 tane Hack-A-Shaq faulü yapılıyorsa oyun süresi ortalama 15 dakika uzuyor. Bu durum yayıncı ortaklarımız için olumsuz olduğu gibi, araştırdığımızda izleyicilerin de bundan çok şikayetçi olduğunu görüyoruz. Bu yüzden, burada bu durumu azaltmak adına bir uzlaşmaya varabiliriz.

Benim görüşüm, bu durumun oyunun iyi bir parçası olmadığı yönünde. Zaten uzun süre önce, 1978 yılında, ben de ligdeyken oyunun sadece son 2 dakikasında Hack-A-Shaq faulünü yasaklayan bir kural gelmişti. Bunun oyunu kötü etkilediği, gereksiz yere uzattığı konusunda herkes hemfikirdi.

Şimdi ise acaba bu kuralı oyunun tamamını kapsamasa bile önemli ölçüde genişleterek bu kasıtlı taktik faulleri en aza nasıl indirgeriz, buna çözüm bulmaya çalışıyoruz.”

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir