NBA Günlükleri

Batı konferansı takımlarının draft gecesi değerlendirmesi

Bazı takımlar küçük hamlelerle yetinip diğerleri büyük riskler alsalar da Batı konferansı takımları drafttan tam not aldılar.

 

Los Angeles Lakers, star potansiyelli Brandon Ingram’i kadrosuna katarken Minnesota Timberwolves takımına yetenekli yeni bir genci daha ekledi. San Antonio Spurs, Oklahoma City, Golden State Warriors gibi konferansın en iyileri kadrolarını daha da zenginleştirdiler. Sacramento Kings ise bizi şaşkına çeviren bir karara vardı ve draft sırasında kendilerini geriye atarak Georgios Papagiannis’i seçti; en azından kadro derinliğini iyileştirmiş oldular.

 

Bunlar sadece draft gecesinden bazı kaydadeğer ilerlemeler. Gerçekten Batı konferansı takımları için mükemmel bir geceydi; hepsi farklı açıdan ilerleme kaydettiler. Şimdi draftı arkamızda bıraktığımıza göre hareketli geçen Perşembe gecesini değerlendirme vakti!

 

Denver Nuggets:

Denver draft gecesine 3 tane 1. tur draft hakkıyla geldi ve hepsinin hakkını verdi. Emmanuel Mudiay’e tamamlayıcı bir gard olabilecek Jamal Murray’i 7. sıradan kaptılar. Juan Hernangomez’le her iki forvet pozisyonunda oynayabilen bir şutör ve Malik Beasley ile atletik bir kanat oyuncusunu rotasyonlarında kattılar.

Tüm ekspertler Nuggets’ın draft gecesini çok beğendi: ESPN’den A; CBS Sports’tan B+ aldılar.

 

Golden State Warriors:

Kimse Warriors’un o gece kadrosunu zenginleştireceğini düşünmüyordu fakat Damien Jones 30. sıraya kadar düştü ve onlar da kaptılar. Ardından 34. sıra draft hakkını satın aldılar; uzun ve çok yönlülüğüyle bilinen Patrick McCaw’ı seçerek forvet rotasyonlarını geliştirdiler.

Golden State beklenmedik bir şekilde bençini genişletti ve insanların dikkatini çekti. Batı şampiyonlarının draft gecesini ESPN A-, CBS Sports B+ şeklinde notlandırdı.

 

Los Angeles Lakers:

Açıkçası Lakers’ın kötü bir draft gecesi geçirmesi imkansız gibiydi. Riski düşük, potansiyeli yüksek Brandon Ingram’i draft ettiler. Ingram, takıma çok iyi uyacak gibi görünüyor ve star olması içten bile değil. Aynı zamanda çoğularının 1.turdan seçilmesini beklediği pivot Ivica Zubac’ı 32. sıradan draft ettiler.

Gece Lakers’ın gecesiydi diyebiliriz. Hiçbir kaynak A-‘den düşük not vermedi.

 

Oklahoma City Thunder:

Thunder cesur bir hareketle Sergie Ibaka’yı Orlando’ya göndererek karşılığında Victor Oladipo, Ersan Ilyasova ve 11. sıra draft hakkını (Domantas Sabonis’i seçtiler) aldılar. Ibaka’nın geçen sezon oyununu gerilettiğini düşünürsek OKC’nin vurgun yaptığı ortada.

Sabonis seçimi riski az, sağlam bir seçim oldu ve çoğu kaynaktan B notu aldı. Orlando’dan kaptıkları oyuncular da işin içine eklenince başarılarının arttığı kanaatine varan ESPN’den A notu aldılar.

 

Phoenix Suns:

Suns drafta 3 tane 1. tur draft hakkıyla gitti. 4. sıradan Dragon Bender’i seçtiler; ardından diğer iki draft sırasını ve Bogdan Bogdanovic’in haklarını 8. sıraya yükselmek için takasladılar ve Marquese Chriss’i draft ettiler. Yüksek potansiyelli iki uzun forveti seçtikten sonra 34. sıradan Tyler Ulis’i alarak yerinde bir seçim yaptılar.

Bazı kaynaklar Dragon Bender’i seçimini onaylamasa da ESPN ve CBS Sports’un övgülerini kazandılar: her ikisinden de A aldılar.

 

San Antonio Spurs:

Spurs 29. sırada kalmayı tercih etti ve Dejounte Murray ellerine düştü. Her iki gard pozisyonunda da oynayabilen yetenekli oyuncunun San Antonio’da iyi bir gelecek bekliyor. Bu seçim herkes tarafından beğenildi ve B+’dan düşük not almadı.

 

Los Angeles Clippers:

Clippers, 25. sıradan gelecek sene süre verebileceği bir genci draft etti: Brice Johnson. Güvenilir bir seçimin ardından ikinci turun ilk sıralarındaki draft hakkını biraz daha gerilerden 2 tane draft hakkı ile takasladılar. Bunlarla ilgi çekici bir yetenek olan pivot Diamond Stone ve Fransız oyun kurucu David Michineau’yu seçtiler.

Draft ekspertleri, Johnson’ın sağlam bir seçim konusunda hemfikir. Geneline bakıldığında ise ESPN’den C, CBS Sports’tan B notu aldılar.

 

Minnesota Timberwolves:

Timberwolves’un Jimmy Butler için takas yolları aradığı konuşuluyordu fakat daha basit görüneni yapıp kimilerinde drafttaki en iyi 3. oyuncu olarak gösterilen Kris Dunn’ı draft ettiler. Dunn’ın Rubio ile uyumu muamma bir konu; yine de birini göndermeden önce Minnesota işlerin nasıl gideceğini görmek isteyecektir.

Dunn’ın defansif özelliklerinin güçlü olması, Tom Thibodeau’nun Minnesota’sı için uygun bir seçim olacakmış gibi görünüyor. Draft gecesini en düşük notu CBS Sports’tan B alarak kapattılar.

 

Utah Jazz:

Jazz, 12. sıra draft hakkını takas edip George Hill’i takımlarına kattılar. Aynı zamanda 2. turdan 3 tane genci draft ettiler, lakin hiçbirinin bu sene takıma girmesi beklenmiyor. Oyun kurucu rotasyonundaki gelişme;  ESPN’den B+, CBS Sports’tan B notu almalarını sağladı.

 

Dallas Mavericks:

Mavericks, bu seneki 1. tur draft hakkını Rondo takasında Boston Celtics’e göndermişti. Ellerindeki 2. tur draft hakları ile 15 kişilik rotasyona girebilecek pivot A.J. Hammons’ı seçtiler.

CBS Sports ve ESPN’nin ikisi de eldeki imkanları iyi değerlendiren Dallas’a B- ile notlandırdılar.

 

Houston Rockets:

Rockets’ın 1. turdan draft seçimi yoktu fakat 2. turda baya yoğundular. 37. Sıradan Chinanu Onuaku, 43. sıradan Zhou Qi’yi geçtiler. Hangisinin takıma gireceği şüpheli ama ikisininde de potansiyeli mevcut.

Darly Morey gibi 2. turdan iyi oyuncu seçimi yapabilen bir menajerlerinin olmasını göz önüne alan ESPN ve CBS Sports, Houston’a B- notu vermiş.

 

Memphis Grizzlies:

Grizzlies, Mike Conley’in geleceği konusundaki belirsizlik sürerken bir bakıma ona sigorta olarak sayılabilecek Wade Baldwin’i 17. sıradan seçtiler. Önceki senelerde Clippers’tan aldıkları 1. tur takas hakkını 31. sıra ve 35. sıra ile takas ederek sırasıyla Deyonta Davis ve Rade Zagorac’ı draft ettiler. Baldwin ve Davis’in defansif anlamda takıma ilk günden katkı yapması içten değil; Zagorac ve 57. sıradan seçilen Wang Zhelin’in ise yurt dışında gelişmesi bekleniyor.

Memphis’in draft gecesinin nasıl geçtiği konusunda bir görüş birliği yok: ESPN’den B, CBS Sports’tan tam not, A+, aldılar.

 

New Orleans Pelicans:

Pelicans, draftta sağlamcı bir yol izledi ve 6. sıra draft hakkını 4 senelik kolej deneyimi olan şutör Buddy Hield’dan yana kullandılar. Ardından 33. sıradan sezon başında lotaryadan seçilmesi beklenen Cheick Diallo’yu draft ettiler.

Heild’ın potansiyelin düşük olması sebebiyle tam not alamasalar da ESPN’den A-, CBS Sports’tan B notu kazandılar.

 

Portland Trail Blazers:

Trail Blazers drafta girerken hiçbir seçim hakkı olmamasına rağmen 47. sırayı satın aldı ve Jake Layman’ı seçti. ESPN ve CBS Sports, bu seçimin etkileyici olmadığını düşünse gerek Portland’ın draft gecesini C+ ile notlandırdılar.

 

Sacremento Kings:

Kings, saç baş yolduran bir karara vardı ve takasla draftta kendilerini geriye atarak 13. sıradan hantal bir pivot olan Georgios Papagiannis’i seçti. Arkasından başka bir uzun, Skal Labissiere, ve potansiyelli bir kanat oyuncusu, Malachi Richardson’ı, seçtiler.

Papagiannis seçimi ile ağır eleştirelere maruz kalan Sacremento; ESPN’den C+, CBS Sports’tan B- aldı.

 

(via Jesus Gomez, SB Nation)

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir