NBA Günlükleri

Final Zamanı

NBA’de final zamanı geldi çattı. Golden State Warriors ile Cleveland Cavaliers arasında oynanacak. Cleveland’a göre geçen sene’nin bir rövanşı Golden State ise geçen sene ki başarıyı tekrarlamak isteyecektir. Bir de LeBron James’in Cleveland şehrine sözünü tutmaya çalışacak.

Yaklaşık bir hafta öncesine geri dönersek Golden State  Batı Finallerinde 3-1 geriye düşmüş Cleveland ise finallerdeki rakibini bekliyordu.  Golden State ve Cleveland finali çoğu kişi için   uzak bir ihtimal gözüküyordu. Bu sene iki takımda da neler değişti bir bakalım?

Zengin Cleveland

Geçen sene hatırlayacağınız gibi Cleveland’ı sakatlıklar vurmuştu. İlk turda Kevin Love’u kaybettiler.Final serisinin  2.maçında da Kyrıe Irvıng’den  yoksun yollarına devam ettiler. Love ve Irvıng ikilisinin  yerine  Matthew Delavedova  ve Tristan  Thompson LeBron James’e yardım etmeye çalıştılar. Curry üzerine yaptıkları savunma stratejisi Cleveland’ı 2-1 öne bile geçirmişti.  Sonrasında Golden State  toparlandı. Yüzüğü kazandılar.  Bu sene ise Delly ve Thompson takımdalar artı Love ve Irvıng’de  sapasağlam bir şekilde yüzüğü almaya çalışacaklar. Bu sene ki Cleveland geçen seneye göre kat kat daha güçlü. Bunların hepsi bir yana bu sene kadrolarına Channing Frye gibi bir uzun şutör var.

Tecrübeli Golden State

Warriors  geçen yıl play-off’lara 67 galibiyet almış normal sezonu lider bitirmişti.

Ancak hem takım halinde hemde bireysel anlamda tecrübe eksikliği olması herkesin aklında soru işareti vardı. Bu kez durum biraz daha farklı  şampiyonluk yaşamış normal sezonda NBA rekoru kırmış bir takım olmaları bir tarafa play-off’lar onlara bambaşka deneyimler de kattı. Stephan Curry  ilk turda Houston serisinden  başlayan sakatlık sorunları ikinci turdaki birçok maçta da onsuz oynamak zorunda kaldılar.  Konferans finallerinde Oklahoma City  Thunder’in  uzunluk ve atletizm bileşimi Golden State’de kafaların karışmasına neden oldu. Dengeleri bozuldu bunun sonuncunda da seride 3-1 geriye düştüler zaten. Golden State  bütün bu zorlukları aşarak final biletini almaya hak kazandı. Ve şimdi geçen seneye oranla tecrübe ve zihinsel açıdan daha güçlüler.

Ne Olur

Cleveland play-off boyunca saha da daha çok şutörü barındıran ve LeBron’a alan açan beşlerle oynadılar. Geçen yıla göre daha fazla hücum silahları var ve daha zor savunulması güç bir takım oldular. Ama karşılarında ki rakip NBA tarihinin en iyi hücum eden takımı. Thunder serisi de çok iyi hucüm ettiklerini söyleyemeyiz ama normal sezonu da bir kenara atamayız. Cleveland play-off’lar da gösterdikleri hücum performansını burada da sürdürebilir mi? Hayır Yada hücum yarışında Warriors’u  geçebilirler mi? Hayır .  Hal böylece tahminimce Golden State yüzüğe ulaşan taraf olur.

Tahminim 4-3

Yazar: Atay Sökmen

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir