NBA Günlükleri

Mücadele Vardı İsabet Yoktu

Beklediğimiz final geldi, ilk maç oynandı. Aslında herkesin sezon başında az çok tahmin ettiği final eşleşmesi gerçekleşti ve GSW ile Cleveland Cavaliers karşı karşıya geldi. Fakat GSW çok kasvetli bir Batı Konferansından çıktı, geldi. Batı Konferansı finalinde 7.maç stresini de çekti. Tam tersine Cleveland ise Doğu Konferansında playofflarında sadece 2 maç kaybederek NBA finallerine geldi.

Hepimizin bildiği kısa hatırlatmayı yaptıktan sonra ilk maça değinelim. Maça her iki takımda NBA finallerinde olduğunu fark ederek başladı. Ne Cleveland’ın üstünde rahat geçen playoffların rehaveti vardı. Ne Golden State Warriors’ta OKC serisinin yorgunluğu vardı. Her iki takımında gayreti son derece iyiydi ama Cleveland karşısında maçı GSW’a getiren faktörler şunlar oldu.

Doğru İlk 5 Hamlesi

barnes iggyGSW baş antrenörü Steve Kerr OKC serisinin 7. maçında yaptığı hatayı tekrarlamamış ve tüm sezon olduğu gibi Harrison Barnes’ı ilk beşte, Andre İgoudala’yı ise bençte başlatıyordu ki, bençten gelen Andre İgoudala’nın daha iyi katkı verdiğini hem geçen sene ki final serisinden hem de normal sezondan biliyoruz. Cleveland Cavaliers takımı da maçın başında Harrison Barnes’ı Kyrie İrving ile tutmaya çalışınca, maç Harrison Barnes’ın içeriden bulduğu sayılar ile başladı.

Golden State Warriors’un Savunması 

defenseNormal sezonda da GSW’a karşı oynarken en düşük üçlük yüzdesine sahip olan Cavs, finalin ilk maçında da bu özelliğini korudu diyebiliriz. Maç başına 3.5 üçlük isabeti bulan JR Smith’in bile ilk sayılarını 3.çeyrekte bulması GSW’ın ilk maçtaki dış savunmasını özetleyen bir istatistik. LeBron James dış atışların girmediği bu anlarda pozisyonların çoğunu isolation oynayıp potaya giderek değerlendirdi ve fark açılmasın diye takımı adına sayıları bulmayı başardı. LeBron’un potaya driveları üzerinden gelen sayılara da Andre İgoudala hamlesiyle cevap veren GSW, tam anlamıyla hücumda Cleveland’ı kilitledi.

 Bench Katkısı

shaunBelkide maçın kaderini belirleyen faktör bu oldu. Golden State Warriors benchi tam 45 sayı kaydederken Cleveland benchi sadece 10 sayıda kaldı. LeBron’un 23, İrving’in 26 sayı kaydettiği buna karşı Curry’nin 11, Klay Thompson’un 9 sayı kaydettiği bir maçı GSW’ın kazanması için ne olması gerek diye sorsalardı. Herkes bu maçta olduğu gibi benchten gelen birinin maçın yıldızı olması gerektiğini söylemekten başka bir seçenek bulamazdı herhalde. O benchten gelen maçın yıldızı ise çok kötü bir OKC serisi geçirmiş olan Shaun Livingston. Livingston maçı 8 saha içi isabeti ile bulduğu 20 sayı ve 4 ribaund, 3 asist istatistikleri ile bitirdi.

Finalin İkinci Maçından Beklediklerimiz

aaHer şeyden önce ilk maçın başlangıcında olduğu gibi her iki takımında gayretini görmek istiyoruz tabi ki. Ama artık bir şeyler kanıtlaması gereken taraf Cleveland. Fakat görselde ki istatistik Cleveland’ın özelinde, LeBron’un kendini kanıtlaması gerektiği maçlarda kanıtladığını çok açık bir şekilde gösteriyor. Bu istatistik bu gece ki maç için bizi gerçekten çok heyecanlandırıyor. Deplasmanda alınacak bir galibiyet ibreyi bir anda 180 derece döndürebilir. Cleveland’ın deplasmandan bir galibiyet çıkarmak için elinde iki yolu var. İlki geçen sene finallerde oynadığı gibi tempoyu yavaşlatıp skorun az savunmanın sert olduğu oyun tarzına dönmesi, ikincisi bu sene playofflarda iyi oynadığı bol tempolu oyunu dış şutlar ile pekiştirdiği oyun tarzı. Ama her iki oyun tarzında da deplasmanda olduklarını unutmamaları gerekiyor. Çünkü tempoyu yavaşlatmaya çalışıp yavaşlatamazlarsa fark birden açılabilir. Ya da Cleveland’ta tempoya ayak uydurmaya çalışırsa GSW kendi evinde daha iyi yüzde ile oynayabilir. Bu sebeplerden dolayı Cleveland’ın seçtiği oyun tarzını son derece kusursuz bir şekilde sahaya dökmesi gerekiyor. Bakalım Cleveland bu gece deplasmandan o galibiyeti çıkarabilecek mi? Yoksa evine galibiyetsiz dönüp tüm kaderini kendi seyircisi önünde mi belirleyecek?

Erdem ÇIRAGÖZ

 

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir