NBA Günlükleri

MVP Oyuna Girdi

NBA Finallerinin 4. maçında Cleveland’ın sahasında artık güzel bir maç görmek istiyorduk. İsteklerimiz karşılığını buldu. Serinin ilk üç maçında ev sahibi olan ekipler ortalama 20 sayı fark ile rakibine karşı üstün geldi. Fakat 4. maç her açıdan çok kritikti. Golden State deplasmanda aldığı galibiyet ile serinin 5. maçını kendi evinde oynama avantajını da kullanarak şampiyonluğa çok yaklaşacaktı. Cleveland için ise güçlü rakibine net bir mesaj verme şansı vardı.

MVP oyuna girdi

qwe Dördüncü maç için senaryolar bu şekildeydi ve seride durum 2-1 GSW lehineydi. Evinde kazandığı iki maçta Golden State’in en iyi oyuncularını Draymond Green, Shaun Livingston, Leandro Barbosa olarak gösterebiliriz. Ama seride kazanılan maçlarda bile öne çıkamayan bir adam var ki, o adam tarihin en iyi şutörü, son iki sezonun MVP’si, bir sezonda en çok galibiyet alan takımın en skorer ve en iyi oyuncusu.

Stephen Curry gerçekten serinin ilk 3 maçını pas geçmiş ama bu önemli maçta oyuna yeni girmiş gibiydi. MVP %53 ile 7 üçlük isabeti bulduğu maçı 38 sayı 6 asistlik kendine yakışır istatistikler ile tamamladı. Sadece Stephen Curry değil takım halinde iyi bir üçlük yüzdesi yakalayan GSW tam 17 üçlük ile maçı tamamladı. Buna karşı playofflarda üçlük rekorları kıran Cavs sadece 6 üçlük isabeti bulabildi.

Maçın en çok konuşulan olaylarından biri ise LeBron James-Draymond Green atışması oldu. Cleveland hücumunda birbirlerine takılan iki oyuncudan Draymond Green yere düştü. Kalkarken LeBron James’in kasıklarına vuran oyuncu, sözlü dalaşmaya da devam edince karşılıklı teknik faulleri aldılar. Bu flagrant sonucunda flagrant baremini dolduran Draymond Green serinin 5. maçında oynayamayacak.

5.maç Draymond Greensiz

tyuLeBron James, Draymond Green’in kendine küfür ettiğini söylemesi üzerine Klay Thompson’dan gelen ” LeBron’un duyguları incinmiş.” lafı serinin 5. maçının biraz daha gergin geçeceğini gösteriyor. Ama maçı bu gerginlikten daha heyecanlandırıcı hale getiren olay bu maçta şampiyonun belli olma ihtimali. GSW kendi evinde kendi seyircisi önünde bu maçı kazanırsa şampiyon olacak ama bir eksik var Draymond Green. Belki de şu ana kadar serinin en iyi oynayan oyuncusunun, 1 flagrant daha alması halinde 1 maç kaçıracağını bilmesine rağmen kendini tutamaması GSW’ı zora sokacak. Draymond Green’in eksikliğinde Mareese Speights’in süreleri uzayabilir ama Speights’in LeBron ile eşleşeceği pozisyonlar GSW için bir kabus haline dönebilir.

LeBron ve Cleveland’ın yapması gerekenler

Serinin 3. maçını Cleveland için ölüm kalım maçı olarak adlandırdıysak bu maça ayıp etmişizdir. Belki de bitti denilen seri Draymond Green’in cezası ile Cavs cephesinde neden olmasın diye düşündürmeye başladı. Serinin 3. maçında verdiği tepkiyi yaptığı iyi savunmayı Cavs’ın bu maçta da göstermesi gerek. Ama bu sefer aynı çabayı aynı savunmayı deplasmanda göstermesi gerekecek. NBA şampiyonluğunu gerçekten zora soktukları bu seride bu maçtan başka şansları kalmadı.

GTY 523316554 S BKN USA MILeBron James bu seride de elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor ama iki takım arasındaki benç farkı ve Cavsın playofflarda yakaladığı o üçlük ritmini GSW karşısında bulamaması kaçınılmaz mağlubiyetlere yol açıyor. LeBron James bu maçın son şans olduğunu biliyordur ve son 6 NBA Finalinde oynayan bir oyuncu olarak gerekli tecrübeye sahip. Draymond Green’in boşluğunu sonuna kadar kullanmaya çalışacaktır. LeBron içeride ki o boşluğa yüklenirken takımın üçlük dışında en iyi noktalarda bulunması gerek. Kyrie İrving, LeBron ile beraber Cavs adına seriyi en iyi geçirenlerden biri. LeBron’un saha içinde dinlenmesine çok iyi yardımda bulunuyor ama takımın diğer parçaları bir anda inanılmaz bir performans düşüklüğü yaşamaya başladı. LeBron ve İrving her ne kadar iyi oynasalar da Cavs’ın bir dış atıcıdan katkı almadan maçı kazanması çok zor ihtimal.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir