NBA Günlükleri

NBA DRAFT 2016 ANALİZ

5-) Kris Dunn
460x
 Kris Dunn, 5.sıradan nasıl seçildi hala şaşkınlık içerisindeyim. Peki kimdir Kris Dunn?
Günümüzün point guardlarına bakacak olursak John Wall tarzında bir oyuncu.  Onun buralara düşmesinde sebep bana göre yaşadığı sakatlıklar. Son 2 sezondur omuzunda yaşadığı sorundan dolayı olabilir.  Wall’ın nasıl şut konusunda şüpheyle yaklaşıyoruz, aynı şey Dunn için geçerli. Şutunu geliştirdiğini söyleyebilirim ancak yeterli değil. Atarken potaya topu, size şutunun iyi olduğunu hissettirmiyor. İyi bir oyun görüşü var. Paslarıyla fark yaratabilecek bir oyuncu.  Pick and roll oyununu iyi oynayabilen oyuncu. Minnesota yine ekmeğini taştan çıkardı diyebiliriz. Wiggins – Towns – Dunn üçlüsüyle önemli yerlere gelebilirler. Hep beraber neler yaptığını göreceğiz. Gözlerden kaçmayacak bir oyuncu Kris Dunn.

4-) Dragan Bender
Bender
Yine bir Avrupalı,  üst sıralardan seçildi. Alışıla gelmiş bir durum değil Avrupalı oyuncuların bu kadar yüksekten seçilmeleri. Her neyse, Bender  atletik bir oyuncu olmasına karşın şut konusunda sıkıntıları olduğu kesin.  Bir 4 numara olarak, boyu ideal bir oyuncu Bender. Hücumundan çok onun savunmasıyla ön plana çıktığını düşünüyorum.  Orta derecede bir savunmacı, zamanla gelişebilir.  4 numara olmasına karşın, günümüzde artık NBA basketbolunda pozisyon algısı olmasada bu oyuncunun ayakları boyuna göre gayet hızlı. Gerçekten pick and roll savunmasında güvenebileceğiniz bir isim bu yüzden.  Avrupa’da ne kadar kalacak, merakla bekliyoruz. Suns’a yararlı olabilecek bir isim.

3-) Jaylen Brown
Brown

  Isınamadım sana çocuk. Potansiyelli gözüküyor.  Ainge Brown’u seçerek herkesi şaşırttı. 3. Sıradan, bu kadar rezil şut atan bir oyuncu almak ne bileyim, büyük risk.  İlk 5’te seçileceğinden kimsenin umudu yokken, Ainge herkesi şaşırttı. Celtics yapılanmasından herkes memnunken, Brown’u seçerek kafalarda soru işareti bıraktı.  Şut atamıyor, neyi tam yapıyor peki derseniz eğer potaya havalı smaç basmakta kendileri gerçekten üstat. Seneye NBA top  10’dan ineceğini düşünmüyorum.  Üçlük yüzdesi kötü, orta mesafe yüzdesi en azından %50’ye yakın olsun dersiniz oda yok.  Orta mesafeden sadece %34.5 ile atıyor.  Artı hanesine birkaç şeyde yazalım, yiğidi öldürelim ama hakkını verelim. Fiziği ve atletizmi gerçekten çok iyi. Eğer bunları kullanmayı öğrenmeyi bilirse potansiyel oluşturabilir.  Şutu kötü olduğu için savunmacılarda ona göre bir önlem alıyor tabi. En iyi yaptığı iş penetre etmek olabilir hücum anlamında.  Ancak bazen potanın dibinde bazen o kadar çok saçmalıyor, çabalıyor ki hücum faul aldırıyor.  Gelelim savunmasına, hücumdan daha iyi olduğu kesin. Savunmada Marcus Smart etkisi yaratabilir, playofflarda Harford’u nasıl savunduysa Brown’da farklı pozisyonlarda oyuncuları savunabiliyor.  Ayakları hızlı, fiziği iyi olduğu için potaya giden bir oyuncu durdurabilecek potansiyel var.  Kevin Durant’in Boston Celtics ile görüşeceğini biliyoruz eğer olumlu geçerse SF rotasyonu fazlalaşıyor Celtics için,  Durant – Brown – Crowder  üçlüsü güzel bir rotasyon olabilir.
İşin özü, ben bu çocuğun adam olacağını düşünmüyorum.

2-) Brandon Ingram
ıngram

Günümüzün NBA’sinden bir isime benzetmeye kalkarsak, Durant’e benzetsem bana kızar mısınız?
Uzun olmasına inanılmaz bir şutör. İzlerken büyük bir zevk alıyorum. Uzun kollarıyla rakibinin boşluğunu yakaladığı an yolluyor topu çembere. Toplu topsuz alanda kendine boşluk yaratmada çok beğendiğim bir isim.  En büyük sorunu bana göre fizik. Teması pek seveceğini zannetmiyorum,  rakip temasa başladığında onda sıkıntılar başlıyor.  Top sektirme, topa hakimiyet konularında orta düzey bir oyuncu, ne çok iyi ne çok kötü. Geliştirirse üst düzey bir oyuncu olabilir. Elit bir savunmacı değil ama boyu/kol uzunluğu onu bütün pozisyonlara switch yapabilme imkanı sağlıyor.  Eğer güç katarsa vücuduna daha çok söz edeceğiz Ingramdan.

1-) Ben Simmons
simmons

Şutunu geliştirsen, senden neler olmaz çocuk. Bu sene drafta katılan çoğu oyuncuda bu bir sorun teşkil ediyor farkındaysanız.  Giannis modeli uygulanabilir Ben için. Jason Kidd nasıl onu uzun kolları ve hızlı ayaklarıyla onu oyun kurucuda verimli bir plan içinde kullanabilirsiniz. Hem bu sizin ilk beşinizin büyük adamlardan oluşmasına imkan sağlıyor. Sol eliyle inanılmaz içeriye drive ediyor, %71 soldan hücum etmiş Ben bu sezon. Şutunu geliştiremese dahil, çok değerli bir oyuncu. Hızı, yön değiştirmesi crossoverlarıyla takımını üste çekebilir Ben Simmons.  Saha görüşüne diyecek laf bulamıyorum, paslarını çok sevdim.  Savunmasına bakacak olursak eğer ayak ve bileklerinin çabukluğu ona enfes bir artı kazandırıyor. Savunmada mental anlamda bazen sorunlar yaşıyor, kendini savunmaya verdiğinde gerçekten ürkütücü biri olabilir Simmons. Ribaund konusunda fark yaratan isimlerden, geçen sezon Simmons hücumlarda %26 ribaundları alıp hızlı hücumla bitirerek tamamlamış.  Simmons’ın en büyük sorunu bana göre mental anlamda kendisini sahaya ara ara veremiyor.  Son top kullanmakta sıkıntıları olduğu söyleniyor. Ama 1. Sıradan seçilmeyi hak etmiş bir oyuncu, gözler onun üzerinde olacak. Seneye neler yapacak, hep beraber görecek.

Size bu sene draftta ilk beş seçilen oyuncuların analizini yapmaya çalıştım. Hoşça kalın.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir