NBA Günlükleri

Rakamlar Cavs’tan yana değil

“Tarih tekerrürden ibarettir.” Şu ana kadarki rakamlara ve istatistiklere baktığımızda ise Cavs’ın elindeki deste oldukça zayıf. Tarihe bakılacak olursa Cavs’ın bu konumdan geri dönüşü büyük mucize olacak.

Son 30 yıl içinde NBA Finallerinin yarısı 2-0 başladı. 2-0 öne geçen 15 takımdan 14 tanesi şampiyonluğu kazandı. 2009 yılından beri ilk defa bir final serisi 2-0 başladı.

Matematiksel olarak bu istatistik Cavs için pek de iç açıcı değil.  Cavs, bu istatistiğin yüzünü kara çıkartmak istiyorsa en kötü ihtimalle son 5 maçın 4’ünü kazanmak zorunda. Bunu da NBA tarihinde normal sezonda en çok galibiyet alan takıma karşı yapmak zorundalar.

Rakamlar Cavs’ın şimdiden kaybettiğini söylüyor olabilir fakat henüz hiçbir şey bitmiş değil. Serinin 3.  ve 4. maçları Cleveland’da oynanacak. Serinin bitmemesi için en azından bir tanesi kazanılmak zorunda.  Son 30 senede sadece bir takım 2-0 geriden gelip seriyi 4-2 kazanmasını bildi. Bunu başaran takım ise 2006 yılında Dallas Mavericks’i eleyip şampiyonluğa uzanan Dwyane Wade önderliğindeki Miami Heat idi.

2006’da neler yaşandı? Cleveland’da bu potansiyel var mı? Bu güç, sadece oyun planlarında değişikliğe gitmekle gösterilmez. Tüm takım olarak azim ve kazanma isteğini kat kat arttırmak da gerekir.

Dallas, 2006’da ligin en tepesindeki iki takımdan biriydi.  Normal sezonda 60 maç kazandılar. Sezon sonunda da birçok takıma göre daha sıcaklardı. Nowitzki ve Jason Terry liderliğinde Shaq, Alonzo Mourning, Gary Payton, Dwyane Wade’e sahip Miami Heat karşısında 2-0 öne geçtiler. Wade ise bu takımın en önemli yıldızıydı. Serinin 3. maçının bitmesine son 6 dakika kala ise 13 sayı geride olan taraf Miami’ydi.

Hiçbir takım 3-0 geriden gelip seriyi kazanamadı. Dallas fişi çekip seriyi orada bitirebilirdi. Miami, son 6 dakikada 22-7 seriyle maçı 98-96 kazandı. Wade maçı 42 sayıyla tamamladı. Bu hezimetten sonra Dallas seride maç kazanamadı.

Cleveland’ın karakter ve azim koyarak tıpkı 2006 yılında Miami’nin yaptığı gibi bir ivmeyle şampiyonluğu kazanabilecek mi hep beraber göreceğiz. Hiçbir şey imkansız değil. Serinin 3. maçında Cavs’ın bu patlamayı yapması gerekiyor ve yapmak zorundalar. Eğer Cleveland 3. maçı da kaybederse onlar için seri bitti diyebiliriz. Çünkü NBA tarihinde 3-0’dan gelip şampiyonluk yüzüğünü kazanan takım yok.

İstatistikler Golden State’e şampiyonluğu verdiler bile. İstatistikler yalan söylemez. Ama her şeyi de tam olarak göstermez. Rakamlar Cleveland cephesinden yana olmasa da henüz her şey bitmiş değil. Kim bilebilir yeniden 2006 NBA Finallerinin yaşanmayacağını ?…

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir