NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım – Brooklyn Nets

30 gün 30 takımın bu bölümünde Brooklyn Nets var. Keyifli okumalar…

 

Geçen sezon ne yaptılar?

Geçen sezon ciddi manada kötüydüler. Tanking yapıldı. Aldıkları 61 mağlubiyetle geride bıraktığımız sezonu Philadelphia 76ers’ın bir ilerisinde bitirerek kendilerine Doğu Konferansı’nın 14. sırasında yer buldular. Ayrıca total olarak da sezonun en fazla mağlubiyet alan 3. takımı oldular. Brooklyn Nets için iç açıcı bir sezon olmadı doğal olarak. İstatiksel açıdan kadroyu kontrol edecek olursak da 2015-16 sezonunda takımda tüm sezon boyunca forma giyen 3 isim görüyoruz. Bu kişiler Shane Larkin, Wayne Elington ve ülkemizden de tanıdığımız Bojan Bogdanovic’di. Bunun yanında en iyi sayı ortalamasına sahip isim 20.3 sayı ortalamasıyla Brook Lopez, en iyi asist ortalamasını yakalayan isim 6.8 asist ortalaması ile sezon boyunca yalnızca 32 maça çıkabilen Jarrett Jack, en iyi ribaund ortalamasına sahip isim ise 7.7 ribaund ortalaması ile yine Brook Lopez oldu. Dolayısıyla gemiyi bırakmayan son kişi Brook Lopez’in takım için hâlâ en önemli unsur olduğunu öne sürebiliyoruz. Geçen sezon ne yaptılar sorusuna eklyebileceklerim bunun dışında pek bir şey yok gibi. Elle tutulabilir hiçbir şeye sahip değillerdi maalesef. Bir süre de böyle devam edecekler gibi.

Drafttan nasıl çıktılar?

Draftta, kötü yönetilmenin sonuçlarını yaşadılar. Sezon sonunda bulundukları konuma nazaran drafttaki etkinlikleri çok düşüktü daha önceden takasta kullandıkları draft hakları nedeniyle. Indiana Pacers’ın 1. tur 20. sıra seçimi olan Caris LeVart’ı takas yoluyla takımına kattı. Bunun yanı sıra 55. sıra seçimleri Marcus Paiege’e karşı Utah Jazz’in 42. sıra seçimi Isaiah Whitehead’i aldılar. Drafttan başarılı çıkıp çıkmadıklarını kestirmek şu anlık zor. Sezon içinde göreceğiz.

Yaz dönemindeki hamleleri nelerdi?

Geride bıraktığımız sezonlarda yönetim tarafından yapılan kötü hamlelerin çürük meyveleri topladılar. Ki biraz daha aynı meyveleri toplayacaklara benziyor. Geçen sezondan Thaddeus Young, Jarrett Jack, Wayne Ellington ve Willie Reed takımdan ayrıldı ve takıma Anthony Bennett, Trevor Booker, Randy Foye, Justin Hamilton, Luis Scola katılırken drafttan da Greivis Vasquez, Isaiah Whitehead ve Caris LeVert isimleri kadroya eklendi. Kadroya eklenen kimse aman aman değil. Bu konumdaki bir takımın yapabileceği normal düzeyde sayılabilecek türden hamlelerde bulundular. Verimlilikleri sorgulanabilir ve kariyeri inişli çıkışlı olan iki isim, Luis Scola ve Jeremy Lin en çok göze çarpan isimler diyebiliyoruz. Özellikle Luis Scola kariyerinin son demlerini yaşayan bir isim. Vereceği katkının maksimumu belli bir isim fakat sonuçta Brooklyn Nets hedefi ortada bir takım. Demeye çalıştığım şey, Luis Scola doğru adreste olabilir. Hem kendisi hem de Brooklyn Nets adına doğru adreste olabilir. Jeremy Lin ise garip saç stilleriyle dikkat çekiyor bu dönemlerinde. Kısa süren Los Angeles Lakers ve Charlotte Hornets maceralarının ardından Brooklyn Nets macerasını başlattı kendi için. Orta düzey bir takım için verim alınabilecek ama doğru kullanılması gereken bir oyuncu. Brooklyn Nets ise doğru kullanım terimine yakın bir takım değil. Nets’in onu nasıl kullanacağı aşikar ama Lin kullanılabilir duumda mı böyle bir takım için? Onu göreceğiz.

Bu sezondan beklentileri neler?

Bir beklentilerinin olduklarını sanmıyorum. Bir beklentileri yok. Tanking yapacaklar. Sezon boyunca varlıklarını Shaq’tin Fool’lardan anlayacağız gibime geliyor. Çaylakların bol bol şans bulacağını tahmin etmek zor değil. Onlar için pek iç açıcı bir sezon olmayacak bu sezon. Burası açık. Çok izlenilebilir maçlar sunacaklarını da sanmıyorum. Nets fanlarını zor günler bekliyor.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir