NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım – Denver Nuggets

Geçtiğimiz sezonu 33 galibiyet 49 mağlubiyet ile Batı Konferansında 11. Sırada bitiren Denver Nuggets bu sezona daha iddialı bir şekilde girmek istiyor ve bu yolda iyi bir genç çekirdek oluşturdu.

Denver Nuggets 2016-17 sezon öncesi hazırlık kampı kadrosu (Kadro sezon başlarken 15 kişiye inecek)
Point Guard: Emanuel Mudiay -Jamal Murray– Jameer Nelson – Dj Kennedy
Shooting Guard: Gary Harris–Will Barton – Axel Toupane– Malik Beasley
Small Forward: Danilo Gallinari – Mike Miller – Wilson Chandler – Petr Cornelie – Robbie Hummel
Power Forward: Kenneth Faried – Darrel Arthur – JaKarr Sampson – Jarnell Stokes
Center: Jusuf Nurkic – Nikola Jokic – Juan Hernangomez
Geçtiğimiz sezon hücumda çok fazla sorun yaşamayan Denver savunmada ise sahada iyi bir performans ortaya koyamadı. Ancak sezon içinde Jusuf Nurkic’in sakatlıktan dönüşünden sonra savunmasının geliştiğini gösteren Denver Nuggets bu sezon Mudiay-Murray ikilisinin savunmayı toparlamasını bekliyor.
Guard rotasyonu olarak eğer kimyaları tutarsa ve çaylaklar NBA’e uyum sağlarsa çok iyi bir rotasyona sahip olan Denver’ın uzun rotasyonunda ise Joffrey Laugverne’i gönderince bir boşluk oluşmuş oldu. Ancak yine de Jokic-Nurkic ikilisinin özellikle boyalı alan savunmasında istenileni vermesi durumunda çok güçlü bir takım olabilirler.
Denver Nuggets’ın takımının en büyük sorunu ise tamamen belirsiz oyunculardan oluşuyor olması. Denver’ın kadrosundaki oyunculara bakarsak çoğunluğunun genç ve tamamen sürprize açık oyunculardan oluştuğunu görebiliriz.Denver geçtiğimiz sezon çaylak yılında bekleneni veremeyen Mudiay, takımın performansı merakla beklenen çaylakları Murray,Hernangomez ve Beasley’nin NBA öncesi kariyerlerindeki performansını tekrar göstermesini beklemek zorunda kalacak.
Takımın en çok maaş olan 3 oyuncusu Wilson Chandler,Danilo Gallinari ve Kenneth Faried’ın ortak özellikleri ise istikrarsız oyuncular olması. Bu oyunculardan Wilson Chandler geçtiğimiz sezon hiç maça çıkmazken, İtalyan oyuncuları Danilo Gallinari 53 maçta forma giydi ve 19.5 sayı 5.3 ribaund ortalamaları ile mücadele etti. Gallinari’nin ortalamaları iyi olsa da bu sakatlık problemini aşamazsa Denver’ın işi zor görünüyor. Takımın en önemli oyuncusu olarak görünen Kenneth Faried ise geçtiğimiz sezon oynadığı 67 maçta 12.5 sayı 8.7 ribaund ortalamaları ile mücadele etti. Faried ise takımın en önemli oyuncusu olarak görülse de bir türlü istikrarlı bir oyun sağlayamaması Denver’ın son yıllardaki başarısızlıklarının sebeplerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor.
Geçtiğimiz sezon ‘’Yılın 6. Adamı’’ oylamasında 4. Olan Will Barton ise Denver Nuggets’da bahsedilmesi gereken önemli oyunculardan bir tanesi. Denver’ın en istikrarlı oyuncusu olan Will Barton geçtiğimiz sezon 82 maçın tamamında oynayarak 14.4 sayı 5.8 ribaund mücadeleleri ile mücadele etti. Geçtiğimiz sezon takımın en iyi performans gösteren oyuncusu olan Will Barton bu senede Denver Nuggets’ın en büyük silahlarından birisi olacak.
ESPN sezon öncesi tahminlerinde Batı 12.si olacağı tahmin edilen Denver Nuggets bence bundan daha iyi bir sırada bitirecektir.
Geçen sezonu vasatın altında geçirip bekleneni veremeyen Emanuel Mudiay’in yanı sıra, çaylak Jamal Murray, geçen sezonu uzun süre sakat geçiren Jusuf Nurkic ve NBA’e geldiğinden beri istikrarsız olmasıyla eleştirilen Kenneth Faried bu sezonu sağlıklı bir şekilde geçerlerse önemli işlere imza atabilir.
Tahminime göre Denver Nuggets Play Off yarışının içinde yer alıcaktır ve 7-10. Sıralar arasında bir yer elde edicektir.

 

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir