NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım – New Orleans Pelicans

Geçtiğimiz sezona başlarken yeni koçları Alvin Gentry ile Play Off yapmasına kesin olarak bakılan Pelicans 30 galibiyet 52 mağlubiyet alarak sezonun hayal kırıklıklarından birisi olmuştu.
Geçtiğimiz sezon özellikle Tyreke Evans, Eric Gordon ve Anthony Davis’in sakatlıklar sebebiyle formunu bulamaması ve Alvin Gentry’nin takıma oturtmak istediği run and gun sistemine ayak uyduramaması yüzünden hayal kırıklığı yaratan Pelicans bu sezon sisteme daha uygun oyuncular ile yola çıkıyor.
New Orleans Pelicans güncel kadro
Point Guard: Jrue Holiday – Tyreke Evans – Langston Galloway – Tim Fraizer
Shooting Guard: Buddy Hield – E’Twaun Moore – Lance Stephenson – Quincy Pondexter
Small Forward: Alonzo Gee – Solomon Hill – Dante Cunningham
Power Forward: Anthony Davis – Terrence Jones – Cheick Diallo
Center: Ömer Aşık – Alexis Ajinca – Robert Sacre
Pelicans yeni sezona kendi takımlarında fazla süre alamayan oyuncuları kadrosuna ekleyerek girse de yeni oyuncuların hepsi run and gun sistemine uygun oyuncular.
Bu sezon Pelicans’ın napacağı Anthony Davis’in ne kadar sağlıklı olacağıyla yakından ilgili olacak. Aynı zamanda eşinin beyninde tümör tespit edilen Jrue Holiday, eşinin yanında olmak için sezon başı takımda olmayacağı için Tyreke Evans’ın sağlıklı kalması da takımda çok kritik bir rol oynayacak.
Geçtiğimiz sezon D-League MVP’si olan Tim Fraizer sezonun ikinci yarısında Pelicans forması giymeye başlayıp başarılı performansı sayesinde bu yaz Pelicans ile yeni kontrat imzalamayı başardı. Fraizer’ın NBA seviyesinde kalıcı olması için Holiday’in sezon başını kaçırması büyük bir şans olacak.
Pelicans’ın altıncı sıradan draft ettiği Buddy Hield ise zaman zaman oyun kurucu olarak da oynayabilmesi sebebiyle takımın en büyük silahlarından birisi olacak. Bir çok NBA yazarına göre ‘’Yılın Çaylağı’’ ödülü için Underdog(sürpriz) adayların başında gösteriliyor.
2015-16 sezonunda hiç maç oynayamamış Pondexter ise 2014-15 sezonunda Pelicans’ın Play Off yapmasında önemli bir rol oynamıştı. Sağlıklı kalır ve 2014-15 sezonundaki gibi oynayabilirse Pelicans için çok iyi bir rol oyuncusu olabilir.
Aynı zamanda NBA’de forma giymek için son şansı olan Lance Stephenson’da bu şansı kullanmak için elinden gelenin en iyisini sahaya yansıtacaktır. Sadece 100.000 doları garanti olan toplamda 1.000.000 dolarlık bir kontrat imzalayan Stephenson bu şansı iyi kullanabilirse Pelicans’a iyi katkılar verebilir.
Yeni transferleri E’Twaun Moore, Langston Galloway, Solomon Hill, Terrence Jones ve Robert Sacre’nin ortak özellikleri takımlarında istenmeyen oyuncular olmaları. Özellikle Terrence Jones 14-15 sezonundaki performansına yaklaşırsa etkili olabilir ancak bu oyunculara bel bağlamak iyi bir fikir değil. Hatta Norris Cole, Eric Gordon, Ryan Anderson gibi oyuncuların yerlerine geldikleri düşünülürse kadroyu daha da zayıflatan hamleler olarak gözümüze çarpıyorlar.
Geçtiğimiz sezon özellikle Ömer ve Ajinca’nın etkisiz çember savunması yüzünden savunmada fazlasıyla aksayan Pelicans bu sezon bu oyuncuların eski performanslarının geri dönmesini bekleyecek. Ömer Aşık Houston’da olduğu kadar etkili olamasa bile en azından 14-15 sezonundaki savunma performansına dönebilirse Pelicans en büyük sorununu halletmiş olacak.
Takımın süperstarı Anthony Davis ise bu takımın her şeyi olacak. Geçtiğimiz sezon bekleneni veremeyen Anthony Davis’in o beklenen potansiyelinde oynaması Pelicans’ın tek Play Off yapma şansı gibi duruyor.
Takımdan beklentilerim ise aslında herkesle aynı. Pelicans Play Off potasını zorlayan takımlardan birisi olacaktır. Ancak hem kadro kalitesi hem Alvin Gentry’nin takımdaki oyunculara uyumsuz sistemle oynaması gibi sorunları göz önüne aldığımızda Pelicans Batı Konferans’ını 10-13 arasında bir yerde bitirir diye düşünüyorum. Ancak üst paragrafta da yazdığım gibi Anthony Davis beklenen potansiyeline ulaşırsa Pelicans Play Off yapabilir.

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir