NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım – New York Knicks

Oyuncu olarak geçirdiği yıllardan ve kazandığı şampiyonluktan sonra, NBA tarihinin en çok şampiyonluk kazanan koçu olan Jackson, 2014 Mart ayında takımın yönetici olarak tam yetkilisi oldu. O sezonu 37-45 bitiren koç Mike Woodson’ı görevden alan yönetici Jackson, Los Angeles Lakers’ta beraber 5 şampiyonluk kazandığı ve istediği üçgen hücumu ona karşı çıkmadan uygulayacak olan Derek Fisher ile anlaştı. Ancak üçgen hücumun modasının çoktan geçtiğini ve modanın artık pace and space basketbolu olduğunu ‘’Zen Master’’ fark edememişti.

Ardından 2014-2015 sezonunda Knicks, tam anlamıyla çöküş yaşayarak 17-65 gibi bir galibiyet yüzdesi elde etti. Kadrosu çok iyi olmayabilirdi ancak bu kadar kötü olmaları çok beklenen bir durum değildi. Ve beklenenin aksine Derek Fisher sezon sonu değil de bir sonraki sezonun ortasında kovuldu.

 

Draft;  YOK

Free Agent Hamleleri;

Joakim Noah, 4 yıl 72 milyon dolar

Courtney Lee, 4 yıl 48 milyon dolar

Brandon Jennings, 1 yıl 5 milyon dolar

Lance Thomas, 4 yıl 27 milyon dolar

Mindaugas Kuzminskas, 2 yıl 6 milyon dolar

Willy Hernangomez, 2 yıl ? milyon dolar

Sasha Vujacic, 1 yıl minimum

Maurice NDour, 2 yıl ? milyon dolar

Lou Amundson, 1 yıl ? milyon dolar

Takas;

Derrick Rose + Justin Holiday + 2017 2nd round pick > Knicks / Robin Lopez + Jose Calderon + Jerian Grant > Bulls

 

Kadroları;

Guard;

Ron Baker – Justin Holiday – Brandon Jennings – Courtney Lee – Chasson Randle – Derrick Rose – JP Tokoto – Sasha Vujacic

 

Forvet;

Carmelo Anthony – Lou Amundson – Mindaugas Kuzminskas – Maurice Ndour – Lance Thomas

 

Center;

Guillermo Hernangomez – Joakim Noah – Kyle O’Quinn – Marshall Plumlee – Kriztaps Porzingis

 

PorzinGOD

New York Knicks seyircisi yabancı ülkelerden gelen oyunculardan hoşlanmaz. 2015 draftında da takım Litvanyalı ‘’sırık gibi’’ duran 2.21 Porzingis’i seçince salonda duyulan ıslıklar Porzingis’e ekstra motivasyon kaynağı olacaktı.

İlk sezonunda 72 maça çıkan Kriztaps, sezona fırtına gibi girse de henüz NBA temposuna alışamamış olması ve 2.21 olan boyuna yeterli kondisyonu sağlayamayan vücudunun etkisiyle sezonu 14.3 sayı ve 7.3 ribaund ortalamalarıyla oynayıp; 3 kere Rookie of the Month (Kasım,Aralık,Ocak) ve yılın çaylak 5’ine seçildi. Sezonun son aylarını iyi tamamlayamasa da ilk 3 ay gösterdikleri Porizngis ismini PorzinGOD yapmaya yetip de artacaktı bile.

Risk York Knicks

New York Knicks, Miami Heat ile birlikte sezonun en ilginç kadrolarından birini kurdu. 2011 MVP’si Rose, 2014 yılın savunma oyuncusu Noah, 2 sezon önce çok ağır bir sakatlık Jennings gibi oyuncuları kadrosunu kattı. Bu oyuncuların ortak özelliği; kariyerlerinde artık eski noktaya ulaşmalarının gittikçe zor olması. Sakatlık ihtimali %10 olan bir oyuncuyu denersiniz ve büyük bir risk değildir ancak sakatlık riski olan 3 oyuncuyu denerseniz bu oran %30 gibi ciddi bir seviyeye çıkabilir.

Suns ile bozulan ve kötü geçen geçtiğimiz sezon haricinde ki 2 yılda gayet olumlu etkiler bırakan Jeff Hornacek ile anlaşan Knicks, geçtiğimiz sezonun aksine bu yıl en az konferans finali hedefleyecektir.

Tutarsa Doğu konferansını domine edebilecek bir kadroya sahip olan Knicks, sezon başlamadan önce hepimizin en çok merak ettiği takımlarda ilk 3’e giriyor.

 

Onur Özyurt

NBA Gunlukleri
Genel Yazı Hesabı at NBA Günlükleri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir