NBA Günlükleri

30 Gün 30 Takım – Boston Celtics

Yeni yapılanmanın son demlerini yaşayan Boston Celtics geçtiğimiz sezonlara oranla bu seneye elinde daha iyi bir kadroyla daha rekabetçi bir takım olacağa benziyor. Geçtiğimiz sezon Playoff’lara kalan Celtics, ilk raund da Atlanta Hawks’la karşılaşmış ve seriyi 4-2 kaybetmişti. Yeni yapılanmayla birlikte 2 kez Playoff’a kalan Boston Celtics ikisinde de ilk raund’u geçememişti.

Geçtiğimiz günler de gerçekleşen NBA’deki Media Day’e ( NBA takımlarının yeni sezon için basına karşı verdiği fotoğraf çekimi ve röportaj etkinliği ) röportaj veren Isaiah Thomas;

” Boston’la Playoff’lasli-20160926-d7200-158-2ra kalmak başarı değil. Bu sene ilk raund’u geçmek istiyoruz hatta Doğu Finali oynamak istiyoruz. Belki bir gün NBA Finali, bunun için çok çabalıyoruz.”

Kendi özel hayatı hakkında da açıklama yapan Isaiah Thomas; ” Babam beni bi ara vejetaryen yemeklerine alıştırdığından beri hayatımda ilk kez vejetaryen yemeği yiyorum. Hayatımdan fast food, dışarıdan yemek yemek gibi bu tip şeyleri çıkardım. 40’ıma kadar oynamak istiyorum ve bunun bu tarz küçük şeylerle başladığını biliyorum. Sağlıklıyım ve fitim kendimi çok daha iyi hissediyorum. Daha hafifim ve diyet değişikliğinin bana yardım ettiğini hissedebiliyorum. Bunu sürdüreceğim.”

Vegas Insider’ın 2016-2017 tahminlerine göre Celtics önümüzdeki sezonu 51-31’lik dereceyle yani geçen seneki dereceden 3 galibiyet daha fazla alarak Doğu Konferansı’nı Cleveland’ın ardından ikinci bitireceği öngörülüyor. NBA’deki genel sıralama baz alındığında ise Warriors, Cavaliers ve Spurs’ün ardından ligdeki en iyi 4. takım olduğu söyleniyor.

YAZ HAMLELERİ

Gönderilenler: John Holland, Evan Turner, Jared Sullinger

Gelenler: Ben Bentil, Demetrius Jackson, Abdel-Nader, Jaylen Brown (DRAFT) – Al Horford, Gerald Green (FA)

Boston Celtics geçtiğimiz Off-season’a girerken herkesin bildiği gibi Free Agent’ın en önemli 2 ismi ile ilgileniyordu. Biri Al Horford diğeri ise Kevin Durant’tı. Al Horford konusunda istediği sonuca ulaşan Celtics, Durant konusunu ise tabiri caizse kıl payı kaçırdı. Durant; Clippers, Spurs, Heat, Warriors, Thunder ve Celtics’le görüştükten sonra iki takım üzerinde yoğunlaşmıştı. Biri Warriors diğeri ise Celtics’ti fakat Durant, Warriors’a gitmeyi tercih etti ve Celtics’te Off-season’ı belki tam istediği şekilde geçiremese de hedeflediklerinin çoğuna ulaşmış bir şekilde bitirdi. Draft’ta 3. sıradan Jaylen Brown’u ve Free Agent’tan da bir diğer hedefi olan Al Horford’ı aldı. Belki Durant, Celtics’e gelmedi fakat bu Boston Celtics’in o kadar iyi takım arasından son ikiye kalarak yeni yapılanma içinde doğru yolda olduğunu gösteren bir etken oldu.

KADRO

Guard: Thomas – Smart – Rozier

Shooting Guard: Bradley  – G. Green – R.J Hunter – J. Young

Forward: Crowder – J. Brown – Jerebko

Power Forward: Horford – Olynyk

Center: A. Johnson – T. Zeller – J. Mickey

Media Day’de oyuncuların verdiği röportajlardan bir kaçı;

Al Horford: Atlanta’dan ayrılmak kolay bir karar değildi fakat bu formanın içinde olmak doğru hissettiriyor. NBA’deki 10. sezonuma giriyorum ve özel bir şeylerin parçası olmak istiyorum şampiyonluk kazanmak gibi ve burada sahip olduğumuz çocuklarla bu fırsata sahibiz.

Avery Bradley: Bizim için limit gökyüzü. Takım olarak; başarılı olmaya ve fedakarlıklar yapmaya mecbur olduğumuzu düşünüyoruz. Bu tüm küçük detayları yapabilirsek, bu yıl takımımız için her şey mümkün.

Danny Ainge (GM): Takımımızın ve her bir oyuncunun daha iyi olmasını ümit ediyoruz. Henüz en iyi zamanında olmayan birçok oyuncumuz var fakat o yönde ilerliyorlar.

Al Horford hakkında; CBS Boston radyosuna konuşan Brad Stevens

“Onun için heysli-20160926-d7200-256-2ecanlıyım. O iyi, çok iyi bir yetenekli hücum oyuncusu. Skor üretebilme, pas atabilme… Savunma konusunda bir kaç farklı pozisyonda oynayabilir. Takım konsepti açısından harika hisselere sahip. Tüm kariyeri boyunca o kazanan biri bu gerçekten heyecan verici. NBA’de 9 yıllık bir oyuncu ve bu 9 yılının hepsinde Playoff oynadı. 2 kez Ulusal Şampiyonluk kazanan bir Florida takımından geldi. Burada davranışlarıyla takıma liderlik edecek bir fırsata sahip.

Yeniden Boston’a gelen Gerald Green ise;

” Aslında her takım farklı bir savunma uyumuna sahiptir ve terim bilgileri farklıdır. Bazen ‘A’ bir takım üzerinde bir şey ifade edebilir ve başka bir takım üzerinde başka bir anlam ifade edebilir yani tüm bu şeyleri kafa yorarak halletmek zorundasın.

2016 Draft’ının 3 numarası Jaylen Brown;

” Antrenmanın ilk günü, okulun ilk günü gibiydi. Brad’in etrafında olmak eğlenceli bir şey ve evet Brad Stevens bir profesör.”

Celtics şuan elinsli-20160926-d7200-84-2de bulundurduğu kadrosu ve yapılan tahminlere bakılırsa yeni yapılanmanın sonuna gelmiş gibi görünüyor fakat hala Brooklyn’den gelecek olan Pick’leri unutmamak lazım. Celtics bu sene Brooklyn’in pick’iyle Draft’ta 3. sırayı almış ve kadrosuna Jaylen Brown’u katmıştı. Seneye ise Boston Celtics’in kendi pick’ini Brooklyn Nets’in Pick’iyle değiştirme hakkı bulunuyor ve Nets’in kadrosuna da bakınca Celtics’in bu hakkı kullanacağını şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz ve Nets’i göz önünde bulundurup ligdeki diğer takımlara göz atınca bu seneki Draft’ta 1. sıra gelmemesi en büyük sürpriz olur. 2018 içinse Boston bu sefer direkt olarak Nets’in 1. tur hakkına sahip Brooklyn Nets seneye Off-season’da takıma çok büyük hamleler yapmadığı sürece yine Celtics’in Lotaryo’da ön sıralardan seçmesi içten bile değil.

Yeni yapılanma boyunca Boston Celtics her yıl bir önceki kadronun üstüne koyarak ilerlemeye devam etti ve bu 2 senede de bunu yapacağa benziyor. Şuan ki Celtics için diyebileceğimiz en iyi şey; iyi bir kadroyla kendi basketbolunu oynarken aynı zamanda bu gelecek 2 senede de takımını yetenekli gençlerle takviye etmeye devam edecek. Celtics şuan belki dişli bir ekip olabilir fakat şampiyonluk mücadelesinin 2018 sonrası başlayacağını söyleyebiliriz.

Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir