NBA Günlükleri

Danny Ainge’in Şansı ( Ve Dehası )

Danny Ainge’i alın. O şanslı biri.

Bu söz; 2003 yılında Celtics, GM pozisyonuna aday ararken Red Auerbach’in takım sahipleri Wyc Grousbeck ve Steve Pagliuca’ya dediği söz. Grousbeck, geçen hafta yaptığımız röportaj da ” Bu Red’den gelen büyük bir övgüydü. Bazen bir şeyler olur. Bazen ise şansını kendin yaratırsın. ” diyor.

Ainge onu 1981 yılında draft eden adamdan harika şeyler öğrendi. Geçen ay ki röportajımız da Ainge ” Red’i seviyordum. O doğuştan riske seven biriydi. 2016-2017 Celtics takımı bu lig de kendilerini ligin en üst seviyesine taşıyacak bir süperstar’ları olmadan iyi bir takım olabilir. Bu büyük bir ismi getirmeyi anlam ifade ediyorsa, bazı taraftarlar öfkelenmeye meyilli olacaktır. Celtics’in iyiden daha iyiye gitmeye ihtiyacı var fakat bunu aceleci kararlar alarak yapamazsın. ” Şansa bakın ki, Ainge bu konularda bazı tecrübelere sahip.

Celtics sorumluluğundaki görevi boyunca Ainge, bazı şeylere sahipti. Tıp ki 17. şampiyonluğu kazanmasına yardım eden BIG 3 gibi. KG ve Pierce hala gözle görülür bir değere sahipken, Ainge’in takım için yeniden başlatma düğmesine basmasıyla Ainge bir çok hakarete maruz kaldı fakat şimdi NBA’de takımı baştan kuran en zeki kişi olarak saygı görüyor. Ainge görevi devraldıktan sonraki ilk 4 sezonunda Celtics ortalama 34.5 maç kazandı. Bu taraftarların düşünmek istemediği yıllardı fakat Ainge Draft günü kendini kanıtladı ve Al Jefferson, Kendrick Perkins ve Tony Allen’ı takıma kattı üstelik bu seçtiği oyuncuların hepsi de 15 ve daha üst sıralarda seçilmiş oyunculardı. Daha büyük bir fotoğraf görmek isteyen Celtics taraftarları için bu zordu fakat 2007’de Ainge ve Doc Rivers için kötü günlerin sonu gelmişti.

Danny Ainge Draft pick’leriyle yapabileceği en iyi şeyleri yapmıştı. Doc Rivers’da maç kazanmaya hazır olmayan bir takımla da yapabileceği en iyi şeyleri yapmıştı. Grousbeck ” Bu çocuklardan yaptıklarından daha fazlasını istemek için bir şey soramazdık.”

Ainge, medya’ya fark ettirmeden KG takası üzerinde çalışıyordu ve bunu 2007 yazından 3 yada 4 yıl öncesinde planlamıştı. Grousbeck o günlerle ilgili hatırladıklarını şöyle anlatıyor. ” Hazır olacağız. O takaslanmaya uygunsa onu takaslamak için yeterince şeye sahibiz. Minnesota’nın onunla yeniden anlaşacağını bilmiyorum. Danny’nin söyledikleri aynen buydu.”

Ainge, Minnesota’dan Garnett’i almıştı ve bu lig tarihindeki ilk 1 oyuncuya karşılık 7 oyuncunun içerdiği bir takastı. Celtics 2008’de 17. NBA şampiyonluğunu kazandı. Ondan sonraki bir kaç yıl da şampiyonluk için rekabet etti ve sonrasında 2013 yılında Garnett ve Pierce sayılamayacak kadar korumasız pick’e karşılık Nets’e gönderildi.

Şimdi Celtics takaslanmaya uygun veya Free Agent’ta olan bir süperstar için bekleme pozisyonunda. Bu sezon şampiyonluğu kazanma oranlarında Celtics en iyi 4. şansa sahip. Celtics bu konuda birkaç iyimser hamle yaptı. Crowder, Jerebko ve Thomas’ı takasladı. Free Agent’tan Evan Turner’ı ve ne yapacağı belli olmayan ama beklenenden fazla başarılı performans ortaya koyan Jordan Crawford’ı aldı. Yazın en iyi Free Agent’ı Kevin Durant ve imzalanan en iyi 2. Free Agent olan Al Horford’ı aynı soyunma odasına getirmeye bu kadar yaklaşıp olmaması hakkında, Ainge ” Gerçekten olmayan şeylerle ilgilenmiyorum.”

“Lig tarihinde bunu kimse Danny’nin yaptığı gibi iyi yapamadı” diyor. Blazers’ın GM’i Neil Olshey, bu yaz yayınlanan NBA TV’nin Open Court adlı programına. “Bunun eşi benzeri yok. Elindeki malzemelerle takımı 18-24 ay da nerelerden bugüne getirdi.

0-taoyscrvyike2ife Kimse Ainge’i takımı bu yolla kurması için onu zorlamıyor. Patronlarımız sadece bizi desteklemiyorlar aynı zamanda planlarımızla da ilgililer. Bugün bulunduğumuz yere bizi planlarımız getiriyor.  Grousbeck bir yatırım grubunu Banner 17 LLC olarak adlandırdı ve  2002’nin aralık ayında takımı topladı ve şunları söyledi. ” Herkese bunu açık bir şekilde anlattım. 17. flamayı kazanabiliriz.” Grousbeck; ” İlk önceliğimiz gidip kazanmaktı. Finansal işler kendi kendini gözetecekti.”

“Danny hakkında en beğendiğim şey; o maçın sonucuna göre çocukları yargılamıyor.” diyor Celtics koçu Brad Stevens, Boston Sports Hub radyosuna verdiği röportajda. “Bence bardaktaki yarı dolu kısma bakıyor. Görünen o ki bu ligde ki yıldız oyuncuların ve diğer oyuncuların çoğu takımlarına en iyilerini verebilmeleri için yapabildiklerince rol oyuncusu görevine bürünmeliler ve ligdeki takımların çoğu bunu yapıyor. Değeri az olan oyuncuları nedeni ne olursa olsun bulabiliriz çünkü belki de onların rolleri normalde oynatacağımız oyundan biraz daha farklı olacaktır.”

Takım sahipleri ve yöneticileri Celtics’i benzersiz bir pozisyona soktu. Geçen sezon Celtics son 40 yılda, 45 ve üzeri maç kazanıp Draft’ta ilk 5 içinden seçme hakkı elde eden 10. takım oldu. Nets’in gelen pick’iyle Celtics, California’dan Jaylen Brown’ı seçti. Celtics hala Nets’in pick’lerini elinde bulunduruyor. ( Celtics’in 2017’de Nets’in pick’ini kendisininkiyle değiştirme hakkı bulunuyor ve 2018 korumasız Nets pick’ine sahip )

NBA’de 45 ve üzeri maç kazanan takımların Draft’taki ilk beş seçimleri

1-g7qcapjlam1vfh6ve9kdtq

Araştırmamızdan yola çıkarak, tarih gelecekte başarılı olunacağını garanti etmiyor fakat bu liste zaten iyi olan takımların ilk 5 seçimiyle lig de daha güçlü bir takım olabileceğini temin ediyor. Celtics’in 2007’deki o büyük takasın benzerini yapmaya ihtiyacı yok. Ainge “Hatalar yaptığını söylediğinde bir şeyler yapmak zorundasındır.” Ainge açıklıyor. “Bir çok oyuncuyu takıma katmak için çabaladık fakat o fiyatları ödeyemezdik. En iyi yol buysa elimizdekilerle bir şeyler yapmaya hazırız.”

Diğer bir deyişle aceleye gerek yok. B planına sahipler. Draft ederek ve oyuncuların gelişimiyle kadro kurmayı vurguluyor. Ainge’in 8 sezon takım arkadaşı olan ve Garnett anlaşmasında takas partneri olan Kevin McHale; ” Danny tanıdığım en atılgan kişi. Her hafta takas yapmaması beni çok şaşırtıyor. O eğlenceli disiplinli bir GM çünkü o çok disiplinsiz bir kişi. ”

Bu son Draft gecesini örnek alalım. Celtics, 2 kez All-Star olan Jimmy Butler’ın takası için Chicago’yla takas görüşmeleri içerisindeydi. Adam Silver podyuma geldiğinde taraftarlar Chicago’nun istediği oyuncu olan Providence’den Point Guard Kris Dunn’ın ismini duymayı bekliyorlardı. Sonra Jaylen Brown anons edildi. Taraftarlar gaddar bir şekilde yuhlamadan önce zincirlerinden kurtulmuş bir Darth Vader tarzı gibi HAYIIRRRR ! diye bağırıyordu. Belki de bu öfke büyük beklentilerden dolayı geliyordu. Belki 2008’den beri şampiyonluk kazanamamanın verdiği bu uzun bekleyişten. Önemi yok. Bu 2007 ile aynı hikaye. Ray Allen ve Kevin Garnett’in henüz takıma katılmadığındaki aylar gibi. İmkansızsa bu zordur. Gerçekler bilinmediğinde takımların kararları ya hamleler yapmaktır yada bildiğinden şaşmamaktır.

Ainge ” Anlaşma bulmayı kovalıyoruz ve bazen büyük isimlerin içinde olduğu anlaşmalar için küçük anlaşmalar yapmak zorunda kalırsın. İyi genç oyuncularla, iyi kontratlarla ve gelecekteki draft haklarıyla kendini iyi bir yere koymalısın. Takas piyasasında uygun oyuncular varsa bu bizi oyunda tutar fakat genç oyuncuları ve gelecekteki haklarını beğenmek zorundasın. Bu arada bir şeylerin olması için oturup etrafta beklemiyoruz. Bir şeyler yapmayı deniyoruz fakat oradaki her oyuncuyu da kovalamıyoruz.”

Bu olası Jimmy Butler takası ilgi çekici soruları da beraberinde getirdi. Hangi oyuncular teklif yapılmaya değer ? Takas Celtics için öncelikli yol fakat Butler tam olarak ligin tartışmasız süperstarları ile aynı sınıfta değil. Paul George, Russell Westbrook, Anthony Davis gibi. Grousbeck ” Hedefimiz net. 18. şampiyonluğu kazanmak. Bazen orada bize ivme kazandıran yollar olabilir. Diğer zamanlarda ise yavaş ve sabırlı olmak zorundasınız. Cleveland’ın seviyesinde olamayız fakat Cleveland’da oluşacak 1 yada 2 sakatlıkla aynı seviyede olabiliriz. Celtics takas piyasasında fırsat kovalıyor fakat aynı zamanda Playoff’larda da olabiliriz.”

“Gelecekte büyük bir takas olursa bu harika olur. Diğer taraftan bu yaz 1 max sözleşme için cap’imizi doldurduk. Takımımızın bulunduğu yeri seviyorum fakat ihtiyacımız olandan bir adım aşağısındayız. Yapacak daha çok şey var. Kendimizi kandırmayalım henüz hala ordayız.”

2017’de öngörülen Salary Cap $102 milyon olacak. Celtics cap’in de max yer açması için basit bir yola sahip. 1 yıldan fazla garantisiz sözleşmesi olan oyuncularının sözleşmelerini reddederek cap’in de bir yıldız oyuncu alabilecek boşluğu yaratabilir. Sizlerin ve benim max sözleşme alacak oyuncuları bilmemize gerek yok. Liste kısa. Seçenekler az. Kevin Durant’in mantıken Warriors’da kalacağını varsayarsak. Celtics bu sene Blake Griffin’inle ilgilenecek. Free Agent’a düştüklerinde ise ilgilenmeleri muhtemel.

Açıklayıcı olması bakımından, Gordon Hayward 2014’de Free Agent olduğunda Celtics’in ilgisini çekmişti. Ayrıca Gordon Hayward ve Brad Stevens’ın Butler takımında birliktelerken Ulusal Şampiyonluk maçında üzücü bir mağlubiyetleri ve yarım kalan bir işleri var. Onunda ötesinde 2017 Free Agent’ında max seviyede bir yıldız yok.

Bu arada Ainge, Auerbach’den bir şeyler öğrenmeye devam edecek. Ainge ” Kişilikleri yönetmenin ustasıydı. Samimi biri olarak bu onun en harika hediyelerinden biriydi. Red’i sevdim. O maçtaki küçük şeyleri gördü ve oyuncuları iyi yaptı. Bunlar maçta gözden kaçmış detaylardı. Perde yapma, mücadele etme ve pozisyonu kapama… Bu sadece ne kadar sayı attığın veya ne kadar ribaund çektiğinle alakalı değildi.”

Ainge NBA’de 14 yıl oynadı ve 4 yıl Phoenix Suns’ta koçluk yaptı. 2003’den beri de Celtics’deki işine devam ediyor. Grousbeck, Ainge hakkında ” O takım arkadaşı tek bir kişi değil. Bu bir GM’in en önemli karakteristik özelliğidir. Bu Red’den öğrendiği bir ders. Akıllı ve ilgiliydi. İnsanların çoğuna güvendi ve sırlarını paylaştı. Tek başına bir adada çalışıyor gibi değildi.”

Auerbach’in Danny Ainge’e ilk sorduğu şey ” Seni neden aldım biliyor musun Ainge ? ” Ainge 22 yaşındaki parıltılı gözlerini Red’e çevirdi ve “çünkü basit bir şekilde iyi oyuncu olduğumu düşünüyorsun” dedi.

Red ” Hayır. Seni aldım çünkü azmettiricisin.”

Bir Genel Menajer olarak; amaçla, takımının hedefini başarmaya yardım edecek agresif adımlarla azmettirdi. Garnett ve Pierce takasından sonra yalnızca üç yıl önce, gelecek karanlıktı. Bugün ise açık. Ligde elinde en çok Draft hakkı bulundurarak Doğu’da rekabetçi bir takım olduğu rahat bir şekilde söylenebilir. Grousbeck’e sordum. 2013’e döndüğümüzde, Ainge bana güvenmiş olsaydı. Bugün Celtics nerede olacaktı. Güldü ve

“Bugün buna inanamıyorum.”

 

Kaynak: The Ringer

Doğukan Diner

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir